667871236

Łatwo nam dojechać siebie, obrazić,  zmieszać z błotem. Znam takich, co potrafią sami sobie dawać kary! Ale na dłuższą metę Karanie siebie nie działa.

Nie zmienia zachowania i nie poprawia twojego nastawienia. Karanie siebie  jest znacznie gorsze niż naturalne konsekwencje błędu.

Zwykle-sobie-dowalasz-Poznaj-koncekwencje-vlog-Kamila-Kozioł-Coaching-dawanie-kar
Zwykle sobie dowalasz? Sprawdź, jak działa kara.

Włącz subskrypcję jednego z moich kanałów np. You Tube, Fan Page na Facebooku, Instagram lub w swojej aplikacji z podcastami, aby być na bieżąco i być informowanym o nowych video, live’ach, promocjach czy nowych produktach.

Transkrypcja:

Kiedy wydaje się, że to karanie zadziałało na ciebie, dzieje się tak tylko dlatego, że coś innego obudziło twoją samoświadomość, pobudziło empatię lub zwiększyło Twoją samodyscyplinę.

Samo karanie nie koryguje Twojego zachowania. Tak naprawdę takie karanie siebie i korygowanie siebie jest zmuszaniem się do wysokich standardów, za wysokich… I zamiast spełnić oczekiwanie samej siebie obniżasz poczucie własnej wartości, zamykasz się i złościsz.

Grupa Kamili Kozioł na Facebooku: Kobieta Wartościowa DOŁĄCZ TERAZ!

Karanie samej siebie to inaczej:

 • Przesadnie reagujesz nawet na małe błędy
 • Unikasz kontaktu, mówienia o swoich małych sukcesach, dopóki nie będziesz „wystarczająco dobry” a sukces spektakularny.
 • Przepracowujesz się nie dasz o siebie
 • Nawet nie niewielkich błędach potrafisz sypnąć sama do siebie wiązanką
 • Koncentrujesz się wyłącznie na swoich wadach i lekceważąc swoje mocne strony
 • Wierzysz, że musisz zarobić na wartości
https://www.instagram.com/p/CBUsH-Hohsz/?utm_source=ig_web_copy_link

Aby przestać się dobijać i mentalnie kaleczyć , potrzebujesz zacząć myśleć o sobie jako o swoim wewnętrznym rodzicu i wewnętrznym dziecku. Pomoże ci to zrozumieć, co dzieje się w twojej psychice.

Karzemy się, aby uniknąć poszukiwania zrozumienia

Kamila Kozioł

Kara jest przeciwieństwem znalezienia zrozumienia. Samo siebie karzemy, jeśli mamy takie schematy z dzieciństwa. Czyli jeśli jako dziecko sama miałaś kary narzucane przez rodziców. Wtedy oni również dawali kary bez poszukiwania zrozumienia.  

A prawda o karaniu jest następująca:

 • Nie pomaga ci się rozwijać; utykasz i skupiasz się tylko na negatywach.
 • koncentrujesz się na tym aby przetrwać okres kary, a nie na rzeczywistym rozwiązywaniu problemów.
 • Przekonuje cię, że jesteś złym człowiekiem, co staje się podświadomym przekonaniem, które przenika do innych obszarów twojego życia
 • Generalnie stajesz się bardziej dominująca i agresywna, na początku do samej siebie, później do innych. Jeśli masz zespół, którym kierujesz prawdopodobnie w podobny sposób się zachowujesz.
 • Nadużywasz władzy.
 • Niszczy twoje relacje z innymi
 • Sprawia, że ​​nie ufasz sobie i wierzysz, że „autorytet” kontroluje twoje zachowanie.

Jak powstrzymać karanie samej siebie?

Pamiętaj, że nikt nie jest idealny. Wszyscy popełniamy błędy i nadal będziemy popełniać. Można zmienić ważne dla siebie obszary życia i traktować siebie lepiej.

Wszyscy popełniamy błędy i nadal będziemy popełniać. 

Kamila Kozioł

Myśl realistycznie o tym, co zaszło i o konsekwencjach

Zamiast przyjmować katastrofalne założenia dotyczące naszych błędów, skoncentruj się na przyczynie i skutku. Nie dokładaj filozofii i nie twórz 6 wersji wydarzeń. To nie melodramat na Netflixie, tylko Twoje prawdziwe życie.

Jeśli nie zrobisz wszystko do piątku do godziny 16.00 to być może w sobotę będziesz jeszcze w połowie myślami w pracy. Ale to nie oznacza, że jesteś dnem, bezwartościowa i nieudolna! To po prostu oznacza, że ​​dokonałaś jakichś decyzji, które dały takie konsekwencje.

Nikt nie jest doskonały, a każdy ma kombinację mocnych i słabych stron. Nikt nie postrzega twoich wad tak drastycznie jak ty sama, a skupiając się na nich, nie widzisz siebie realistycznie.

Logiczne myślenie pomaga reagować mniej intensywnie na emocje, ochłonąć i przemyśleć – nawet jeśli emocje są nadal obecne, twoja zdolność mentalnego uporządkowania będzie lepsza.

Poza tym, myśl z wyprzedzeniem

Zamiast wyobrażać sobie, jak się ukarzesz, zastanów się, jakie mogą być naturalne konsekwencje złej decyzji. 

Opinie o moich usługach i produktach, które znajdziesz w sklepie:

Pamiętaj o złotej zasadzie

Szanuj innych i szanuj siebie. Dopóki przestrzegasz obu tych zasad, prawie wszystko jest uczciwe.

Ponieważ życie jest złożone, często trzymamy się twardych zasad, które sprawiają, że czujesz się bezpiecznie. Pamiętaj, że każdy jest w swojej podróży. Tak długo, jak jesteś miła dla siebie i innych, prawdopodobnie masz się lepiej niż myślisz.

Do zobaczenia następnym razem!

Jeśli chcesz posłuchać, możesz zrobić to tutaj:

Kamila Kozioł – zabieram Cię w podróż wzmacniającą Twoje poczucie własnej wartości. Jako psycholog, dyplomowany trener i certyfikowany coach pomagam kobietom rozumieć, że wartość noszą w sobie, nie na sobie. Jestem autorką trzech książek psychologiczno-rozwojowych. Zapraszam Cię do odkrycia Twoich wartości, wizji i misji, bo wierzę, że każdy ma w życiu coś do spełnienia dla siebie i innych. Dowiedz się o mnie więcej