667871236

Jeśli jesteś podobna do mnie, to wiesz, że dotrzymywanie zobowiązań wobec siebie nie jest łatwe. Powiedziałabym szczerze, że jest trudne. Co innego wobec innych. Bycie oddaną, wobec tych, którzy na nas polegają, jest dość proste, więc dlaczego tak trudno jest dotrzymać danego słowa sobie?

Kiedy mówię „dotrzymać danego słowa sobie”, mam na myśli robienie tego, co mówisz, że zamierzasz zrobić. Jeśli mówisz, że zaczniesz wstawać wcześniej, pracować mniej godzin lub lepiej jeść, to są to zobowiązania wobec siebie, których nikt inny nie zrobi za Ciebie. Niby proste, a jednak trudne, prawda?

Za każdym razem, gdy planujesz jakieś działania, obiecujesz sobie realizację jakiegoś celu i nie robisz tego – umniejszasz najważniejszej osobie w życiu – samej sobie. Kiedyś też tak robiłam. Z resztą, do tej pory mi się to zdarza. Ale za każdym razem, gdy tak się dzieję, czuję się zmęczona takim zachowaniem.

Teraz zdarza mi się to sporadycznie, jednak podczas spotkań indywidualnych treningów psychologiczno-coachingowych ten temat często jest tematem numer jeden. Więc zdecydowałam się napisać o tym, bo nadszedł czas, abyś Ty też dotrzymywała danego sobie słowa.

W tym wpisie podzielę się kilkoma przemyśleniami na temat zaangażowania się w siebie i tego, jak zmieniam sposób myślenia, aby nadać priorytet moim celom, zwłaszcza gdy moje wątpliwości próbują zrobić wszystko, abym nie zrealizowała swoich celów.

Przyjrzyj się tym produktom i przemyśl, który byłby najlepszy dla Ciebie:

Co Sprawia, Że Łamiemy Obietnice?

Dlaczego tak trudno dotrzymać danego sobie słowa? Dlaczego łatwiej jest dotrzymywać zobowiązań wobec innych ludzi? Czemu tak często się zawodzimy i zamiast tego traktujemy wszystko inne priorytetowo?

Może dlatego, że uczono nas, że stawianie sobie priorytetów jest samolubne. Bycie na pierwszym miejscu i dbanie o siebie do narcyzm i egoizm. Każda z nas choć raz w życiu u słyszała: „nie możesz myśleć tylko o sobie”; „masz myśleć o innych, nie jesteś tutaj najważniejsza”, „on/ona jest młodsza – bądź mądrzejsza i pozwól jej/jemu być pierwszym”

Być może jest to problem przekonań; łatwo jest pomyśleć, że nie jesteś warta osiągania tego, czego chcesz. Nie zasługujesz, nie masz prawa. Albo przynajmniej masz wątpliwość. Odmawiasz sobie dobrych rzeczy, myśląc, że są ważniejsze sprawy, na których należy albo, co gorsze, musisz) się skupić. Nawet jeśli mam czas, znajdujesz sposób, aby tego uniknąć.

Ale, aby być wewnętrznie spójną i tworzyć pozory zaangażowania i wiary we własnej możliwości – planujesz tak, jakbyś miała osiągnąć to, czego chcesz – tworzysz listy rzeczy, które chcesz zmienić, rzeczy, które chcesz osiągnąć. Ale jeśli chodzi o wprowadzanie zmian, małe pingwinie kroki, które prowadzą Cię do tego celu, to już nie – tchórzysz.

Uwierz, Mi. Dobrze Jest Skupić Się Na Sobie

Nasze cele są często ambitne i być może poza naszą strefą komfortu (co jest dobre!). Problem polega na tym, że kiedy stawiamy sobie zbyt wysokie oczekiwania, unikamy podjęcia działań. 

Zamiast wierzyć w nasze potrzeby i pragnienia, skupiamy się na wątpliwościach, niepewnościach. W Twojej głowie być może słyszysz głos, który mówi, że jeśli skupisz się na dążeniu do tego, czego chcesz, będziesz pokazywać, że inni są mniej ważni. Jeśli ludzie wokół ciebie nie mają takich samych celów jak ty, możesz się martwić, że Cię osądzą.

