W poczuciu własnej wartości. Kroki ku lepszemu życiu. Część II

Dalsza część felietonu.
Bądź odpowiedzialny za własne życie. Ono należy tylko do i zależy tylko od Ciebie

Zacznij sam o sobie decydować i nie obwiniaj innych za swoje niepowodzenia. Porównuj się do samego siebie, nie do innych. Porównywanie się bezmyślnie do innych szkodzi naszemu poczuciu własnej wartości. Czym innym jest posiadanie mentora (każdy go POTRZEBUJE, Ty też) i uczenie się od niego, tego co Ci się w nim lub w jego życiu podoba. Zamiast porównywać się do ideału, miej mentora. Nie uzależniaj swojego życia od innych. Ty jesteś panem swojego lodu, swojego życia. Ty podejmujesz decyzje, które mają wpływ na Twój los.

Suma Twoich decyzji kreuje Twój los, Twoją przyszłość

Zawsze zadawaj sobie pytania: czy tego pragnę? Czy to, co zamierzam zrobić jest dla mnie dobre? To jest odpowiedzialne podejście do życia i umiejętne zarządzanie nim. Słuchaj rad innych ale weryfikuj je i decyduj sam. Nikt nie przeżyje Twojego życia za Ciebie. To życie jest Twoje.
Zrób listę marzeń, które pragniesz osiągnąć. Marzenia zamień na listę celów. Zadaj sobie pytanie: „czego w życiu pragnę, co jest dla mnie najważniejsze? Dlaczego właśnie tego pragnę? Co w tym jest takiego?”

Nie stawiaj murów, stawiaj granice

Będąc samoświadomym, znając swoje cele ustaw granice. Mając na uwagę ochronę swojego poczucia własnej wartości, własnych wartości i zdrowia psychicznego, dobieraj ludzi do swojego otoczenia tak, abyś czuł się z tym dobrze i aby te osoby Cię inspirowały, wzmacniały i motywowały. Szanuj swoją przestrzeń i przestrzeń innych osób. Nie ubliżaj innym, nie atakuj, nie krytykuj, nie wyśmiewaj. Każdy ma prawo, żyć swoim życiem i wprowadzać do swojego otoczenia osoby, które uważa za odpowiednia. Naucz się być asertywnym, pamiętaj, że nie musisz spełniać oczekiwań innych, jeśli nie masz na to ochoty. Spełnianie próśb, ofiarowywanie pomocy i wsparcie jest Twoją decyzją.

Rozwijaj się całe życie

Zastanów się, jakie masz unikalne zdolności lub talenty, bądź po prostu, w czym jesteś dobry.. Przygotuj sobie tabelkę ze swoimi umiejętnościami, zdolnościami i talentami. Popatrz, co możesz jeszcze rozwijać, w czym możesz stać się numerem jeden, mistrzem. Na tym się koncentruj, na swoich możliwościach, na wzrastaniu i polepszaniu się w tych kategoriach, na które masz wpływ i które prowadzą Cię do lepszego życia.
Bądź dumny ze swoich umiejętności, ponadprzeciętnych wyników, jakie osiągasz. Zapisuj swoje osiągnięcia. Będzie łatwiej uwierzyć Ci w swoje możliwości. Masz prawo, wręcz obowiązek chwalić się za wysiłek, pracę i efekty, jakie osiągasz. To zupełnie normalne zachowanie (chwalenie się, docenianie, bycie dumnym z siebie) ludzi, który znają swoją wartość.

Zbilansowane życie

Osoba z wysokim poczuciem wartości jest szczęśliwa na każdym poziomie życia. W życiu zawodowym i prywatnym. W życiu zawodowym pracuje nad osiąganiem celów zawodowych, w życiu prywatnym stawia sobie cele prywatne. Pamiętaj o utrzymaniu balansu między pracą a życiem prywatnym. Odżywiaj się zdrowo, znajdź czas na cykliczny wysiłek fizyczny (wystarczy 40 minut dziennie), ogranicz nałogi, pamiętaj o śnie. To wszystko wpływa na Twoją radość z życia.

Masz okazję i niepowtarzalną szansę żyć życiem dobrym i szczęśliwym. Zacznij małymi krokami. Rozplanuj działania zadając sobie pytanie: Jaki najmniejszy krok mogę zrobić już dzisiaj, aby zbliżyć się do odczuwania większego poczucia własnej wartości i życia w szczęściu? Co zrobię jutro?

Zaplanuj życie od podstaw.

Kamila Kozioł
Coach, inspiratorka zmiany życia
+ 48 667 871 236