667871236

Chcesz zmienić nawyki? Zacząć regularnie ćwiczyć? A może chciałabyś mieć więcej czasu dla siebie? Zastanawiasz się jak odblokować się i zmienić życie na lepsze? Poznaj 5 sposobów na start do zmiany życia na lepsze, które podpowiada Kamila Kozioł – psycholog, autorka książek i coach ACC ICF.

Co zrobić, aby być szczęśliwszym człowiekiem? Zabawne, a  może wręcz odwrotnie – jest to, że większość z nas wie, co należy zrobić aby zmienić dotychczasowe życie. Niestety, niewielu z nas jest w stanie wprowadzić tę teorię w życie i uczynić z niej praktyczną wiedzę. Dlatego poniżej przedstawiam Ci 5 sposobów na start do zmiany życia na lepsze.

Zapomnij, co mówią, lub co mogliby powiedzieć inni.

Gdybyśmy robili wszystkie rzeczy, które jesteśmy w stanie zrobić, wprawilibyśmy się
w ogromne zdumienie. – Thomas A. Edison

Często mówimy sobie “nie”, ponieważ uważamy, że ktoś z naszych bliskich może nie zaakceptować naszych pomysłów. Po pierwsze, zapamiętaj, że każdy żyje własnym życiem i każdy ma prawo przeżywać je tak, jak chce. Jeśli ktoś mówi, że nie powinnaś czegoś zrobić, nie oznacza, że nie powinnaś. Zadaj sobie pytanie: „dlaczego on/ona mówi, żebym tego nie robiła?”. Jeśli Twoja odpowiedź będzie bez znaczenia dla Ciebie – konsekwentnie pracuj dalej. Ustal cel, zaplanuj konkretne działania i dąż do takiej zmiany, na jakiej Ci zależy.

Pamiętaj, że słowa innych mogą Cię zaboleć tylko wtedy, gdy Ty nadasz im jakieś znaczenie. A zanim przyjdzie Twoja reakcja emocjonalna, jest pewna przestrzeń, w której możesz podjąć decyzję o tym, jak się będziesz czuć i czy w ogóle dajesz prawo innym oceniać Ciebie.

Uświadom sobie to, czego chcesz i czego nie chcesz.

Gdy pytam Was na sesjach coachingowych, “czego chcesz”, wasze odpowiedzi są bardzo ogólne, nie do końca określone. Często to marzenia lub pragnienia zaczerpnięte lub podyktowane modą albo trendem. Jeżeli chcesz poprawić swoje codzienne życie, najpierw zastanów się nad tym, co tak na prawdę chcesz zmienić.

Gretchen Rubin w jednej ze swoich książek wielokrotnie wspomina o wadze samoświadomości – wiedzy na temat samej siebie. Jeśli uznasz, że obecny stan Cię nie zadowala i decydujesz się coś zmienić, ale nie pozwolisz sobie na określenie konkretnych rzeczy, zostaniesz na etapie początkowym na zawsze.

Jeśli uznasz, że obecny stan Cię nie zadowala i decydujesz się coś zmienić, ale nie pozwolisz sobie na określenie konkretnych rzeczy, zostaniesz na etapie początkowym na zawsze. 

Jeśli chcesz mieć lepsze życie – te codzienne, skup się na 15 minut i zastanów się nad swoimi pragnieniami. Sprecyzuj je możliwie najdokładniej, ze szczegółami i konsekwentnie dąż ku zmianie.

Plan stworzony z małych kroków

Nawet nie próbuj odwrócić całego życia do górny nogami, bo właśnie poczułaś przypływ motywacji. Tak szybko jak wystrzeliłaś do wielkiej zmiany, tak samo szybko opadniesz i stwierdzisz “wiedziałam, że tak będzie“.

Brawo za chęci. Jednak, aby nie spełznąć na niczym, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Skoro przez jakiś czas nie zrobiłaś nic, to nie możesz nagle wziąć wszystkiego na raz. Magia planu małych kroków polega na zmiany małymi etapami. Zmiany zachodzą na trwałe – stają się częścią naszego stylu życia, codziennego dnia. Im więcej małych kroków tym lepiej.

Magia planu małych kroków polega na zmiany małymi etapami. Zmiany zachodzą na trwałe – stają się częścią naszego stylu życia, codziennego dnia. Im więcej małych kroków tym lepiej.

Jeśli masz już pomysł na zmianę, wiesz czego pragniesz ustal najmniejsze małe kroczki, jakie tylko zdołasz. Jeśli chcesz zdrowo jeść i wyeliminować słodycze to małymi kroczkami będzie np.: dowiedzenie się, co jeść i jak przygotowywać posiłki,,ustalenie menu tygodniowego – stworzenie listy, znalezienie sklepów ze zdrową żywnością, zakupy w tych sklepach z listą, rozpoczęcie od zdrowych obiadów z czasem cały zdrowy dzień itd.

Nastaw się pozytywnie i przestań narzekać

Narzekanie zdarza się każdemu nas. Ograniczyć je jednak do minimum, a najlepiej zupełnie przestań narzekać, ponieważ narzekanie, czyli mówienie o wszystkim w negatywnym świetle, pomaga Twojemu umysłowi wygenerować jeszcze więcej wymówek.

Pamiętaj, że zmiana, której oczekujesz nie ma na celu rozłożyć Cię na łopatki i wyzionąć z Ciebie ducha. Ma być miła, motywująca i inspirująca – w końcu chcesz i zmienić i w konsekwencji czuć się lepiej. Ciesz się tym, jeśli będziesz wykonywać to wszystko metodą małych kroków nie odczujesz ciężaru zmian. Myśl pozytywnie o zmianach i o samej sobie – w końcu robisz dla siebie dobrze rzeczy. Jeśli jakiegoś dnia padniesz, to wstań powiedz “trudno” i spróbuj jeszcze raz.

Znajdź czas dla swoich pasji

Bez względu na to, kim jesteś, masz marzenia i cele. Są osoby, które mówią, że nie mają czasu, aby je realizować. Wystarczy dobrze zaplanować dzień, aby znaleźć trochę czasu na poświęcenie się swojej pasji. Dając sobie czas na robienie rzeczy, które uwielbiasz zwiększy poczucie Twojej własnej wartości i da Ci odwagę powiedzieć “tak”. Pamiętaj, że nigdy nie możesz żałować, że spędziłaś czas na robieniu czegoś pozytywnego.

Dając sobie czas na robienie rzeczy, które uwielbiasz zwiększy poczucie Twojej własnej wartości i da Ci odwagę powiedzieć “tak”.

Jeśli od razy przychodzi Ci pomysł,aby powiedzieć mi, że nie masz czasu to przyjrzyj się swojemu dniu. Może nie wszytskie rzeczy, które wykonujesz są niezbędne. Wyślij dzieci do kina z babcią/tatą/ciocią. Podziel się obowiązkami z domownikami. Połóż się spać później albo wstań wcześniej – znajdziesz godzinę lub trzy w całym tygodniu dla siebie.

Dziękuję Ci za przeczytanie tego artykułu. Tworzyłam go dla Ciebie. Będzie mi miło, jeśli pozostawisz po sobie znak! Bez informacji od Ciebie, nie wiem, czy jest sens abym pisała dalej. Pozostań ze mną w kontakcie!