Czy samoocena jest ważna?

Czy posiadanie odpowiedniej samooceny jest ważne w codziennym funkcjonowaniu? Jej znaczenia nie można lekceważyć. Szacunek do samego siebie jest istotny, bo wpływa na nasz nastrój, nasze wybory, decyzje i całe życie. Podstawą samooceny jest samowiedza, czyli suma opinii i sądów na temat samego siebie i dotyczą one obszaru fizycznego, psychicznego i społecznego. Biorąc pod uwagę, że poczucie własnej wartości budujemy między innymi na podstawie samooceny, jej waga jest duża.

 

 

„Niska samoocena jest jak jazda przez życie z zaciągniętym hamulcem ręcznym.” – Maxwell Maltz

Co zyskujesz dzięki samoocenie?:

 

Uważasz, że masz prawo do szczęścia i szacunku.

Zdarza mi się spotkać na swojej drodze ludzi, którzy twierdzą, że nie zasługują na szczęście. Dla mnie to wielki cios. Zostałam wychowana w duchu, że każdy ma prawo do szczęścia i szacunku wobec samej siebie, dlatego z podwojoną siłą staram się uświadomić, w jak wielkim błędzie jest taka osoba. Każda istota żywa ma prawo do szacunku. Każdy ma prawo do szczęścia. Nie oznacza, że to szczęście ma być mu podane pod nos, ale ma prawo na nie zapracować i cieszyć się nim. Szacunek jest bezdyskusyjny. Każdy z nas powinien szanować siebie. Brak szacunku to robienie czegoś wbrew sobie, wbrew wyznawanym przez siebie wartościom. Masz prawo do odczuwania szczęścia i do szacunku wobec samej siebie. W Brazylii w 2011 roku pojawiła się wzmianka w konstytucji, że każdy ma prawo do tego prawo!

 

Budujesz poczucie własnej wartości.

Skoro samoocena to suma opinii i sądów na temat samego siebie, a budowanie poczucia własnej wartości opiera się na wiedzy o samej sobie to łatwo zauważyć, że samoocena ułatwia budowanie poczucia własnej wartości. Jest to mały ale niezbędny krok ku zwiększaniu poczucia wartości. Dzięki samowiedzy Twoje poczucie wartości będzie bezwarunkowe, czyli takie, które bez względu na okoliczności (sprzyjające lub nie) będzie niezachwiane.

 

Twoja samoocena ma wpływ na Twoje życie.

Jeśli znasz siebie, oceniłaś siebie w obszarze fizycznym psychicznym i społecznym możesz teraz podjąć dalsze kroki. Wiesz, co w sobie lubisz i co chcesz zmienić. Dzięki tej wiedzy możesz postawić sobie cele, a znając siebie bardziej potrafisz sobie zaufać, że cele zrealizujesz. Umiejętność zaufania do samej siebie ma wpływ na Twoje decyzje, bo albo podejmiesz ryzyko i spróbujesz, albo będziesz stać w miejscu z obawy, że nic Ci nie wyjdzie i w rzeczywistości nic nowego się nie wydarzy.

 

Samoocena pozwala Ci patrzeć na siebie przyjaźnie.

Dzięki samoocenie porażki, brak sukcesu lub niewielkie potknięcia będziesz sobie wybaczała. W tych sytuacjach, dzięki pozytywnemu nastawieniu do samej siebie będziesz się wspierać i pocieszać. Z przyjaznym nastawieniem do samej siebie łatwiej jest godzić się z porażką nie tracąc zaufania i mobilizować się do dalszych prób. Nawet jeśli się pomylisz lub coś wyjdzie nie tak, jak sobie zaplanowałaś to pozytywna samoocena pozwoli Ci nadal odczuwać do siebie szacunek i być z siebie dumną.

 

Masz kontrolę.

