667871236
bycie samolubną - Kamila Kozioł Coaching
Bycie samolubną – Kamila Kozioł Coaching

Kilka lat temu, mieszkając w centrum z dziećmi spędzałam czas na publicznym placu zabaw. Taki plac zabaw dla dzieci to wspaniała okazja do socjalizacji, pierwszych konfliktów, budowania pewności siebie, poczucia własnej wartości i nauki dzielenia się z innymi. Dla dorosłych plac zabaw to często miejsce chwilowego odpoczynku i możliwość obserwowania swojego dziecka, jak nawiązuje relacje z innymi. I nagle, taka sytuacja: najpiękniejszą foremkę ma TAMTA dziewczynka i ciągle się nie bawi! Jest samolubną dziewczynką! Czy na pewno?

Bycie zdrowo samolubną? – Tak to możliwe, przeczytaj lub posłuchaj podcastu.

Czy bycie samolubną jest z natury złe? Cóż, sądzę inaczej. Podczas gdy niefajne jest trzymanie w garści wszystkich swoich zabawek i odmawianie dzielenia się nimi, egoizm sam w sobie nie zasługuje na tak złą opinię, jaką ma.

W społeczeństwie, które zachęca do samowystarczalności i poświęcenia się na wszystkie możliwe sposoby, egoizm musi wrócić do swoich korzeni: co oznacza prawdziwe skupienie się na sobie.

Egoizm to inaczej poświęcanie każdego dnia na pracę nad własną akceptacją w swoim życiu. To inaczej ulepszanie tylko siebie i swoich ważnych obszarów życiowych. I nie jesteś wtedy samolubną osobą. To oznacza zdrowy egoizm.

Zanim powiesz tak – przemyśl dwa razy

Daj sobie czas i przemyśl wnikliwie decyzje przed podjęciem zobowiązania. Każdy stoi w obliczu niekończących się nacisków, aby wejść w relacje i sytuacje, które mogą nas obciążyć. Kiedy angażujesz się w coś; czy to w projekt pracy, wydarzenie rodzinne, czy podróż z przyjaciółmi, powinnaś chcieć dać z siebie wszystko.

Kiedy mówisz “tak” tylko po to, aby zadowolić lub zrobić “dobrą rzecz”, może to być w rzeczywistości zła decyzja dla Ciebie

Oczywiście, prawdziwe życie wymaga pewnych ról i obowiązków, ale większa elastyczność w tym, na co się zgadzasz – wraz z bezwstydnym zwracaniem się o pomoc w razie potrzeby – jest kluczem do poczucia zadowolenia i samokontroli. I byciu samolubną na zdrowym poziomie.

Czas na sen i relaks to must have jak ‘meeting na ASAP!’

Gorączka współczesnego świata narzuca nam pracować nie tylko efektywniej ale i produktywniej. To oznacza, że nakazuje nam robić więcej w czasie pracy. Najlepiej jeśli jeszcze zoptymalizujemy działania mniej ważne a w uzyskaną lukę czasową dołożymy obowiązków, które przyspieszą efektywność lub realizację celów. Ja pierdziu… co za obłęd!

Pomijamy ciepłe posiłki, spokojną kawę, czas na przemyślenie decyzji, czy relaks na tarasie… Jesteśmy wyczerpane bez czasu, przyjemności i snu. Osobiście, 95 na 100 nocy zawsze leże już w łóżku o 22.00. Te pozostałe pięć dni jest wypadkową dodatkowych projektów i zdarza mi się rzeczywiście być bardziej nakręconą i robić coś więcej.

Ale dla mnie higiena snu jest podstawą do posiadania energii na kolejny dzień. Czy jestem samolubna, że nie przesiaduję weekendów ze znajomymi do 3 w nocy? Nie! Czy jestem egoistką, że seans w kinie rezerwuję na mniej więcej godzinę 20.00?  Absolutnie. Dam o siebie, bo wiem co dla nie dobre.

Jeśli wypełniasz swoje godziny pracy do maksimum ale nie osiągasz takich celów, jakie zakładasz – być może w powodu braku snu, przemęczenia i przepracowania.

Kamila Kozioł

Nie przepraszam za odmowę.

Tak jak ja, tak i Ty masz prawo odmówić i nie przeprosić za to. Jeśli przemyślałaś swoją decyzję, wzięłaś pod uwagę konsekwencje odmowy, jej ‘za’ i ‘przeciw’, to wszystko jest okej!

Nikomu nie musisz się tłumaczyć, nikogo nie musisz przepraszać. Zdrowy egoizm zakłada, że swoje decyzje opierasz o wartości życiowe, swoje cele i oceniasz ich wpływ na Twoje życie. Ty jesteś ważna.

Dziwne, ale prawdziwe: osoba naprawdę przychylna Tobie, gdy Cię o coś poprosi, doceni twoją szczerą odmowę. Nie obrazi się, gdy odmówisz. A jeśli tego nie zrobi, oznacza, że byłaś dla tej osoby mało ważna – i liczyła się “para rąk” do pomocy.

Dziewczynka na placu zabaw nie była samolubna. Ona dbała o swoją dobrą zabawę. Nie była gotowa na zabawę z innymi, a foremką aktywnie się bawiła. Moją rolą jako rodzica dzieci, które pragnęły właśnie w tej chwili tej foremki, było wytłumaczenie, dlaczego dziewczynka ma prawo nie podzielić się zabawką.

Jeśli chcesz posłuchać, możesz zrobić to tutaj:

Kamila Kozioł – zabieram Cię w podróż wzmacniającą Twoje poczucie własnej wartości. Jako psycholog, dyplomowany trener i certyfikowany coach pomagam kobietom rozumieć, że wartość noszą w sobie, nie na sobie. Jestem autorką trzech książek psychologiczno-rozwojowych. Zapraszam Cię do odkrycia Twoich wartości, wizji i misji, bo wierzę, że każdy ma w życiu coś do spełnienia dla siebie i innych. Dowiedz się o mnie więcej

Podziel się ze mną opinią o tym artykule? Co zapadło Ci w pamięć? Co zmienisz lub wzmocnisz w swoim życiu? Podziel się ze mną tym w komentarzu. Chętnie przeczytam i odpowiem.