Od zarania dziejów człowiek dostrzegał głownie to, co nakazywało mu ratować swoje życie. Dlatego tak łatwo dostrzegamy sprawy niewygodne, sytuacje smutne, obciążające oraz częściej roztrząsamy porażki niż celebrujemy sukcesy.
Włącz subskrypcję jednego z moich kanałów np. You Tube, Fan Page na Facebooku, Instagram lub w swojej aplikacji z podcastami, aby być na bieżąco i być informowanym o nowych video, live’ach, promocjach czy nowych produktach.
Coraz częściej nie ma potrzeby ratować swojego życia, a czas – zamiast na ostrzenie dzidy możemy poświęcić na praktykowanie optymizmu i wdzięczności, tak jak jest to zapisane w dzienniku coachingowym. Oto trzy proste ćwiczenia, które pomogą Ci przetrwać trudne czasy i dostrzec dobre rzeczy wokół ciebie.
Czas – zamiast na ostrzenie dzidy możemy poświęcić na praktykowanie optymizmu i wdzięczności,
Kamila Kozioł
Ćwiczenie 1. Postaw na to, co lubisz
Kiedyś myślałam, że lepiej jest najpierw wszystko zrobić, a dopiero później znaleźć czas dla siebie. Otóż okazało się to bardzo złudne. Ponieważ w tempie byłam przez pierwszy miesiąc a później energii zabrakło i sensu i zwyczajnej ochoty do dalsze pracy.
Okazuje się, że działanie w blokach czasowych i posiadanie czasu na przyjemności choć raz na kilka dni dodawało mi energii i motywacji do dalszej pracy. Dzięki temu zachowasz balans i zdrowie psychiczne.
Moja propozycja jest następująca: wypisz 20 rzeczy, które lubisz robić. Kto komu kiedyś zaproponowałam to ćwiczenie zapytał mnie, dlaczego tak wiele?
A no dlatego, abyś miała w czym wybierać. Abyś nie miała wymówki, że na siebie i swój jeden pomysł to Ty potrzebujesz dwa tygodnie w samotności… Więc wypisz 20 i zastanów się, które z nich są najłatwiejsze do wykonania, a które wymagają specjalnych warunków, czasu lub pieniędzy.
Wybierz jedną czynność, którą możesz zrobić już dziś. Możesz np.. zacząć czytać ulubioną książkę… oraz wypisz dwie kolejne czynności, które możesz jak najszybciej wprowadzić do swojego grafika.
Ważne: wyznacz im konkretny czas, czyli dzień i godzinę. Robienie tego, co lubimy, zwiększa produkcję endorfin w mózgu, czyli substancji, które szybko poprawiają samopoczucie. To również jedno z narzędzi, które działa antystresowo.
Ćwiczenie nr 2: To, czy myślisz czy rozpamiętujesz też ma znaczenie
Ludzi można podzielić na takich, którzy myślą i rozpamiętują.
Ci, co myślą zwykle w ten sposób ćwiczą uważność i wymyślą różne strategie działania i pomysły na rozwiązanie sowich problemów, realizowanie marzeń.
Ci co rozpamiętują, to Ci którzy raczej filozofują o przeszłości, analizują własne zachowania, myślą, co pomyśleli inni i jak oni wypadli w ich myślach itd…
Innymi słowy zajmują się rzeczami, na które nie mają już wpływu: nie dasz rady cieszyć się tym życiem jeśli wciąż jesz stare pomidory z puszki…
Ćwicz uważność każdego dnia.
Na początku to ćwiczenie wydawało mi się bez sensu, później wydawało się nudne, później jednak zauważyłam, że sprawia mi przyjemność a nawet dostrzegam więcej niż wcześniej.
Nie wiem jak Ty, ale ja bardzo lubię pić kawę…
Kiedyś piłam kawę by mieć więcej energii teraz piję kawę dla przyjemności. Zaczęłam parzyć kawę w sposób niemalże rytualny. Tzn. skupiam się podczas wlewania wody do zbiornika, dostrzegam dźwięk wody, czuję jej temperaturę. Wsypując kawę do młynka słyszę dźwięk ziarenek, czuję ich zapach i intensywność, patrzę jak mieli się kawa. Oglądam jak ekspres robi kawę i delektuję się smakiem oraz zapachem zaparzonej kawy.
Brzmi to być może dla ciebie zabawnie. Ale to nauczyło mnie skupiać się na jednej rzeczy skoncentrować się tak mocno, że reszta nie miała w danej chwili znaczenia.
Jeśli nauczysz się uważności podczas wykonywania przyjemnych czynności da Ci mnóstwo radości i satysfakcji. Ukoi nerwy i nastawi pozytywnie.
Ćwiczenie 3: bądź wdzięczna, każdego dnia!
I ostatnim prostym ćwiczeniem do wdzięczność każdego dnia. W dzienniku coachingowym co trzy dni zapraszam Cię do napisania, za co jesteś w tym dniu wdzięczna. Codziennie poświęć sobie 10 – 15 minut na dostrzeżenie wokół siebie dobrych rzeczy.
Podsumowując:
- Zrób listę 20 przyjemnych czynności i zacznij od tej rzeczy, która możesz zrobić już dziś,
- zastanów się, czy myślisz, jak rozwiązać problemy, czy rozpamiętujesz rzeczy z przeszłości bez wyciągania lekcji
- codziennie ćwicz uważność przy czynności, które lubisz
- oraz wykonuj sesję wdzięczności, czyli dostrzeż na koniec dnia, co dobrego dziś się zdarzyło.
Jeśli chcesz posłuchać, możesz zrobić to tutaj:
Kamila Kozioł – zabieram Cię w podróż wzmacniającą Twoje poczucie własnej wartości. Jako psycholog, dyplomowany trener i certyfikowany coach pomagam kobietom rozumieć, że wartość noszą w sobie, nie na sobie. Jestem autorką trzech książek psychologiczno-rozwojowych. Zapraszam Cię do odkrycia Twoich wartości, wizji i misji, bo wierzę, że każdy ma w życiu coś do spełnienia dla siebie i innych. Dowiedz się o mnie więcej