667871236
Chcesz mieć wysokie poczucie własnej wartości? Tych 12 rzeczy nie rób! - Kamila Kozioł coaching

Chcesz mieć wysokie poczucie własnej wartości? Tych 12 rzeczy nie rób! – Kamila Kozioł Coaching

Jakie jest Twoje poczucie własnej wartości? Bez szacunku do samej siebie prawdopodobnie nie będziesz mieć szacunku wobec innych. Wszyscy mamy różne nadzieje, marzenia, doświadczenia i pomysły na życie, ale zaufanie do samej siebie i innych jest uniwersalne. Oto rzeczy, których ludzie o wysokim poczuciu własnej wartości unikają.

Porównują się do innych

Osoby o niskiej samoocenie nieustannie porównują swoją sytuację z innymi – bez względu na to, co im powiesz, “przechodzą przez dokładnie to samo”, mają ten sam problem. Osoby o wysokim poczuciu własnej wartości wykazują empatię i współczucie, ale skupiają się na sobie zamiast na tym, co robią inni.

Manipulują innymi

Ludzie z niską samooceną nękają innych. Maja przyjemność z manipulowania, psychicznego nękania innych. Osoby o wysokim poczuciu własnej wartości nie widzą potrzeby spychania innych w dół, wybierając zamiast tego aktywizowanie ich, wspieranie w dążeniu do realizacji celów  i świętowanie ich sukcesów.

Pozwalają, aby niedoskonałości zrujnowały im dzień

Perfekcjonizm niekoniecznie jest złą rzeczą, ale obsesja na punkcie doskonalenia wszystkiego za wszelką cenę jest znakiem, że masz niską samoocenę. Twoje poczucie własnej wartości jest zaniżone. Osoby o wysokiej samoocenie odłączają się od wyników i robią wszystko, co w ich mocy, nie oczekując perfekcji.

Mówią tylko po porażkach i wciąż o nich myślą.

Osoby o niskim poczuciu własnej wartości często, właściwie zawsze (tak na wszelki wypadek, żeby nie zapeszyć) zakładają, że coś pójdzie nie tak. Osoby z wysoką samooceną odkrywają, dlaczego ich działanie nie przyniosło spodziewanych efektów i próbują ponownie.

Unikają obniżania poczucia własnej wartości

Osoby o wysokim poczuciu własnej wartości cenią sobie dbanie o siebie i swój komfort psychiczny – wiedzą, że najważniejsze to zadbać o siebie i nie czują się z tego powodu winni. Mają szacunek do ludzi i są wrażliwi na potrzeby innych, ale potrafią stawiać granice. Wierzą, że dobroczynność zaczyna się wewnątrz, W innym przypadku nie będą mieć zdrowego obrazu siebie.

Nie próbują nikogo na siłę zadowalać

Osoby o wysokim poczuciu własnej wartości wiedzą, że nie ma możliwości aby wszyscy byli szczęśliwi. Więc osoby o wysokiej samoocenie, dbając o siebie skupiają się na rzeczach, które sprawiają im przyjemność.

Nie zamykają się przed swoimi potrzebami i światem

Osoby o wysokiej samoocenie słuchają siebie i są otwarci na sygnały wychodzące z ich duszy. Takie osoby są zawsze otwarte na siebie. To właśnie Ci, którzy mają niskie poczucie własnej wartości, ukrywają się za emocjonalną ścianą. Zamiast utrzymywać w tajemnicy to, co prawdziwe, bądź otwarty i szczery we wszystkich swoich działaniach, krok po kroku naprawiając i zmieniając to, co nie podoba Ci się obecnie. Chowanie nie spowoduje, że tego nie będzie. Będziesz się wciąż o to potykać.

Nie naśladują innych

Osoby o niskim poczuciu własnej wartości nie wierzą, że mogą z sukcesem pracować, wychowywać dzieci, planować wakacje, prowadzić własną firmę, więc  koniec końców podążają za innymi, kopiując ich działania, bezmyślnie robiąc dokładnie to samo. . Zamiast szukać poczucia przynależności, ludzie z wysoką samooceną podążają własnymi ścieżkami w oparciu o własne wartości, przekonania i wizję.

Nie szukają poklasku ani komplementów

Jeśli stale szukasz komplementów oznacza, że twoje poczucie własnej wartości jest zachwiane. Ludzie o wysokim poczuciu własnej wartości zawsze robią wszystko, co w ich mocy, ponieważ to jest to, co chcą robić, a nie dlatego, że szukają uznania. Jeśli chcesz usłyszeć komplementy, powiedz je sobie w lustrze.

Nie leniuchują

Ludzie pracują ciężej, gdy mają wysoką samoocenę, ponieważ nie utknęli w miejscu z powodu wątpliwości i skarg. Ci, którzy mają niską samoocenę, zwlekają i marnują energię na myślenie o całej pracy, którą muszą wykonać albo o tym, co zdarzyło się kilka dni temu – pomimo, że nie ma to już żadnego znaczenia ani wpływu na dziś. Osoby z wysoką samooceną zakasują rękawy i po prostu pracują!

Nie chowają się i nie podejmują ryzyka

Kiedy zaufasz sobie, będziesz mieć nieodpartą ochotę uczestniczyć w życiu w większym stopniu. Osoby o niskim poczuciu własnej wartości są zawsze na uboczu, czekając na chwilę idealną do wskoczenia, która w większości sytuacji nie nastaje.  Zamiast pozwalać, by życie Cię ominęło, masz zaufanie do swojego sukcesu i podejmujesz ryzyko niezbędne do osiągnięcia go.

Nie patrzą na ręce innym

Osoby o niskim poczuciu własnej wartości są zawsze w biznesie innych ludzi – są bardziej zainteresowani tym, co robią wszyscy inni niż oni sami. Osoby o wysokim poczuciu własnej wartości są bardziej zainteresowane własnym biznesem i nie interesują się sprawami innych.

Poczucie własnej wartości jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu w życiu. Ludzie, którzy mają wysoki poziom poczucia własnej wartości, wierzą w siebie i dążą do sukcesu, podczas gdy ci z niską pewnością siebie czują się uprawnieni. Jeśli potrzebujesz wzmocnienia własnego poczucia własnej wartości, unikaj popełnienia błędów osób o niskim poczuciu własnej wartości. Zaskoczy Cię, jak wiele się zmieni w Twoim życiu!