7 powodów, dla których warto skorzystać z life coachingu

DLACZEGO WARTO SKORZYSTAĆ LIFE COACHINGU kamila koziołLife i business coaching to obecnie bardzo modna droga do samorozwoju i motywowania się do zmiany życia lub realizacji celów. Jednak nie każdy wie, czego po coachingu może się spodziewać. Codziennie zasypywana jestem prośbą o coaching, w którym potencjalny klient prosi o poradę – co jedno wyklucza drugie – coaching to nie porada, a doradztwo to nie coaching. Jednak moim celem dzisiaj nie jest wyjaśnianie definicji, a pokazanie, co możesz osiągnąć i zyskać dzięki spotkaniom z coachem specjalizującym się w life coachingu.

POWÓD 1

SPOJRZYSZ NA SWOJE OBECNE ŻYCIE Z PERSPEKTYWY.
Jedno z głównych ćwiczeń na wstępie, jakie zrobi z Tobą profesjonalny akredytowany coach to spojrzenie na obecnie prowadzone przez Ciebie życie z oddali. To jest moment, w którym łatwiej – bez emocji jest zweryfikować, co jest dobre, a co należy zmienić abyś była bardziej spełniona w życiu. Dzięki temu nie będziesz rzucać się z jednego zadania na drugie w przypływie radości lub zdenerwowania. Będziesz mieć plan rozpisany na konkretne działania. Będziesz wiedziała od czego zaczynasz, co krok po kroku osiągasz i – najważniejsze – dokąd zmierzasz.

POWÓD 2

ZWIĘKSZY SIĘ TWOJA SAMOŚWIADOMOŚĆ A TO ZWIĘKSZY TWOJE POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI I POCZUCIE SZCZĘŚCIA.
Żadna opinia na żaden temat nie jest tak ważna, jak Twoja własna opinia na temat samej siebie. Dlatego im więcej spędzasz z sobą czasu, zadajesz sobie pytania (lub coach Ci je zadaje) i odpowiadasz na nie, zaczynasz wyrabiać sobie opinię na temat samej siebie. Słuszną, jedyną, prawdziwą i pozytywną. Poznajesz swoje życiowe wartości, cele i marzenia. Odnajdujesz w sobie motywację do zmian i chęć do działania. Ten Twój wspólny start z coachem procentuje motywacją na długotrwałe działania już bez coacha.

POWÓD 3

OTRZYMASZ WSPARCIE.
Coach podczas spotkań wpiera Cię w podejmowaniu trudnych życiowych, niekomfortowych decyzji i zawsze, zawsze wierzy w Twój sukces. Prawdziwy coach odbiera Twój telefon i odpisuje na maile między sesjami. Cieszy się z Tobą sukcesami i smuci przy porażkach, wyciąga rękę i mówi, że następnym razem dasz radę. Wierzy w Ciebie zawsze, nawet jeśli Ty w siebie nie wierzysz.

POWÓD 4

POLEPSZĄ SIĘ TWOJE RELACJE RODZINNE.
Podczas life coachingu pracujesz nad sobą – swoimi zachowaniami, przekonaniami, myślami i marzeniami. Twoje sukcesy w tych obszarach przekładają się na coraz lepsze relacje w rodzinie. Zwykle mówi się, że należy poświęcać się rodzinie, ale gdy się tak dzieje – zapominając o sobie coraz trudniej jest nam w wielką ochotą i przyjemnością robić coś dla innych. Wtedy relacje się psują. Jeśli znajdziesz balans pomiędzy czasem dla rodziny i czasem dla siebie znajdziesz też klucz do sukcesu w relacjach rodzinnych – profesjonalny coach Ci w tym pomoże.

POWÓD 5

WEŹMIESZ  ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SWOJE ŻYCIE.
Nic tak nie motywuje do działania i do zmiany na lepsze, jak świadomość, że od nas zależy jakość naszego życia. Coach najpierw pomaga uświadomić sobie, że tak właśnie jest a później wpiera w podejmowaniu decyzji mających na celu wzięcie odpowiedzialności za życie. Jego celne pytania, czasem prowokatywne przyczyniają się do wzrostu Twojej motywacji do działania. Prawdziwy coach jest zawsze z tyłu a Ty masz pewność, że to właśnie TY odpowiadasz za swoje decyzje, aż w kocu poczujesz, że sama świetnie sobie radzisz!

POWÓD 6

OTRZYMASZ POMOC – ZMIANY WCALE NIE SĄ PROSTE.
Początki zmian to najtrudniejszy etap. Nie dość, że dochodzi do Ciebie świadomość, że należy coś zmienić by było lepiej, to trzeba znaleźć w sobie siłę i determinację do wprowadzenia tej zmiany. I tutaj pomoc coacha to bezcenna pomoc. Jego entuzjazm i wiara w Twoje możliwości dodają Ci skrzydeł i pomagają Ci w przejściu przez ten trudny etap. Coach jest po to, żeby dostarczyć Ci wiedzy, umiejętności i motywacji by naprawdę osiągnąć sukces. Współpracując z coachem, jedyne, co Cię od niego dzieli to odrobina wysiłku.

POWÓD 7

NIE MARNUJESZ CZASU.
8 na 10 klientów, z którymi miałam przyjemność prowadzić life coaching mówiło mi, że gdyby zaczęli wcześniej, gdyby zaczęli jeszcze raz lub gdyby mieli więcej czasu… CZAS – nie trać czasu. Sesje zwykle zaczynają się od narzekania – ja na to nie pozwalam. Wiesz, że 17 sekund wystarczy aby Twój mózg wytworzył kortyzol? – hormon stresu! Dlatego zamiast tracić czas na narzekanie, z coachem czy bez, na sesjach jest czas aby nabrać siły do działania i zacząć działać tu u teraz, bez zbędnych wymówek, bez zbędnych „potrzebuję jeszcze”, „będzie lepszy czas” itd. Coach stawia Ciebie na równe nogi i pomaga zacząć już teraz – bo wie, że nigdy nie ma idealnego czasu na rozpoczęcie.