667871236

Smutek często jest opisywany jako przeciwieństwo szczęścia. Związany jest z poczuciem krzywdy, straty, rozpaczy, żalu , bezradności. Czy to na prawdę tak zła emocja?

Czym jest smutek. Poznaj emocje.

Włącz subskrypcję jednego z moich kanałów np. You Tube, Fan Page na Facebooku, Instagram lub w swojej aplikacji z podcastami, aby być na bieżąco i być informowanym o nowych video, live’ach, promocjach czy nowych produktach.

Transkrypcja

Smutek często jest opisywany jako przeciwieństwo szczęścia. Smutek związany jest z  charakteryzującym się poczuciem krzywdy, straty, rozpaczy , żalu , bezradności, rozczarowania. Osoba doświadczająca smutku może stać się cicha lub ospała i odciąć się od innych. Przykładem silnego smutku jest depresja.

Dzieciństwo

Jeśli jesteś rodzicem pewnie przyznasz, że dzieci często się smucą. Smutek to powszechne doświadczenie w dzieciństwie. Spotkałam się niejednokrotnie, że, że smutek jest „niedozwolonym” uczuciem i wciąż dzieci w takich rodzinach słyszą

  • „no nie smuć się, nic się nie stało”.  
  • „przestań się mazgaić”
  • Nie rób tragedii!”

Ale to może powodować większe problemy, bo przy „zasłoniętym” smutku te dzieci, jako osoby dorosłe mogą stać się płytcy i nieempatyczni.

Uznanie smutku może ułatwić rodzinom rozwiązanie poważniejszych problemów emocjonalnych.

Smutek jest częścią normalnego procesu separacji dziecka od mamy i stawania się bardziej niezależnym. Pamiętaj, aby szanować prawo dziecka do pełnego i głębokiego przeżycia każdej emocji, w tym także smutku.

Smutek – negatywna emocja?

Smutek nie jest negatywną emocją. W odczuciu jest nieprzyjemny ale ma bardzo ważne zadanie, takie jak poinformowanie siebie i otoczenia o potrzebie pocieszenia i zaopiekowania się tobą.

Smutku można również doświadczyć wraz z innymi emocjami, takimi jak:

  • Gniew (np. Opuszczenie cię przez ukochaną osobę)
  • Strach (np., Że nie będziemy w stanie podołać życiu lub ruszyć dalej)
  • Radość (np. Wspominanie czasu spędzonego z utraconą osobą lub rzeczą)

Smutek ma bardzo ważne zadanie – poinformowanie ciebie i otoczenia o potrzebie pocieszenia i zaopiekowania się tobą

Kamila Kozioł

Co najczęściej nas zasmuca?

Uniwersalnym wyzwalaczem smutku jest utrata cennej osoby lub przedmiotu, chociaż może się to znacznie różnić w zależności od osobistej wagi i wartości tej straty. Może to być:

  • Odrzucenie przez bliską osobę lub partnera
  • Zakończenia i pożegnania
  • Choroba lub śmierć bliskiej osoby
  • Utrata pewnego aspektu tożsamości, np. zmiana pracy, emerytura, zmiana szkoły
  • Rozczarowanie z powodu nieoczekiwanego wyniku (np. Brak podwyżki w pracy, kiedy się tego spodziewałeś)

Na twojej twarzy smutek widać wyraźnie.

Bardzo silną i niezawodną oznaką smutku jest uniesienie wewnętrznych kącików brwiowych. Niewiele osób jest w stanie dobrowolnie manipulować tymi mięśniami, co szczególnie utrudnia udawanie (w przeciwieństwie do niektórych innych ruchów twarzy). Nawet jeśli ktoś, kto się smuci w Twoim otoczeniu i udaje, że jest okej, ty nieświadomie masz poczucie, że coś ja trapi…

W zależności od rodzaju i intensywności smutku, czyjś głos może stać się niższy i cichszy lub wyższy i głośniejszy (np. zawodzenie).

Osoba odczuwająca smutek będzie mówiła o ucisk w klatce piersiowej, ciężkość nóg, kłucie w gardle i najbardziej widoczne będzie płakać lub się wzruszać. Notabene wzruszenie jest niesamowitym koktajlem emocjonalnym – połączenie smutku i radości… Smutna osoba często jest bardziej zgarbiona i odwraca wzrok lub patrzy bardziej w dół.

Dwie ścieżki reagowania na smutek

Ciekawa jestem jak Ty reagujesz na swój smutek? Takie najbardziej charakterystyczne ścieżki są dwie:

Ścieżka 1. Możesz czerpać przyjemność ze swojego smutku, a nawet szukać doświadczeń, które wywołują smutek, aby uzyskać efekt oczyszczenia i rozładowania emocji. 

Ścieżka 2. Możesz też mieć skrajną niechęć do smutku i będziesz robić wszystko, aby uniknąć sytuacji, które mogą wywołać emocje. Może to nawet spowodować, że będziesz unikać przywiązania lub zaangażowania, ponieważ może to narazić ciebie na stratę i smutek. Ważne i pozostawiam cię z tym do przemyślenia…

Podsumowanie

Naucz się rozpoznawać i reagować na swoje emocje innych osób dzięki mojemu Pamiętnikowi Emocji, aby zwiększyć swoją zdolność wychwytywania subtelnych wskazówek emocjonalnych. A jeśli chcesz porozmawiać z dziećmi o emocjach w zabawny sposób polecam Ci bajkę Inside Out.

Grupa Kamili Kozioł na Facebooku: Kobieta Wartościowa DOŁĄCZ TERAZ!

Zapraszam Cię na bezpłatną konferencję on-line pt. Jak kontrolować emocje, która będzie połączona z premierą mojej trzeciej książki: Pamiętnik Emocji. Link znajduje się poniżej.

ZOBACZ VIDEO Z KONFERENCJI ONLINE!

Jeśli chcesz posłuchać, możesz zrobić to tutaj:

[spreaker type=player resource="episode_id=40433321" width="100%" height="200px" theme="light" playlist="false" playlist-continuous="false" autoplay="false" live-autoplay="false" chapters-image="true" episode-image-position="right" hide-logo="false" hide-likes="false" hide-comments="false" hide-sharing="false" hide-download="true"]

Dziękuję ci za twoje zaangażowanie, z miłością Kamila.