Narzekanie jest niebezpieczne

narzekanieKiedy narzekasz powodujesz, że problem istnieje dłużej. Tak długo jak będziesz narzekać, tak długo nic się nie zmieni. Nie da się znaleźć rozwiązania, kiedy całą energię tracisz na użalanie się nad sobą lub sytuacją. Nie można jednocześnie narzekać i szukać rozwiązania. Nie jesteś do końca przekonana? To sprawdź to, zadam Ci kilka pytań:

  • Co bardziej przybliża cię do życia o jakim marzysz: narzekanie, czy działanie?
  • Na ile w skali od 1 do 10 narzekanie przybliża Cię do sukcesu (przyjmując, że 1 do najmniej a 10 to najbardziej)?
  • Jak narzekanie wpływa na Twoje kontakty z ludźmi? (np. są zadowoleni, czują się komfortowo, uśmiechają się kiedy narzekasz…)

Sądzę, że po tych pytaniach sama dochodzisz do wniosku, że narzekanie ani nie przybliża Cię do celu, ani nie przysparza nowych znajomości.

A teraz odpowiedz: co przybliża Cię do punktu, w którym chcesz się znaleźć? PLAN DZIAŁANIA. Nad nim pracuj, o nim mów. Skoncentruj się najbardziej na rozwiązaniu, to posunie sprawę do przodu. W mojej pracy spotykam Klientów z naprawdę trudnymi sytuacjami życiowymi. Ok, zdarza się – „gorsze karty” ktoś dostał. Ale takie „karty” można przetasować, na nowo poukładać. Ty masz sprawy pod kontrolą. Nie czekaj, nie narzekaj! Weź sprawy w swoje ręce. Zrób wszystko, co umożliwi Ci lepsze życie.

Tak więc co wybierasz: narzekanie czy działanie?