fbpx

balans w życiu. Zasada 3x8

Łatwo jest gnać przed siebie. Łatwo jest się zatracić w pogoni za marzeniami i celami. Tracisz oddech, zioniesz ducha, padasz. I co? Czujesz się bardziej niezadowolona niż przed podjęciem decyzji o zmianie. Wygląda na to, że o czymś zapomniałaś. O czym? O równowadze w życiu.

Balans w życiu jest bardzo istotny. Dzięki niemu każdy z nas jest w stanie normalnie funkcjonować, mieć energię i motywacje do działania w różnych obszarach życia, bo przecież nie żyjemy tylko rodziną, tylko pracą albo tylko wakacjami.

Co znaczy balans w życiu?

Balans to nie tylko podział 24 godzin na obszary: dom, praca. Balans to umiejętność zadbania o obszary naszego życia, takie jak: dbanie o siebie, czas dla rodziny, czas na rozwój, dbanie o relacje i inne. Każdy z nas wykonuje różne role w życiu i potrzeba na nie czasu – dla niektórych więcej, dla niektórych mniej. Nie oznacza to, że należy jakieś zaniedbywać, a raczej poświęcić tyle czasu ile należy.

Balans w życiu jest bardzo ważny ale znalezienie go jest bardzo trudne. Istnieją książki, artykuły a także blogi poświęcone głównie temu zagadnieniu. Wyszukiwarka Google na pytanie „Jak znaleźć balans życiu” przynosi 332 000 000 wyników. Nietrudno zrozumieć, dlaczego potrzebujemy równowagi i dlaczego jej szukamy; ale dlaczego tak trudno nam go znaleźć?

Problem nas wszystkich

W dzisiejszym świecie szybkich, wysysających energię i stresowych sytuacjach trudno znaleźć równowagę między (mówiąc prosto) pracą a rodziną. Jeśli jesteś mamą na urlopie rodzicielskim, najprawdopodobniej ciągle będziesz starała się znaleźć równowagę między potrzebami swojej rodziny a własnymi potrzebami – na ćwiczenia, na czytanie lub pobycie samej, odwiedzenia  przyjaciół, albo, po prostu, czas na długą gorącą kąpiel.

Balans w życiu to problem nas wszystkich.

A jeśli nie jesteś w związku małżeńskim lub nie jesteś rodzicem, prawdopodobnie wciąż walczysz o znalezienie równowagi w swoim życiu. Czy jesteś singielką, która pracuje tak ciężko, że masz problemy z życiem społecznym (poza pracą), albo ze znalezieniem jakiegoś czasu dla siebie. Nawet jeśli masz nałogi i jesteś tak zaangażowana w nałogowe przyjemności to przestajesz dbać o swoje inne potrzeby. Równowaga jest problemem nas wszystkich.

Ćwiczenie, które pomagają uzyskać balans w życiu:

Jakiś czas temu wykonałam ćwiczenia, które ułatwiły mi start w życiu zawodowym i rodzinnym. Na podstawie wartości, jakie są dla mnie w życiu ważne ustaliłam priorytety i zasady, które są podstawą mojego życia. Ćwiczenie dotyczące wartości możesz zrobić w swoim dzienniku coachingowym.

I tak, na przykład jedną z moich wartości jest rodzina. Odpowiedziałam sobie na pytania: Czym dla mnie jest ta wartość, co to dla mnie znaczy?

Rodzina to (wybrane notatki):

 • Bliskie sobie osoby, które się kochają, szanują, wpierają, są ze sobą w dobrych i trudnych momentach. Osoby nie muszą być związane „wiązem” krwi.
 • Wspólne spędzanie czasu, świąt, częste spotkania przy rodzinnym stole.
 • Utrzymywanie rodzinnych tradycji.
 • Dawanie siebie – swojej pomocy, dóbr materialnych i finansowych, jeśli członkowie rodziny tego potrzebują.
 • Bycie dumną z członków rodziny.

Jak chcę wypełniać moje dni, miesiące, lata tą wartością? W jaki sposób ta wartość będzie w moim życiu obecna (wybrane notatki)?:

 • Minimum raz na tydzień wykonam telefon do rodziny.
 • Będę ustalała wspólne obiady, spotkania średnio raz w miesiącu.
 • Będę spędzała z rodziną Święta i wakacje.
 • Będę troszczyć się o najbliższą rodzinę (mąż, dzieci) poprzez dostarczanie im zdrowych, pełnowartościowych posiłków, wspólne wieczory/poranki/weekendy poświęcone kreatywnej zabawie, będę spełniała misję rodzinną.

W ten sposób przeszłam przez wszystkie moje siedem wartości. Dzięki takiemu rozpisaniu swoich wartości, dokładnie zrozumiałam, czym jest dla mnie ta wartość, jak ważna jest w moim życiu i co potrzebuję robić, aby ta ważna dla mnie wartość była w moim życiu obecna.

Świadomość swoich wartości to klucz do utrzymania balansu w życiu.

To pozwala mi utrzymać równowagę, pomiędzy wartościami dotyczącymi bardziej życia zawodowego a wartościami bardziej z życia rodzinnego. Mam przed sobą mapę działań, które powinnam spełniać, aby trzymać balans i nie zatracać się na rzecz jednej wartości.

Zasada, która pomaga uzyskać balans w życiu:

Możesz też stosować się do zasady 3 razy 8 godzin = 24 godziny. Czym są poszczególne „trójki”?

 • 8 = osiem godzin snu (higiena snu jest bardzo istotna z punktu widzenia Twojej wydajności i efektywności w pracy)
 • 8 = osiem godzin pracy
 • 8 = osiem godzin życia rodzinnego/prywatnego

Ile godzin na poszczególne obszary (sen, praca, życie rodzinne) Ty przeznaczasz czasu? Niewielkie odchylenia nie będą dramatem. Jeśli jednak zauważasz, że jednemu obszarowi poświęcasz zdecydowanie więcej uwagi i godzin, potrzebujesz popracować nad balansem w swoim życiu. Takie przechylenie na jedną ze stron zemści Ci się w postaci zaniedbania jakiegoś obszaru.

Istnieją sytuacje w życiu, kiedy te pomysły można wyrzucić do kosza. Przykładem mogą być narodziny dziecka, wygranie w lotto, otwieranie nowego biznesu, czy rejs dookoła świata. Dlatego trzeba podchodzić do tego zdroworozsądkowo.

Dołącz do mojej grupy na Facebooku!

Już jest moja grupa na Facebooku. Bez reklam, bez spamu. Idea jest jedna - wpieramy się wzajemnie w budowaniu poczucia własnej wartości i pewności siebie. 

Dołącz teraz!