Znając swoje potrzeby i pragnienia, swoje cele i marzenia odczuwasz kontrolę nad swoim życiem. I w rzeczywistości ją masz. Wiesz, czego chcesz, co potrzebujesz i co będzie się działo. To poczucie dodaje energii i radości z faktu, że kierujesz swoim życiem. Łatwiej jest wtedy planować każdy dzień, realizować cele. Wieczorami kładziesz się z poczuciem, że dokładnie wiesz, co dzisiaj zrobiłaś i co będziesz robić jutro. Taka kontrola własnego życia ułatwia odczuwanie sensu istnienia i sprawia, że wiesz po co żyjesz.

 

Masz do siebie zaufanie.

Dzięki samoocenie zdobywasz do siebie zaufanie a zaufanie ułatwia Ci podejmowanie ryzyka. Skala ryzyka jest dla każdego inna. Dla jednych duże ryzyko to rezygnacja z pracy i założenie własnej firmy, a dla innych to prośba o awans. Bez względu na rodzaj ryzyka każdy chce, aby to przyniosło mu oczekiwany skutek. Ryzykuje, bo ufa, że będzie tak jak zostało to zaplanowane. I dzięki temu zaufaniu jesteśmy w stanie ryzykować.

 

Nie szukasz dowodów materialnych, aby odczuwać swoją wartość.

Poczucie wartości może być warunkowe lub bezwarunkowe. Warunkowe to takie, które jest zależne od czynników zewnętrznych, sytuacji, odniesionych sukcesów lub drogich rzeczy, którymi się otaczasz. Im więcej i lepiej tym wyższe poczucie wartości, ale uwarunkowane tymi dobrami. Gdyby ich zabrakło Twoje poczucie wartości spadłoby. Bezwarunkowe poczucie wartości, to takie, które bez względu na okoliczności i rzeczy jest zawsze na optymalnym poziomie. Takie bezwarunkowe poczucie wartości buduje się między innymi na podstawie samooceny. Bo wiesz, że jesteś wyjątkowa i wartościowa a ewentualne luksusowe przedmioty czy gadżety są tylko dodatkiem do Twojego życia. Pojmujesz, że szpilki od Diora nie dodają Ci wartości, tylko kupujesz je, bo cię na nie stać i pasują Ci do sukienki.

 

Twoja samoocena wpływa na rozwój Twoich dzieci.

Jako mama dajesz przykład swoim dzieciom, jak mają traktować siebie. Jesteś dla nich wzorem do naśladowania. Jeśli coś Ci nie wychodzi a ty krzyczysz: „jestem beznadziejna!”, Twoje dzieci programują nie tylko Twoją beznadziejność, ale w przyszłości stwierdzą, że jeśli im coś nie wyjdzie to znaczy, że są beznadziejne. Jest ogromna ilość dowodów naukowych na to, że im wyższy poziom samooceny, tym większe prawdopodobieństwo traktowania innych z szacunkiem, dobrocią i szczodrością.

 

Rozwijanie swojej samooceny polega na poznaniu swoich słabych i silnych stron. Każdego dnia uczysz się o sobie więcej i każdego dnia budujesz swoją samoocenę. Ona dyktuje Ci kolejne kroki, kolejne decyzje i kreuje Twoją przyszłość. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia, przygotowałam dla Ciebie serię spotkań ze mną, które pozwolą Ci zbudować silne i niezachwiane poczucie wartości. Są to sesje coachingowe budowania poczucia własnej wartości. Więcej o nich możesz przeczytać tutaj.

Kamila Kozioł jest magistrem psychologii, akredytowanym coachem i dyplomowanym trenerem. Pracuje z Kobietami nad ich poczuciem wartości, pewnością siebie i celami. Jest współautorką dwóch książek rozwojowych: bestsellera „Dziennik coachingowy. 365 pytań od Twojego coacha” i „W poczuciu własnej wartości. Zbuduj swoją wewnętrzną siłę”. Prywatnie, żona i mama dwójki dzieci.