Czego nie robi osoba znająca swoją wartość?

Czego nie robi osoba znająca swoją wartość- Kamila Kozioł CoachingPoczucie własnej wartości to własna, indywidualna opinia na temat samego siebie określająca ogólną wartość własnej osoby, akceptację tego kim się jest i jakim się jest.  Nie muszę powtarzać, że poczucie własnej wartości (to prawdziwe i jasno zdefiniowane) to klucz do osiągania sukcesów i odczuwania szczęścia z życia. Jak zachowuje się osoba odczuwająca swoją wartość? Czego nie powinnaś robić, aby wzmacniać swoje poczucie własnej wartości? Przeczytaj poniższe punkty.

 

  1. Wyolbrzymiać porażek i nadmiernie krytykować własnej osoby

Jedną z negatywnie wpływających działań na poczucie własnej wartości to trzymanie się kurczowo porażek, przy zupełnym zapominaniu o mniejszych lub większych sukcesach.  Albo obniża wartość tych sukcesów mówiąc, że to przypadkiem lub samo się tak zrobiło. Za każdą Twoją decyzją stoi konkretne działania, a suma Twoich decyzji kreuje Twój los – Twoje sukcesy i porażki. Porażka każdemu się zdarza. To zupełnie normalnie, kiedy podejmujemy działania i do czegoś dążymy. Każdemu zdarza się potknięcie! Nie przejmuj się porażką za bardzo – wyciągnij z niej lekcje, popraw metodę i działaj dalej.

  1. Poszukiwać swojej wartości w innych

Osoba niepewna siebie kurczowo trzyma się opinii innych osób  i desperacko szuka potwierdzenia swoich możliwości i wartości w słowach uznania wśród innych, otaczających ją ludzi. Uzależnia swoje działania, cele i marzenia od opinii otoczenia. Jest w stanie zrezygnować z czegoś, tylko dlatego, że usłyszała, że pomysł jest szalony lub nierealny. STRZEŻ SIĘ TEGO! Ty wiesz, czego potrzebujesz i co jest dla Ciebie dobre. Daj sobie prawo decydować o swoich marzeniach i celach.

  1. Trzymać się kurczowo toksycznej relacji / związku

Tak zachowują się ludzie nie umiejący porzucić swojej strefy komfortu. Wiedzą, że jest źle, ale uważają, że nie tak najgorzej – przynajmniej wiedzą, jak jest i czego mogą się spodziewać. Niestety to najgorsze wyjście ciągnące tylko w dół. W tej sytuacji taki związek trzeba naprawić, albo zakończyć. Jeśli masz podobną sytuację udaj się do specjalisty terapeuty, porozmawiaj z osobą bliską i zaufaną.

  1. Być defensywnym w działaniach i nadzwyczaj wrażliwym

Bierność w dążeniu do celu i skrajna wrażliwość na opinie innych osób to domena osób z niskim poczuciem własnej wartości. Wystrzegaj się tego, bierz życie w swoje ręce, działaj na własną rękę i kontroluj to; nie przejmuj się opiniami innych osób. Wysłuchaj, wyciągnij, to co uważasz za dobrą informację zwrotną i idź dalej. Wokół Ciebie zawsze znajdą się hejterzy!

  1. Cierpieć na chroniczne niezdecydowanie i perfekcjonizm

Jeśli coś postanowisz i jest to według Ciebie słuszne, należy się tego trzymać. Osoba niepewna siebie i ta, która nie czuje się wartościowa całe życie nie wie czego chce, ale chce tego, co powiedzą mu inni, że chce. Osoby niepewne siebie mają tendencję do radykalnego perfekcjonizmu. Sto pięćdziesiąt razy przeczytają tekst i trzydzieści osiem razy zmienią go nim puszczą w obieg. Zmęczeni i wyczerpani swoimi – prawie że – podprogowymi poprawkami, których już nikt nie dostrzega, padają i wcale nie są zadowoleni, bo mogliby zmienić jeszcze dwa przecinki i siedem kropek. To do niczego dobrego nie prowadzi. Ustal granice swojego perfekcjonizmu.

  1. Ulegać lękom

Osoby z niskim poczuciem własnej wartości nie mają równowagi w obszarach: fizycznym emocjonalnym, psychicznym i duchowym. Są niespokojni i obawiają się popełnienia porażek, przez co  popełniają tendencyjne błędy.

  1. Opierać się na niskich umiejętnościach komunikacyjnych

Nieumiejętność utrzymania zdrowej relacji przez strach i niepokój to domena osób z nikim poczucie własnej wartości. Takie osoby często rezygnują z mówienia, co naprawdę czują.

 

Powyższe błędy można łatwo zniwelować. Postaw cele w każdym z podpunktów, które pozwolą Ci zacząć odczuwać swoją prawdziwą wartość. Przekuj je na konkretne działania, które możesz wykonywać każdego dnia. I najważniejsze, zacznij od tego obszaru, który najszybciej wpłynie pozytywnie na inne obszary – nawet jeśli będzie najtrudniejszy do zmiany!