Balans w życiu. Zasada 3×8.

balanswzyciuŁatwo jest gnać przed siebie. Łatwo jest się zatracić w pogoni za marzeniami i celami. Tracisz oddech, zioniesz ducha, padasz. I co? Czujesz się bardziej niezadowolony niż przed podjęciem decyzji zmiany życia na lepsze. Wygląda na to, że o czymś zapomniałeś. O czym? O równowadze w życiu.

Jakiś czas temu wykonałam ćwiczenia, które ułatwiły mi start w życiu zawodowym i rodzinnym. Na podstawie wartości, jakie są dla mnie w życiu ważne ustaliłam priorytety i zasady, które są podstawą mojego życia. Ćwiczenie dotyczące wartości możesz zrobić w swoim dzienniku coachingowym, który zakupisz wchodząc na stronę www.

I tak, na przykład jedną z moich wartości jest rodzina. Odpowiedziałam sobie na pytania:

Czym dla mnie jest ta wartość, co to dla mnie znaczy?

Rodzina to (wybrane notatki):

  • Bliskie sobie osoby, które się kochają, szanują, wpierają, są ze sobą w dobrych i trudnych momentach. Osoby nie muszą być związane „wiązem” krwi.
  • Wspólne spędzanie czasu, świąt, częste spotkania przy rodzinnym stole.
  • Utrzymywanie rodzinnych tradycji.
  • Dawanie siebie – swojej pomocy, dóbr materialnych i finansowych, jeśli członkowie rodziny tego potrzebują.
  • Bycie dumną z członków rodziny.

Jak chcę wypełniać moje dni, miesiące, lata tą wartością? W jaki sposób ta wartość będzie w moim życiu obecna (wybrane notatki)?:

  • Minimum raz na tydzień wykonam telefon do rodziny.
  • Będę ustalała wspólne obiady, spotkania średnio raz w miesiącu.
  • Będę spędzała z rodziną Święta i wakacje.
  • Będę troszczyć się o najbliższą rodzinę (mąż, dzieci) poprzez dostarczanie im zdrowych, pełnowartościowych posiłków, wspólne wieczory/poranki/weekendy poświęcone kreatywnej zabawie, będę spełniała misję rodzinną.

W ten sposób przeszłam przez wszystkie moje siedem wartości. Dzięki takiemu rozpisaniu swoich wartości, dokładnie zrozumiałam, czym jest dla mnie ta wartość, jak ważna jest w moim życiu i co potrzebuję robić aby ta ważna dla mnie wartość była w moim życiu obecna. To pozwala mi utrzymać równowagę, pomiędzy wartościami dotyczącymi bardziej życia zawodowego a wartościami bardziej z życia rodzinnego. Mam przed sobą mapę działań, które powinnam spełniać aby trzymać balans i nie zatracać się na rzecz jednej wartości.

Możesz też stosować się do zasady 3 razy 8 godzin = 24 godziny. Czym są poszczególne „trójki”?
8 = osiem godzin snu (higiena snu jest bardzo istotna z punktu widzenia Twojej wydajności i efektywności w pracy)
8 = osiem godzin pracy
8 = osiem godzin życia rodzinnego/prywatnego

Ile godzin na poszczególne obszary (sen, praca, życie rodzinne) Ty przeznaczasz czasu? Niewielkie odchylenia nie będą dramatem. Jeśli jednak zauważasz, że jednemu obszarowi poświęcasz zdecydowanie więcej uwagi i godzin, potrzebujesz popracować nad balansem w swoim życiu.

 Z poważaniem,
Kamila Kozioł
kamilakoziol.coaching@gmail.com