Łatwo jest gnać przed siebie. Łatwo jest się zatracić w pogoni za marzeniami i celami. Tracisz oddech, zioniesz ducha, padasz. I co? Czujesz się bardziej niezadowolona niż przed podjęciem decyzji o zmianie. Wygląda na to, że o czymś zapomniałaś. O czym? O równowadze w życiu.
Balans w życiu jest bardzo istotny. Dzięki niemu każdy z nas jest w stanie normalnie funkcjonować, mieć energię i motywacje do działania w różnych obszarach życia, bo przecież nie żyjemy tylko rodziną, tylko pracą albo tylko wakacjami.
Co znaczy balans w życiu?
Balans to nie tylko podział 24 godzin na obszary: dom, praca. Balans to umiejętność zadbania o obszary naszego życia, takie jak: dbanie o siebie, czas dla rodziny, czas na rozwój, dbanie o relacje i inne. Każdy z nas wykonuje różne role w życiu i potrzeba na nie czasu – dla niektórych więcej, dla niektórych mniej. Nie oznacza to, że należy jakieś zaniedbywać, a raczej poświęcić tyle czasu ile należy.
Balans w życiu jest bardzo ważny ale znalezienie go jest bardzo trudne. Istnieją książki, artykuły a także blogi poświęcone głównie temu zagadnieniu. Wyszukiwarka Google na pytanie “Jak znaleźć balans życiu” przynosi 332 000 000 wyników. Nietrudno zrozumieć, dlaczego potrzebujemy równowagi i dlaczego jej szukamy; ale dlaczego tak trudno nam go znaleźć?
Problem nas wszystkich
W dzisiejszym świecie szybkich, wysysających energię i stresowych sytuacjach trudno znaleźć równowagę między (mówiąc prosto) pracą a rodziną. Jeśli jesteś mamą na urlopie rodzicielskim, najprawdopodobniej ciągle będziesz starała się znaleźć równowagę między potrzebami swojej rodziny a własnymi potrzebami – na ćwiczenia, na czytanie lub pobycie samej, odwiedzenia przyjaciół, albo, po prostu, czas na długą gorącą kąpiel.
Balans w życiu to problem nas wszystkich.
A jeśli nie jesteś w związku małżeńskim lub nie jesteś rodzicem, prawdopodobnie wciąż walczysz o znalezienie równowagi w swoim życiu. Czy jesteś singielką, która pracuje tak ciężko, że masz problemy z życiem społecznym (poza pracą), albo ze znalezieniem jakiegoś czasu dla siebie. Nawet jeśli masz nałogi i jesteś tak zaangażowana w nałogowe przyjemności to przestajesz dbać o swoje inne potrzeby. Równowaga jest problemem nas wszystkich.
Ćwiczenie, które pomagają uzyskać balans w życiu:
Jakiś czas temu wykonałam ćwiczenia, które ułatwiły mi start w życiu zawodowym i rodzinnym. Na podstawie wartości, jakie są dla mnie w życiu ważne ustaliłam priorytety i zasady, które są podstawą mojego życia. Ćwiczenie dotyczące wartości możesz zrobić w swoim dzienniku coachingowym.
I tak, na przykład jedną z moich wartości jest rodzina. Odpowiedziałam sobie na pytania: Czym dla mnie jest ta wartość, co to dla mnie znaczy?
Rodzina to (wybrane notatki):
- Bliskie sobie osoby, które się kochają, szanują, wpierają, są ze sobą w dobrych i trudnych momentach. Osoby nie muszą być związane „wiązem” krwi.
- Wspólne spędzanie czasu, świąt, częste spotkania przy rodzinnym stole.
- Utrzymywanie rodzinnych tradycji.
- Dawanie siebie – swojej pomocy, dóbr materialnych i finansowych, jeśli członkowie rodziny tego potrzebują.
- Bycie dumną z członków rodziny.
Jak chcę wypełniać moje dni, miesiące, lata tą wartością? W jaki sposób ta wartość będzie w moim życiu obecna (wybrane notatki)?:
- Minimum raz na tydzień wykonam telefon do rodziny.
- Będę ustalała wspólne obiady, spotkania średnio raz w miesiącu.
- Będę spędzała z rodziną Święta i wakacje.
- Będę troszczyć się o najbliższą rodzinę (mąż, dzieci) poprzez dostarczanie im zdrowych, pełnowartościowych posiłków, wspólne wieczory/poranki/weekendy poświęcone kreatywnej zabawie, będę spełniała misję rodzinną.
W ten sposób przeszłam przez wszystkie moje siedem wartości. Dzięki takiemu rozpisaniu swoich wartości, dokładnie zrozumiałam, czym jest dla mnie ta wartość, jak ważna jest w moim życiu i co potrzebuję robić, aby ta ważna dla mnie wartość była w moim życiu obecna.
Świadomość swoich wartości to klucz do utrzymania balansu w życiu.
To pozwala mi utrzymać równowagę, pomiędzy wartościami dotyczącymi bardziej życia zawodowego a wartościami bardziej z życia rodzinnego. Mam przed sobą mapę działań, które powinnam spełniać, aby trzymać balans i nie zatracać się na rzecz jednej wartości.
Zasada, która pomaga uzyskać balans w życiu:
Możesz też stosować się do zasady 3 razy 8 godzin = 24 godziny. Czym są poszczególne „trójki”?
- 8 = osiem godzin snu (higiena snu jest bardzo istotna z punktu widzenia Twojej wydajności i efektywności w pracy)
- 8 = osiem godzin pracy
- 8 = osiem godzin życia rodzinnego/prywatnego
Ile godzin na poszczególne obszary (sen, praca, życie rodzinne) Ty przeznaczasz czasu? Niewielkie odchylenia nie będą dramatem. Jeśli jednak zauważasz, że jednemu obszarowi poświęcasz zdecydowanie więcej uwagi i godzin, potrzebujesz popracować nad balansem w swoim życiu. Takie przechylenie na jedną ze stron zemści Ci się w postaci zaniedbania jakiegoś obszaru.
Istnieją sytuacje w życiu, kiedy te pomysły można wyrzucić do kosza. Przykładem mogą być narodziny dziecka, wygranie w lotto, otwieranie nowego biznesu, czy rejs dookoła świata. Dlatego trzeba podchodzić do tego zdroworozsądkowo.
Przeczytaj także:
- Kiedy udać się do psychologa? Czy czas na terapię?
- Jak przestać się martwić? – #95 odc. Psychologia na co dzień
- Jak przestać przejmować się opinią innych? – #94 vlog psychologia na co dzień
- Kiedy twoi najbliżsi nie rozumieją twojego rozwoju – vlog 93 Psychologia na co dzień
- Negatywne myśli – jak sobie z nimi radzić – #92 vlog Psychologia na co dzień

Kamila Kozioł – zabieram Cię w podróż wzmacniającą Twoje poczucie własnej wartości. Jako psycholog, dyplomowany trener i certyfikowany coach pomagam kobietom rozumieć, że wartość noszą w sobie, nie na sobie. Jestem autorką trzech książek psychologiczno-rozwojowych. Zapraszam Cię do odkrycia Twoich wartości, wizji i misji, bo wierzę, że każdy ma w życiu coś do spełnienia dla siebie i innych. Dowiedz się o mnie więcej