667871236

Łatwo jest gnać przed siebie. Łatwo jest się zatracić w pogoni za marzeniami i celami. Tracisz oddech, zioniesz ducha, padasz. I co? Czujesz się bardziej niezadowolona niż przed podjęciem decyzji o zmianie. Wygląda na to, że o czymś zapomniałaś. O czym? O równowadze w życiu.

balans w życiu. Zasada 3x8

 

Balans w życiu jest bardzo istotny. Dzięki niemu każdy z nas jest w stanie normalnie funkcjonować, mieć energię i motywacje do działania w różnych obszarach życia, bo przecież nie żyjemy tylko rodziną, tylko pracą albo tylko wakacjami.

Co znaczy balans w życiu?

Balans to nie tylko podział 24 godzin na obszary: dom, praca. Balans to umiejętność zadbania o obszary naszego życia, takie jak: dbanie o siebie, czas dla rodziny, czas na rozwój, dbanie o relacje i inne. Każdy z nas wykonuje różne role w życiu i potrzeba na nie czasu – dla niektórych więcej, dla niektórych mniej. Nie oznacza to, że należy jakieś zaniedbywać, a raczej poświęcić tyle czasu ile należy.

Balans w życiu jest bardzo ważny ale znalezienie go jest bardzo trudne. Istnieją książki, artykuły a także blogi poświęcone głównie temu zagadnieniu. Wyszukiwarka Google na pytanie “Jak znaleźć balans życiu” przynosi 332 000 000 wyników. Nietrudno zrozumieć, dlaczego potrzebujemy równowagi i dlaczego jej szukamy; ale dlaczego tak trudno nam go znaleźć?

Grupa Kamili Kozioł na Facebooku: Kobieta Wartościowa DOŁĄCZ TERAZ!

Problem nas wszystkich

W dzisiejszym świecie szybkich, wysysających energię i stresowych sytuacjach trudno znaleźć równowagę między (mówiąc prosto) pracą a rodziną. Jeśli jesteś mamą na urlopie rodzicielskim, najprawdopodobniej ciągle będziesz starała się znaleźć równowagę między potrzebami swojej rodziny a własnymi potrzebami – na ćwiczenia, na czytanie lub pobycie samej, odwiedzenia  przyjaciół, albo, po prostu, czas na długą gorącą kąpiel.

Balans w życiu to problem nas wszystkich.

A jeśli nie jesteś w związku małżeńskim lub nie jesteś rodzicem, prawdopodobnie wciąż walczysz o znalezienie równowagi w swoim życiu. Czy jesteś singielką, która pracuje tak ciężko, że masz problemy z życiem społecznym (poza pracą), albo ze znalezieniem jakiegoś czasu dla siebie. Nawet jeśli masz nałogi i jesteś tak zaangażowana w nałogowe przyjemności to przestajesz dbać o swoje inne potrzeby. Równowaga jest problemem nas wszystkich.

Ćwiczenie, które pomagają uzyskać balans w życiu:

Jakiś czas temu wykonałam ćwiczenia, które ułatwiły mi start w życiu zawodowym i rodzinnym. Na podstawie wartości, jakie są dla mnie w życiu ważne ustaliłam priorytety i zasady, które są podstawą mojego życia. Ćwiczenie dotyczące wartości możesz zrobić w swoim dzienniku coachingowym.

I tak, na przykład jedną z moich wartości jest rodzina. Odpowiedziałam sobie na pytania: Czym dla mnie jest ta wartość, co to dla mnie znaczy?

Rodzina to (wybrane notatki):

 • Bliskie sobie osoby, które się kochają, szanują, wpierają, są ze sobą w dobrych i trudnych momentach. Osoby nie muszą być związane „wiązem” krwi.
 • Wspólne spędzanie czasu, świąt, częste spotkania przy rodzinnym stole.
 • Utrzymywanie rodzinnych tradycji.
 • Dawanie siebie – swojej pomocy, dóbr materialnych i finansowych, jeśli członkowie rodziny tego potrzebują.
 • Bycie dumną z członków rodziny.

Jak chcę wypełniać moje dni, miesiące, lata tą wartością? W jaki sposób ta wartość będzie w moim życiu obecna (wybrane notatki)?:

 • Minimum raz na tydzień wykonam telefon do rodziny.
 • Będę ustalała wspólne obiady, spotkania średnio raz w miesiącu.
 • Będę spędzała z rodziną Święta i wakacje.
 • Będę troszczyć się o najbliższą rodzinę (mąż, dzieci) poprzez dostarczanie im zdrowych, pełnowartościowych posiłków, wspólne wieczory/poranki/weekendy poświęcone kreatywnej zabawie, będę spełniała misję rodzinną.

W ten sposób przeszłam przez wszystkie moje siedem wartości. Dzięki takiemu rozpisaniu swoich wartości, dokładnie zrozumiałam, czym jest dla mnie ta wartość, jak ważna jest w moim życiu i co potrzebuję robić, aby ta ważna dla mnie wartość była w moim życiu obecna.

Świadomość swoich wartości to klucz do utrzymania balansu w życiu.

To pozwala mi utrzymać równowagę, pomiędzy wartościami dotyczącymi bardziej życia zawodowego a wartościami bardziej z życia rodzinnego. Mam przed sobą mapę działań, które powinnam spełniać, aby trzymać balans i nie zatracać się na rzecz jednej wartości.

Zasada, która pomaga uzyskać balans w życiu:

Możesz też stosować się do zasady 3 razy 8 godzin = 24 godziny. Czym są poszczególne „trójki”?

 • 8 = osiem godzin snu (higiena snu jest bardzo istotna z punktu widzenia Twojej wydajności i efektywności w pracy)
 • 8 = osiem godzin pracy
 • 8 = osiem godzin życia rodzinnego/prywatnego

Ile godzin na poszczególne obszary (sen, praca, życie rodzinne) Ty przeznaczasz czasu? Niewielkie odchylenia nie będą dramatem. Jeśli jednak zauważasz, że jednemu obszarowi poświęcasz zdecydowanie więcej uwagi i godzin, potrzebujesz popracować nad balansem w swoim życiu. Takie przechylenie na jedną ze stron zemści Ci się w postaci zaniedbania jakiegoś obszaru.

Istnieją sytuacje w życiu, kiedy te pomysły można wyrzucić do kosza. Przykładem mogą być narodziny dziecka, wygranie w lotto, otwieranie nowego biznesu, czy rejs dookoła świata. Dlatego trzeba podchodzić do tego zdroworozsądkowo.

Przeczytaj także:

Kamila Kozioł – zabieram Cię w podróż wzmacniającą Twoje poczucie własnej wartości. Jako psycholog, dyplomowany trener i certyfikowany coach pomagam kobietom rozumieć, że wartość noszą w sobie, nie na sobie. Jestem autorką trzech książek psychologiczno-rozwojowych. Zapraszam Cię do odkrycia Twoich wartości, wizji i misji, bo wierzę, że każdy ma w życiu coś do spełnienia dla siebie i innych. Dowiedz się o mnie więcej