Wyćwicz w sobie urok i czar! cz. 2

Ćwiczenie drugie. Autentyczna radość z kontaktu.

Lubisz rozmawiać z osobami, które autentycznie cieszą się na możliwość rozmowy z Tobą i widzisz jak uśmiecha się radośnie, że może tego doświadczyć? To samo Ty zrób, kiedy kogoś spotkasz.

Wyobraź sobie, że nie widziałeś tej osoby od wieków, a zawsze chciałeś wiedzieć, co u niej słychać, jak się jej powodzi, jak żyje. To wyobrażenie spowoduje u Ciebie autentyczną ciekawość i radość ze spotkania tej osoby.

Ćwicz to na swojej rodzinie, na przyjaciołach, na znajomych i na tych, których w rzeczywistości spotkasz po latach. Zobaczysz, że ich oczy też rozpromienieją ze spotkania z Tobą. Będziesz wtedy osobą niezwykle czarującą.

Ćwiczenie trzecie. Naucz się słuchać.

Jako Coach, nie mam z tym problemu, ale dostrzegam, że wielu moich Klientów ma. Najpierw mówią, później myślą, a później pomyślą, że mogli najpierw wysłuchać. Pracują nad tym systematycznie i dochodzą do perfekcji w umiejętności słuchania. Robią na prawdę banalne ćwiczenie, które i Tobie polecamy.

Aby być skutecznym słuchaczem stosuj się do poniższych c podpunktów:

  • Słuchaj, nie przerywając w trakcie zdania. Zachowaj MILCZENIE. Jeśli ktoś mówi Ci, że chce z Tobą porozmawiać, przerwij na ten czas czynności, które wykonywałeś (telewizor też wyłącz – to naprawdę przeszkadza i w słuchaniu i mówieniu)
  • Zanim zaczniesz mówić, poczekaj chwilę. To ważna technika w coachingu. Dlaczego, bo często okazuje się, że ktoś coś jeszcze dopowie. To Amo jest w trakcie zwykłej rozmowy. Jak ktoś przestaje mówić, zaczekaj chwile. Ile? Policz do 4. Te cztery sekundy pozwolą Ci też przemyśleć Twoją wypowiedź.
  • Jeśli czujesz, że nie do końca zrozumiałeś nie udawaj, że wszystko jest jasne. Poproś o wyjaśnienie. To świadczy, że zależy Ci na pełnym zrozumieniu wypowiedzi, intencji i motywacji rozmówcy. Uwierz mi, zostanie to docenione. Ale proszę Cię nie mów: „nic z tego nie rozumiem, co do mnie mówisz!”, bo to każdego może wyprowadzić z równowagi. Powiedz raczej: „nie wiem, czy dobrze zrozumiałem [tutaj powiedz własnymi słowami, co zrozumiałeś], czy dobrze to rozumiem?”
  • Pokaż, że słuchasz. Są werbalne i niewerbalne zachowania świadczące, że słuchasz. Np. pochylenie się do rozmówcy, przytakiwanie, patrzenie w oczy. Reagowanie na zachowanie rozmówcy. Dobrą techniką świadczącą, że słuchasz to mówienie swoimi słowami, to co zostało wypowiedziane przez rozmówcę. Taka parafraza pozwala upewnić się, czy dobrze rozumiesz, zadać na tej podstawie kolejne pytanie lub skomentować wypowiedź.

Wykorzystaj to proste narzędzie w swoich rozmowach od teraz.

Niedługo kolejna i ostatnia część. Śledź moją stronę!