Czy wiesz czym jest autosabotaż? Może wiesz i zakładasz, że To nigdy nie sabotujesz? Ale czy to w ogóle możliwe? …

Niestety większość z nas to robi. Jeśli chodzi o robienie postępów, często jesteśmy swoimi najgorszymi wrogami. Może czujesz się sfrustrowana, że tak ciężko pracowałeś, ale sprawy są nadal takie same. Łatwo jest winić okoliczności zewnętrzne za to, że utknęłaś lub prowadzisz mało satysfakcjonujące życie.
Ale co, jeśli twoje myśli i działania powstrzymują cię? Co jeśli w głębi duszy nie wierzysz, że jesteś zdolny lub godny sukcesu? Zapraszam na video dotyczące autosabotażu.
Subskrybuj
Włącz subskrypcję jednego z moich kanałów np. You Tube, Fan Page na Facebooku lub Instagram, aby być na bieżąco i być informowaną o nowych video, live’ach, promocjach czy nowych produktach.
Transkrypcja
Co To Znaczy autosabotaż
„Autosabotaż ma miejsce, gdy mówimy, że czegoś chcemy, a następnie upewniamy się, że tak się nie stanie”.
Możesz nie pomyśleć, że kiedykolwiek zrobiłbyś to sobie. Brzmi tak… okrutnie. Ale najprawdopodobniej robisz to, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
Problem polega na tym, że uwielbiamy winić nasze sytuacje za brak sukcesu. Może myślisz, że Twoja praca, partner, rodzina lub środowisko Cię powstrzymuje. Wszystkie te osoby odgrywają rolę w twoim życiu i przyczyniają się do twojego rozwoju, ale musisz także wziąć odpowiedzialność za swoje działania i unikać migania się do samej siebie.
Istnieje wiele powodów, dla których możesz nie prowadzić życia takiego, jak chcesz – spokojnego, z poczuciem kontroli, z poczuciem bycia ważną dla samej siebie i radosną. Prawda jest taka, że możesz traktować siebie jak własnego wroga.
Wyobraź sobie swojego wroga ze szkoły średniej, który zamienia twoje życie w piekło. Stawia cię przed innymi, rozprasza cię w klasie, więc twoje oceny się wymykają spod kontroli, i pisze złośliwe notatki, w których mówi ci, że jesteś bezwartościowa.
A teraz pomyśl o tym: czy stawiasz się przed innymi? Czy pozwalasz sobie na odwrócenie uwagi od pracy? Czy myślisz sobie, że nie zasługujesz na godne życie? Sądzisz, że osoby z takimi doświadczeniami nie mają szans w życiu?
To są rzeczy, które wszyscy robimy, a które sabotują nas przed odniesieniem sukcesu w procesie zmian.
Dlaczego Sami Sabotujemy
Jedno z najlepszych wyjaśnień, dlaczego dokonujemy autosabotażu, pochodzi z książki Gaya Hendricksa “Wielki skok”:
Hendricks opisuje w książce, że wszyscy mamy ograniczenia co do tego, ile miłości, sukcesu i kreatywności pozwolimy sobie wyzwolić. Kiedy osiągamy ten limit, kończymy na autodestrukcji.
Na przykład, gdy w naszym życiu wszystko idzie dobrze, zastanawiamy się, czy nie jest to zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe. Ponieważ nie do końca w to wierzymy, wyobrażamy sobie, że sprawy zaczną się źle układać. Uważamy, że nie zasługujemy na to, by czuć się tak dobrze.
Gdy tylko zaczną się te myśli o sabotażu, wracasz do starych nawyków. Robisz coś, co popycha cię z powrotem do utartych starych schematów, w dzięki którym czułaś się bezpiecznie.
To wszystko to głębokie przekonania, które wymagają wyzwań związanych ze zmianą. Ponieważ nasze myśli wpływają na nasze zachowanie, konieczne jest rozpoznanie, kiedy nasze myśli nas powstrzymują.
Jak Rozpoznać Autosabotaż
Kiedy przygotowywałam się do tego nagrania prawie otworzyłam nową kartę przeglądarki, żeby sprawdzić Facebooka. Czemu? Ponieważ nie wiedziałam, co dokładnie mam powiedzieć, jak to ująć, żeby było logiczne spójne i wartościowe dla Ciebie. Na szczęście zdałam sobie sprawę, że zamierzam to zrobić i zadałem sobie pytanie, czy to mi pomoże, czy uciekam?. Oczywiście odpowiedź brzmiała uciekam, więc zamknęłam przeglądarkę.
Masz ułamek sekundy przed podjęciem działania, aby zdecydować, czy jest to autosabotaż, czy samodoskonalenie. Niestety większość z nas działa na autopilocie i nawet nie zdaje sobie sprawy, kiedy dokonuje autobotażu.
Niezależnie od tego, czy jest to rozproszenie uwagi, porównywanie się z innymi, czy robienie wszystkiego z wyjątkiem ważnych zadań z listy rzeczy do zrobienia, musisz zwiększyć świadomość wokół swoich myśli i działań. Często zadawaj sobie pytanie, czy to, co robisz, jest samozniszczeniem, czy samodoskonaleniem.
Co zrobić?
Ćwicz uważność, aby poprawić swoją świadomość.
Zapisuj swoje myśli w dzienniku, pamiętniku, albo notatniku aby nie zaprzątały ci myśli w. głowie.
Pytaj siebie, czy to co robisz wzmacnia i rozwija, czy obniża energię i blokuje przed realizacją celów ważnych dla ciebie?

Kamila Kozioł – zabieram Cię w podróż wzmacniającą Twoje poczucie własnej wartości. Jako psycholog, dyplomowany trener i certyfikowany coach pomagam kobietom rozumieć, że wartość noszą w sobie, nie na sobie. Jestem autorką trzech książek psychologiczno-rozwojowych. Zapraszam Cię do odkrycia Twoich wartości, wizji i misji, bo wierzę, że każdy ma w życiu coś do spełnienia dla siebie i innych. Dowiedz się o mnie więcej