Jak szukać dla siebie odpowiednich szkoleń lub kursów?

jakAby zwiększać swoje szanse na rynku, być lepszym i bardziej kompetentnym, obowiązkowo potrzebujesz swoją wiedzę stale pogłębiać i aktualizować o nowe rozwiązania i doświadczenia.

Zanim profesjonalnie zajęłam się coachingiem, psychologia była moją pasją. Dlatego w ramach mojej dalszej edukacji po liceum rozpoczęłam studia na wydziale psychologii Wrocławiu. Wiedziałam wtedy, że muszę sprecyzować swoje zainteresowania i wybrać specjalizację, którą będę zajmować się w przyszłości. W tamtym czasie o coachingu mówiło się bardzo mało. Wybrałam zarządzanie i marketing, bo wiązało się to z moją wizją pracy z ludźmi w korporacjach, którzy będą poszukiwali wsparcia. Po ukończeniu studiów zapisałam się na studia podyplomowe i coaching. Uzyskałam akredytację międzynarodową, zdobyłam kilkaset godzin doświadczenia i mogłam śmiało nazywać się coachem. Ale to nie koniec! Wiedziałam, że moja nauka nie kończy się na tych dwóch kursach i prowadzeniu sesji z klientami. Wiem, że wciąż potrzebuję pogłębiać swoją wiedzę, aby być jeszcze lepsza, aby stale weryfikować moje umiejętności i wiedzę z tego zakresu. Na przykład w listopadzie wybieram się na kolejne szkolenie dla Coachów tym razem prowadzone przez brytyjskiego coacha i trenera.

Jak wybieram szkolenia, książki, kursy, seminaria? Przechodzę te etapy, które zapisałam dla Ciebie poniżej.

Napisz, co robisz w życiu (np. „sprzedaję ubezpieczenia”, „obracam nieruchomościami”) lub napisz, czym chcesz się w życiu zająć („chcę założyć firmę doradczą z zakresu inwestowania na giełdzie”, itp.)

…………………………………………………………………………………….

Jaką wiedzę potrzebujesz posiadać, aby rzetelnie wykonywać tą pracę?  Co musisz wiedzieć? (np. potrzebuję wiedzieć wszystko o ubezpieczeniach moich i konkurencji, potrzebuję znać techniki sprzedaży, muszę znać się na ekonomii, muszę wiedzieć jak obracać pieniędzmi na giełdzie) Jeśli prowadzisz własną firmę, to wiedza dotycząca prawa  podatkowego, prowadzenia działalności gospodarczej, PR, też jest niezbędna – zapisz ją zatem. Wypisz jak najwięcej.

1

2

3

4

5

6

W skali 1 do 10 (przyjmując, że 1 to brak wiedzy a 10 doskonała znajomość) obok każdej wiedzy zapisz (na czerwono), na ile dobrze znasz dany obszar. Teraz weź zielony długopis i zapisz obok każdego podpunktu, na jakim poziomie chciałbyś, aby twoja wiedza była.

 

Jakich umiejętności potrzebujesz, aby odnosić sukcesy w praktyce? Co potrzebujesz umieć? (np. sprzedawać, przekonywać do swoich usług, reklamować się, inwestować zuchwale na giełdzie)

1

2

3

4

5

6

W skali 1 do 10 (przyjmując, że 1 to brak umiejętności a 10 doskonała umiejętność poparta wynikami) obok każdej umiejętności zapisz (na czerwono), na ile dobrze potrafisz daną czynność wykonywać. Teraz weź zielony długopis i zapisz obok każdej czynności, na jakim poziomie chciałbyś, aby ta umiejętność była.

 

Teraz dostrzegasz braki w wiedzy i umiejętnościach. Popatrz na swoje notatki i zastanów się, jakie są trzy najważniejsze punkty dotyczące wiedzy i umiejętności, które musisz pogłębić, aby być lepszym i osiągać lepsze wyniki?

1

2

3

 

1

2

3

 

Gdzie możesz zdobyć potrzebną Ci wiedzę i gdzie możesz poćwiczyć, aby nabrać doświadczenia? Wiedzę możesz pozyskać z książek, na studiach, seminariach, wykładach, z Internetu. Umiejętności możesz testować, ćwiczyć i utrwalać na szkoleniach, kursach, studiach, na spotkaniach ze współpracownikami.

1

2

3

 

1

2

3

 

Teraz nie pozostało Ci nic innego, aby poszukać tych książek lub takich szkoleń, których potrzebujesz. Jak już je znajdziesz to się na nie ZAPISZ lub je KUP!

Ciągłe inwestowanie w siebie jest nie tylko pożyteczne ze względu na zdobywaną wiedzę i umiejętności ale także na nawiązywanie nowych znajomości. Pamiętaj, że jesteś średnią arytmetyczną 5 osób z jakimi przebywasz. Jeśli przebywasz w gronie ludzi ciągle doskonalących się i szukających wyzwań w biznesie, sam taki jesteś!

 Pozwodzenia,
Kamila Kozioł
+ 48 667 871 236