W poczuciu własnej wartości. Kroki ku lepszemu życiu. Część I

Zacznij się kochać i akceptować! To mój apel do wszystkich z niskim poczuciem własnej wartości. Niskie poczucie własnej wartości wpływa na jakość Twojego życia. Dokonaj zmian w swoim życiu i nie trać czasu na myślenie w czarnych barwach. Zacznij się realizować żyć i cieszyć się życiem, na jakie zasługujesz.

Przede wszystkim, przestań się krytykować.

Zwykle pytam swoich Klientów, co sobie mówią, gdy ponoszą porażkę. Słyszę wtedy okropne słowa na temat nich samych. Przekleństwa, obrażanie się, poniżanie, obwinianie… Takie podejście do myślenia o sobie samym mija się z miłością do samego siebie. Oskarżanie się, krytykowanie siebie na wyrost nie przynosi ukojenia i zagraża Twojemu poczuciu własnej wartości. Nie Ty J E S T E Ś winien niepowodzeniu.
Twoje D Z I A Ł A N I E lub jego brak przyczynił się do niepowodzenia. Zdaj sobie sprawę, że porażka nie jest powodem do osądzania siebie. Zapamiętaj, porażka to jedynie wymierny wskaźnik, że coś w metodzie musi być zmienione.
Henry Ford mówił, że porażka daje możliwość rozpoczęcia na nowo w sposób lepiej przemyślany. Takiego stwierdzenia się trzymaj!

Nikt nie jest doskonały w 100%

Wszyscy mają swoje słabości. Nikt nie jest doskonały. Nabranie perspektywy i akceptacja niedoskonałości zwiększa akceptację samego siebie, takimi jakimi jesteśmy. Oczywiście, nie traktuj tego jak wymówkę. Zaakceptować powinieneś niezmiennych rzeczy, inteligencji, zdolności, temperamentu. Skupiaj się na tym, w czym możesz się polepszać, w czym możesz być mistrzem, jeśli tego pragniesz. Skupiaj się na tych działaniach, które mają Ci pomóc być osobą, którą pragniesz być i robić to, o czym marzysz.

Zaakceptuj przeszłość.

Przeszłości nie zmienisz. Zaakceptuj stare relacje, doświadczenia przeszłości. Ciągłe skupianie się na tym, co było obija się negatywnie na Tobie samym i na Twojej przyszłości. Przestań rozpamiętywać krzywdy i problemy z dzieciństwa, wczesnej dorosłości. Potraktuj to jako trudną lekcję, wyciągnij wnioski.
Powiedz sobie na głos: „nie mieli racji, mówiąc… robiąc….. Teraz jest czas na zmianę. Na pożegnanie przeszłości”.
Zastanów się, jak to wpłynęło na Twoje obecne życie. Postaraj się poszukać pozytywów i skup się na nich. Nie masz wpływu na przeszłość ale ma ogromny wpływ na pozostawienie tego, co złe lub bolesne za sobą. Masz możliwość być lepszym człowiekiem dla samego siebie i innych.

Kamila Kozioł
Coach, inspiratorka zmiany życia na lepsze.
Zobacz książkę Kamili Kozioł: Dziennik coachingowy. 365 pytań od Twojego coacha.
+ 48 667 871 236