Wymówki, które nigdy nie będą Tobie służyły.


wymowkiNiestety, z ogromnym ubolewaniem muszę przyznać, że zdecydowana większość ludzi wybiera drogę po najmniejszej linii oporu. Coś jest w ich głowach zaprogramowane, aby energię oszczędzać na … no właśnie, na co?

Mam wrażenie, że zwlekasz, bo boisz się zacząć, bo boisz się rozpocząć, czy tak?

Wtedy pojawiają się wymówki. Osobiście mówię na nie pożeracze ambicji! Siadasz, przychodzi moment, że dostajesz olśnienia, coś chcesz zmienić, coś już w głowie Ci się układa, dostrzegasz, jak może być pięknie i … no i tu pojawia się pożeracz ambicji – zaczyna się fala wymówek.

Muszę mieć porządny szczegółowy plan

Plan jest ważny, w pełni się zgadzam. Natomiast, co dzieje się później? Czy pracujesz nad realizacją krok po kroku, tak jak ustaliłeś w planie? Niestety najczęściej, tworzenie planu to forma odwlekania. To poczucie, że coś się zrobiło, ale nadal jesteś w swojej strefie komfortu i nawet nosa z niego nie wystawiasz.

Najprościej porównać to do biegania. „Muszę mieć buty dla biegaczy, specjalny dres, smartfon z aplikacją, która będzie zapisywać wyniki moich treningów.” Okazuje się, że butów nie kupisz, bo te profesjonalne kosztują 500 złotych, będzie Ci wstyd, gdy znajomi zobaczą, że Twoje wyniki odbiegają od czasów uzyskiwanych przez maratończyków… itd. Wymówka za wymówką, bez końca.
Po prostu zacznij!

Nic na ten temat nie wiem

Thomas Alva Edison też nie wiedział na początku, ale suma prób pozwoliła mu wymyślić żarówkę. I zawsze powtarzał, że niepowodzenie, to nie porażka, a kolejny pomysł, jak tego nie robić! A innych wynalazków, później stworzył jeszcze ponad tysiąc!

Jeśli czegoś na dany temat nie wiesz, to się dowiedz. Bogaci to Ci, którzy pozyskali wiedzę. Dzięki wiedzy, wdrażali, tworzyli, planowali i realizowali swoje ambitne plany z sukcesem.

Co, jeśli nie wyjdzie

Masz dwie opcje, albo żyć w strachu i nie zrobić nic, siedząc w tym samym miejscu i narzekając. Albo możesz wstać i spróbować. Za Twoimi decyzjami powinny stać cudowne marzenia, a nie strach i obawą, że nie wyjdzie.
Nie mam czasu się teraz tym zajmować.

A kiedy będzie na to czas? Zapamiętaj, zawsze najlepszy czas jest teraz. Ta chwila, to chwila, która jest najbardziej odpowiednia i sprzyjająca Tobie. Dlaczego? Bo w Twoim organizmie pojawiła się chęć do zmiany, masz bezpłatną motywację i zapał – nie gaś go, tylko działaj.

Kiedy w mojej głowie pojawia się wymówka, mocno ją analizuję. Zastanawiam się, co
sprawia, że właśnie się pojawiła. Mój strach przed niepowodzeniem? Brak chęci do wytężonej pracy? Niewiedza? Kiedy dowiaduję się, co jest przyczyną, uśmiecham się do siebie i wymówkę zbijam argumentami! Wtedy przestaję wierzyć w swoje usprawiedliwienia i działam.

Tobie też to polecam!

Kamila Kozioł
współautorka Dziennika Coachingowego
6
67 871 236