667871236

Dzisiaj tematem naszych rozważań jest ciężka praca. Są szanse, że dorastałaś słysząc o zaletach ciężkiej pracy – jak ważne jest, aby „zawsze starać się jak najlepiej” bez względu na wszystko. Albo jak „ciężka praca zawsze się opłaca”. Chociaż wiara w absolutną wartość ciężkiej pracy jest powszechna i często oparta na dobrych intencjach, jest w najlepszym razie błędna, a bardzo często niebezpieczna, z prostego powodu – Ciężka praca ma wartość tylko wtedy, gdy jest skierowana na wartościowe rzeczy

Czy zawsze warto ciężko pracować? – vlog Psychologia na co dzień – odc. 90

Czy zawsze warto ciężko pracować?

Są sytuacje, kiedy ciężka praca nie ma sensu, ale my z klapkami na oczach wciąż brniemy w to głębiej. Takie sytuacje zdarzają się niebezpiecznie często. W video opowiadam historię dwóch moich klientek (imiona zmienione), które właśnie lokowały ciężka pracę w obszarach, które nie miały sensu.

  • Ciężka pracować, aby uratować toksyczny związek
  • Ciężko pracować na karierę w pracy, której nienawidzisz.

Ciężka praca ma wartość tylko wtedy, gdy jest skierowana na wartościowe rzeczy.Dlaczego ciężka praca często przynosi odwrotny skutek

Jeśli uważnie przesłuchasz te przykłady, prawdopodobnie zauważyłaś dwa duże motywy, które przewijają się w nich, a oba powinny sprawić, że będziemy bardziej sceptyczne i uważne wobec bezwzględnego przykładu ciężkiej pracy.


Ciężka praca powinna pracować dla Ciebie… nie odwrotnie

Żeby było jasne, lubię ciężką pracę . Sama ciężko pracuję.

Ale przez lata widziałam zbyt wiele przykładów na to, jak ślepe trzymanie się ciężkiej pracy może przynieść odwrotny skutek i unieszczęśliwić ludzi. W szczególności, gdy ludzie nie biorą pod uwagę kosztów ciężkiej pracy i wartości, na które ta praca jest ukierunkowana, ciężka praca szybko staje się narzędziem nieszczęścia.


Zobacz odcinek – Czy ciężka praca zawsze się opłaca?


Zapamiętaj…

Tylko dlatego, że coś jest trudne, nie czyni tej pracy i tego zadania dobrym. Koniecznie daj znać, jakie masz przemyślenia w tej kwestii.

Zasubskrybuj mój kanał i udostępnij ten odcinek. Chętnie zobaczę twoją reakcję, komentarz lub jakoś znak, że odsłuchałaś i złapałaś refleksję. Do zobaczenia następnym razem.


Kamila Kozioł – zabieram Cię w podróż wzmacniającą Twoje poczucie własnej wartości. Jako psycholog, dyplomowany trener i certyfikowany coach pomagam kobietom rozumieć, że wartość noszą w sobie, nie na sobie. Jestem autorką trzech książek psychologiczno-rozwojowych. Zapraszam Cię do odkrycia Twoich wartości, wizji i misji, bo wierzę, że każdy ma w życiu coś do spełnienia dla siebie i innych. Dowiedz się o mnie więcej