Nie ma problemu, jeśli to, co się robi wynika z realizacji swoich marzeń. Każdy tak chce, prawda? Takie zajęcia się lubi, a nawet kocha. Oczywiście można nie lubić niektórych zadań, lub wykonywać niektóre obowiązki z mniejszym entuzjazmem. To jednak nie wpływa na całokształt i jest niezależne od rodzaju wykonywanej pracy. Co zrobić, aby obecną pracę polubić?
Zawód marzeń
W badaniu „Specjaliści na rynku pracy” przeprowadzonego przez Pracuj.pl, okazuje się, że najczęściej nasze niezadowolenie z pracy wynika z braku możliwości rozwoju, niskich zarobków, płacy nieadekwatnej do stanowiska, wykonywanych prac i zakresu odpowiedzialności czy złej atmosfery panującej w pracy.
Nie na wszystko mamy wpływ, ale na pewno możemy popracować na niektórymi obszarami, by choć trochę poczuć się lepiej. Przyda się to szczególnie tym, którzy nie mogą zmienić pracy od razu.
Zasada 1. Ustal styl swojej pracy
Jeśli nie masz wpływu na obowiązki w pracy, to masz prawo wybrać, w jaki sposób wypełnisz swoje zadania. Często w nudnej pracy wkrada się nudna rutyna. Wciąż to samo, codziennie, a w głowie myśl “byle do piątku”. Spójrz na swoje obowiązki z innej strony. Zastanów się, jak można inaczej je wykonać. Podejdź do nich z radością, dobrą energią i może … nietypowo! Zobacz, jak Ci się pracuje. Wykonane zadanie, podziw i uśmiech współpracowników da również i Tobie zadowolenie.
Zasada 2. Określ, co chcesz osiągnąć
Chodzić do pracy bez celu jest wielkim nieporozumieniem. Chodzenie do pracy i przepracowanie grzecznie od 8.00 do 16.00 nie zapewni Ci ani satysfakcji, a tym bardziej awansu. I to dotyczy się również osób posiadających własną firmę. Robienie wciąż tego samego, ograniczanie się do absolutnego minimum nie zwiększy zysków w firmie. Ustal swoją terminowość, wyniki sprzedażowe, liczbę obsłużonych klientów dziennie, wykonanych telefonów… z celem łatwiej się pracuje. Do planowania i realizacji celów z pewnością przyda Ci się dziennik, który ułatwi Ci pracę systematyczną.
Zasada 3. Nie narzekaj!
Statystyki są nieubłagane! Około 10% nie ma pracy, kolejne kilkanaście procent pracuje na czarno, kolejne procenty otrzymują najniższą krajową…. Masz pracę? Otrzymujesz wynagrodzenie? Nie narzekaj. Postaraj się ją polubić. Idąc do pracy skupiaj myśli na dobrych rzeczach z nią związanych. Jeśli rozmowa w firmie zaczyna mieć charakter narzekający i nic nie wnoszący, skup się na rozwiązaniu, zadaj pytanie “co możemy zrobić, aby rozwiązać ten problem?”.
Zasada 4. Porządek
Jak polubić swoją pracę? Uporządkuj biurko, uczyń je miłym dla oka. Postaw kwiatka albo go zdejmij, jeśli Ci przeszkadza 😉 niech Twoje miejsce pracy będzie dla Ciebie przyjemne i atrakcyjne. Niech miejsce pracy pobudza Cię do twórczego myślenia. Jedna z moich Klientek zakupiła sobie piękną filiżankę, z której chętnie pije kawę w ciągu dnia. Możliwość picia kawy z wymarzonej filiżanki pozytywnie ją nastraja do działania
Zasada 5. Kochaj to, co robisz
Albo lepiej, znajdź taką pracę, w której będziesz robić to, co kochasz. Wiem, i mówicie mi o tym, że nie zawsze tak łatwo. Oczywiście, ale jeśli policzysz sobie ile lat, miesięcy albo dni pozostało Ci pracować w poczuciu, że to zmarnowany czas , to warto zastanowić się nad zmianą kursu! Jeśli masz około 30 lat, to do emerytury pozostało Ci 13 505 dni! To są Twoje dni, możesz narzekać przez prawie dwadzieścia pięć tysięcy dni, że nienawidzisz poniedziałków, że znów MUSISZ iść do pracy, lub poświęcić 365 dni na przekwalifikowanie się i rozpoczęcie takiej pracy o jakiej marzysz! Jeśli jednak nie możesz, lub nie wiesz na ten czas, jak inaczej możesz pracować – uwierz, że każdą pracę można polubić.
Zasada 6. Dokończ niedokończone.
To bardzo ważna zasada, która pozwoli Ci polubić swoją pracę. Jeśli coś się za Tobą ciągnie od miesięcy, a już dawno można byłoby to zakończyć – zrób to. Pozamykaj wszystkie niezamknięte sprawy, które tylko rozpraszają Twoją uwagę. Pozałatwiaj wszystkie zaległe zadania, raporty itp. Możesz stworzyć Listę Spraw Które Zamykam . Wypisz wszystkie zadania i codziennie zajmuj się jednym z nich.
Nie ma sensu tracić czasu na pracę, której się nie lubi. Uczyń ją przyjemniejszą lub zrób wszystko by zacząć robić coś, co kochasz. Przed Tobą ok 13 500 dni pracy!
Dziękuję Ci za przeczytanie tego artykułu. Tworzyłam go dla Ciebie. Będzie mi miło, jeśli pozostawisz po sobie znak! Bez informacji od Ciebie, nie wiem, czy jest sens abym pisała dalej. Pozostań ze mną w kontakcie!
Przeczytaj także:
- Kiedy udać się do psychologa? Czy czas na terapię?
- Jak przestać się martwić? – #95 odc. Psychologia na co dzień
- Jak przestać przejmować się opinią innych? – #94 vlog psychologia na co dzień
- Kiedy twoi najbliżsi nie rozumieją twojego rozwoju – vlog 93 Psychologia na co dzień
- Negatywne myśli – jak sobie z nimi radzić – #92 vlog Psychologia na co dzień

Kamila Kozioł – zabieram Cię w podróż wzmacniającą Twoje poczucie własnej wartości. Jako psycholog, dyplomowany trener i certyfikowany coach pomagam kobietom rozumieć, że wartość noszą w sobie, nie na sobie. Jestem autorką trzech książek psychologiczno-rozwojowych. Zapraszam Cię do odkrycia Twoich wartości, wizji i misji, bo wierzę, że każdy ma w życiu coś do spełnienia dla siebie i innych. Dowiedz się o mnie więcej