Nie chcę ale muszę, nie muszę ale chcę!

To co mówisz ma wielki wpływ na to, co i jak robisz, jak również na twoje emocje i zachowanie. Jeśli zaczniesz od zmiany słów, które używasz zobaczysz jak efektywnie wpłynie to na Twoją motywację! Chcesz wiedzieć jak bardzo?

Aby udowodnić Ci, że to jak jesteś nastawiona ma wpływ na postrzeganie przez Ciebie świata, poniżej przedstawiam Ci badanie przeprowadzone przez amerykańskich psychologów.

Podzielili oni ochotników na dwie grupy. Jednej z nich pokazywali karki ze słowami o negatywnym przekazie, takie jak: wojna, złość, smutek, gniew, kara, żałoba. Drugiej grupie pokazywali karki o pozytywnym przekazie, takie jak: radość, szczęście, duma, ochota, przyjemność. Po tej części eksperymentu, każdej grupie zaprezentowali te same zdjęcia równych osób.Uczestnicy mieli ocenić cechy charakteru każdej z nich. Jak się pewnie już domyślasz, pierwsza grupa w większości oceniała ludzi na zdjęciach jako zestresowanych, smutnych, mających problemy. Natomiast druga grupa oceniała te same osoby jako radosne, szczęśliwe, zadowolone z życia.

To właśnie oznacza, że słowa są kotwicami. Jego przekaz zakotwicza Cię na widzeniu otoczenia w danym świetle.

 

Dwa słowa klucze: chcę i muszę.

Jestem przekonana, że na co dzień używasz tych słów. Wiesz, że słowo „muszę” jest negatywną kotwicą. Jeśli używasz słowa „muszę” oznacza to, że zmuszasz się do wykonania jakiegoś działania, na które nie masz ochoty. Wywołuje negatywne emocje i  obniża motywację do działania.

Słowo „chcę” jest odwrotnością słowa „muszę”. To słowo wywołuje uczucie motywacji i chęci do zrobienia czegoś. To, czego chcemy to rzeczy, do których dążymy, pragniemy ich.

 

Nie muszę, ale chcę!

Zmień w swoim życiu słowo „muszę” na „chcę”. Zobaczysz, jak zmieni się Twoje podejście do wielu spraw, które na co dzień wykonujesz.

Krótkie ćwiczenie:

Wyobraź sobie, że MUSISZ umyć naczynia. Postaraj się teraz dokonać zmiany i powiedz sobie „chcę umyć naczynia”. I jak? Mam wrażenie, że zmiana jednego słowa, zmieniła choć trochę Twoje nastawienie do umycia naczyń. Poczułaś to? Mycie naczyń wcale nie jest takie straszne, jak się chce!

A może MUSISZ do kogoś zadzwonić? Powiedz sobie, że „chcesz do tej osoby zadzwonić”. To zmienia Twoje nastawienie!

Zauważ, tu chodzi o to, jak się czujesz za każdym razem, gdy masz coś do zrobienia. Skoro możesz wpłynąć na swoje nastawienie choćby zmianą słów jakich używasz, ZRÓB TO! Możesz do siebie cały czas mówić „muszę” i pozostaniesz w tym samym miejscu, gdzie jesteś teraz, nie będąc zadowoloną z tego co MUSISZ zrobić. Możesz też zacząć mówić CHCĘ i czuć się dużo lepiej z tym, co będziesz robić, a także zwiększać swoją motywację tam, gdzie być może nigdy jej nie było.

 

Zrób z tego nawyk

Aby wyrobić nawyk, trzeba zacząć:) Co stoi na przeszkodzie, aby zacząć od dzisiaj?

Ćwiczenie:

Przez trzy najbliższe dni, staraj się, za każdym razem, gdy powiesz „muszę” zamienić je na słowo „chcę” lub „postanawiam”, „wybieram to, bo jest dla mnie ważne” albo „decyduję się bo zależy mi…”. Po jakimś czasie wyrobisz sobie nawyk mówienia w ten sposób. Tam, gdzie królowało „muszę”, będzie „chcę”.

 

Dopóki nie sprawdzisz w praktyce, niczego nie zmienisz, niczego się nie nauczysz. Zrób powyższe ćwiczenie, przetestuj to na sobie. Obserwuj siebie, swoje zachowanie, emocje, uczucia. Nie pożałujesz.