Dlaczego warto pisać dziennik?

dziennik
Jednym z wpływowych w moim życiu działań było pisanie pamiętnika. Nie mówię o pamiętniku nastolatki (choć i taki był) ale o pamiętniku/notatniku z ważnymi dla mnie przemyśleniami i motywacyjnymi zdaniami.

Co zmienia w życiu dziennik?

Chwila dla Ciebie. Zaczęłam zastanawiać się nad własnym życiem. Była to chwila, w której całą energię skupiałam na sobie i poznawaniu samej siebie. To niezwykle cenna chwila, patrząc, jak wiele spraw załatwiamy w ciągu dnia. Mamy mnóstwo obowiązków i najczęstszą wymówką jest „nie mam czasu”.

Krystalizacja własnych myśli. Zdefiniowałam własne przemyślenia. Myślenie ma luki. Pojawiają się skróty myślowe, niedokończone myśli. Pisanie zmusza Cię do wyrażenia w logiczny sposób tego, o czym myślisz.

Praca. Codzienne pisanie wymaga od  Ciebię do pracy nad sobą i własnym rozwojem. Każdego dnia napiszesz coś więcej, inaczej, bardziej inspirująco.

Samodyscyplina. Wyrabia się w Tobie piękny nawyk skupienia się na swoich potrzebach, wartościach i celach.

Zmienia myśli w rzeczywistość. Pisanie w dzienniku jest formą afirmowania. Zapisane myśli, cele urzeczywistniają się (oczywiście nie poprzez samo ich pisanie!). Jesteś bardziej nastawiony na realizacje swoich celów i je osiągasz.

 

Jak pisać dziennik?

Są dwa sposoby. Jeden z nich to kupić zeszyt, pamiętnik, notatnik lub inną formę zeszytu, w którym będziesz zapisywać przemyślenia, swoje cele, plan działania, efekty… Wszystko to, co dla Ciebie ważne. Drugim sposobem to zakupienie dziennika coachingowego, w którym codziennie odpowiadasz na konkretne pytanie. Pytania ułatwiają Ci poznanie siebie, swoich potrzeb, wartości i marzeń. Z dziennikiem zaplanujesz ścieżkę sukcesu i poznasz swoje dobre strony. Dziennik możesz zakupić w sklepie internetowym.

 

Jak znaleźć czas?

Postaw sobie cel. Niech Twoim celem będzie na przykład odkrycie w sobie czegoś, czego o sobie nie wiedziałeś. Będziesz chętniej i z większym zaangażowaniem poświęcał się tej chwili.

Przede wszystkim zdeklaruj przed samym sobą, że raz na dobę zapiszesz coś w dzienniku, lub odpowiesz na pytanie w dzienniku coachingowym.

Wyłącz wszystkie rozpraszacze: Internet, TV, wycisz telefon (to tylko 15 – 20 minut! Nic się nie stanie!). Daj sobie ten czas. Pomyśl, ile swojego czasu dajesz innym, ilu ludzi słuchasz, ile czasu oglądasz telewizję, lub czytasz komentarze na Facebooku… poświęcasz swój czas innym ludziom.

A ile czasu poświęcasz sobie? Ile czasu dajesz sobie na odkrycie własnych marzeń i potrzeb?

 

Życzę Ci wytrwałości i konsekwencji w pracy z dziennikiem
Kamila Kozioł
certyfikowany coach, psycholog
współautorka „Dziennika Coachingowego. 365 pytań od Twojego coacha”