Jak przygotować się do nowego 2016 roku

Zbliża się koniec roku. Będąc w sklepach papierniczych widziałam organizery, kalendarze i plannery na nadchodzący 2016 rok. Każda osoba, która chce być zorganizowana powinna zaopatrzyć się w takie narzędzie. Oczywiście są i wersje papierowe i wersje komputerowe. Osobiście jestem za tymi papierowymi. One sprawiają, że spisane cele, spisane zadania, zaplanowane wydarzenia zaczynają być bardziej realne i jesteśmy z nimi bardziej związani. Pisanie na klawiaturze nie jest tym samym, co ręczne pisanie w kalendarzu.

Dobrze pamiętam czasy pokreślonych kalendarzy, dokładanych i często wypadających kartek. Największy problem jednak tkwił w braku systematyczności w planowaniu i – co najważniejsze – jasności moich celów i marzeń, które chciałam zrealizować. Teraz inaczej podchodzę do sprawy i nim otworzę nowy kalendarz porządnie „zamykam” stary. Poniżej przeczytaj, jak przygotować się do nadchodzącego 2016 roku.

Zrób rachunek sumienia.

Pod koniec każdego roku, wykonuję rachunek sumienia. Jest to bardzo przyjemna chwila, bo cofam się dwanaście miesięcy wstecz i wspominam, co w tym roku wydarzyło się w moim życiu. To zadanie ułatwia praca z kalendarzem kończącego się roku. I to nie tylko dla tych zapominalskich, ale także dla tych, którzy mają tendencję do obniżania swoich osiągnięć. Odpowiadam sobie na poniższe pytania

  • Czego dokonałaś w tym roku?
  • Co zrealizowałaś?
  • Z czego jesteś najbardziej dumna?
  • Jakich celów nie zrealizowałaś?
  • Co, na co masz wpływ, powstrzymało Cię zrealizowania celu?

Stwórz listę marzeń

Lista marzeń to mój spis czynności i działań, które chciałabym zrobić w życiu i do których powoli dążę. Każdy z nas ma jakieś marze­nia, ale czę­sto nic nie robimy, żeby je spełniać. Na spotkaniach z Wami słyszę, że to nie jest odpowiedni moment, że coś tam przeszkadza, że jak coś tam minie, jak coś będzie…   zresztą pra­wie zawsze okazuje się, że się jednak nie da. Spisanie listy marzeń  potrzebna jest do ustalania celów.  Dzięki wypisaniu rzeczy, o jakich pragniesz będziesz wiedziała, jakie masz cele.

Moje marzenia, jakie chcę spełnić to ……………………………………………………………..

Zaplanuj cele

Co chcę osiągnąć w przyszłym roku? To jest najważniejsze pytanie, jakie sobie zadaję. To jest pytanie, na które nie odpowiadam pochopnie. Daję sobie dużo czasu, aby dokładnie określić, co chcę osiągnąć w przyszłym roku.  Swoje cele dzielę zawsze na ważne dla mnie obszary. U mnie jest to:

  • Rodzina
  • Zdrowie
  • Praca
  • Otoczenie (miejsce, w którym żyję – dom, biuro, ogród, mieszkanie…)
  • Finanse

Wykorzystaj moje obszary lub napisz swoje.

Rozpisz cele w kalendarzu

Nie wszystko na raz! Ten cel, który najszybciej i najbardziej pozytywnie wpłynie na Twoje życie, powinien być pierwszym celem, za którego realizacje powinnaś się zabrać. Cele rozpisuj od tyłu. Czyli najpierw data zakończenia realizacji celu, później, główne zadania/kroki, jakie potrzebujesz wykonać, aby cel realizować. Gdy rozpocznie się 2016 rok i zaczniesz planować szczegółowo każdy dzień, zaczniesz wpisywać poszczególne małe i większe zadania, które będą sukcesywnie przybliżać Cię do realizacji celu.

Nastaw się pozytywnie do działania

Lubię ten moment, to jest czas na rozmarzenie się i wyobrażenie sobie, jak to już mieć realizowany kolejny rok. Wyobrażam sobie, jak szybko i łatwo spełniałam swoje marzenia, jakie piękne przygody przytrafiły mi się w tym roku, jakich ludzi spotkałam i co mnie zaskoczyło. To mnie pobudza do działania i nastraja do systematycznej pracy. Czuję się zmotywowana. Polecam Ci wizualizację.

Zaplanuj przyjemności

To ważna część przygotowywania się do nowego roku. Jeśli chcesz aby przyszły rok był wspaniały i przyjemny, dodaj mu również przyjemności.  Zaplanuj, gdzie chcesz pojechać, co zobaczyć, gdzie wypocząć, z kim się spotkać. Im wcześniej zaplanujesz przyjemności tym większa szansa, że naprawdę odpoczniesz i przyjemnie spędzisz czas. Zaplanuj też nagrody za wysiłek, jak będziesz wkładać w pracę nad realizacją celów (bo będziesz, prawda?). Takie działania pozytywnie wpływają na poczucie własnej wartości, zadowolenie z siebie i z życia, jakie prowadzisz.

 

Zarządzaj swoimi celami i planami w kalendarzu/plannerze lub organizerze

A teraz mam coś dla Was wspaniałego! Poprosiłam cudowne, zorganizowane i przedsiębiorcze Kobiety, które dodatkowo stworzyły piękne organizery, plannery lub kalendarze o odpowiedzi na pytania, dlaczego warto planować i dlaczego warto mieć kalendarz. Pochwalą się przy tym swoimi kalendarzami, które być może trafią w Wasz gust!

alinamoskwa

dobrze zorganizowana

madama

wonderplanner