To docenianie własnych celów, Jedyny sposób, w jaki dotrzesz do miejsca, w którym chcesz być to docenianie własnych celów i pragnień. Nie tylko dotrzymanie danego sobie słowa prowadzi Cię do przodu, ale także będziesz się dobrze czuła ze sobą, ponieważ dotrzymałaś obietnicy złożonej sobie.

Jeśli ma nastąpić jakaś zmiana, potrzebujesz poczuć się trochę nieswojo, nadając sobie priorytety. Czasami dobrze jest być zdrowo samolubną, zadbać o siebie i swoje pragnienia! Nikt inny nie będzie czekać na Twój czas i robić rzeczy, które chcesz zrobić, więc ważne jest, abyś dotrzymała danego sobie słowa.

Dotrzymywanie zobowiązań wobec siebie jest ostatecznym aktem miłości własnej. Dotrzymywanie słowa pokazuje, że cenisz własne cele i pragnienia. Jesteś w stanie dotrzymać obietnic, które sobie składasz.

Jak Dotrzymuję Danego Sobie Słowa?

Co zmieniłam, aby pomóc sobie dotrzymać słowa wobec samej siebie? Oto, co pomogło mi poczuć się dobrze, nadając priorytet wewnętrznym obietnicom, które składam:

1. Właściwy sposób myślenia

Wsłuchaj się w swoje myśli i stań się na nie bardziej uważna. Staraj się zauważyć, kiedy jesteś wobec siebie surowa lub kiedy wątpisz we własne możliwości. Im bardziej zdasz sobie sprawę z tych chwil, tym lepiej będziesz mogła postępować i korygować te negatywne myśli.

Za każdym razem, gdy masz do czynienia z czymś, na co nie masz ochoty, przerwij na chwilę i zapytaj siebie: „czego potrzebuję, aby wprowadzić mnie w lepszy stan umysłu?”. Ja często słucham muzyki, żeby poczuć się lepiej. Nie lekceważ potęgi muzyki, która wprowadzi Cię na właściwy sposób myślenia.

2. Powtarzanie jest kluczowe

Odkryłam, że coś, co pomaga w samodyscyplinie i zaangażowaniu, polega na robieniu czegoś o tej samej porze każdego dnia (lub w tej samej kolejności każdego dnia). Na przykład przez długi czas pracowałam nad tym, aby być konsekwentną w codziennych ćwiczeniach. 

Mówiłam sobie, nie ważne jest pora dnia i w wolnej chwili chciałam ćwiczyć. Niestety wcale nie pomogło to w dotrzymywaniu danego sobie słowa. Często myślenie o tym, kiedy zamierzam ćwiczyć, zajmowało więcej czasu, niż było to naprawdę konieczne. W konsekwencji… jakoś czasu za wsze zabrakło…

To, co pomogło mi być super konsekwentną w ciągu ostatnich kilku miesięcy, to ćwiczenie o ustalonej godzinie, z dziećmi lub bez. Moja rutyna to odebranie dzieci ze szkoły i przedszkola, wypicie wody, przebranie się w strój treningowy, a następnie ćwiczenie. To ta sama kolejność każdego dnia (bez weekendów), co oznacza, że ​​nie muszę nawet myśleć o tym, co robię. Mój mózg nie ma szans ;)!

3. Poznaj potrzebne cechy

Pomyśl o cechach, których potrzebujesz, aby osiągnąć cel i znaleźć satysfakcję w życiu. Ja odkryłam, że ​​muszę być zdyscyplinowana, uszanować moje pragnienie budowania satysfakcji i podążać za swoimi celami.

Kiedy wracam do starych nawyków i wzorców myślowych, zastanawiam się, czy to pomaga mi osiągnąć mój cel. Często tak nie jest, więc zachęcam się do skupienia się na tym, co zamiast tego pomoże mi osiągnąć moje cele.


Pytanie dla Ciebie: Jakiego danego sobie słowa chcesz dotrzymać?

Ogólnie rzecz biorąc, nauczyłam się, że utrzymywanie danego sobie słowa oznacza właściwe nastawienie, powtarzanie tego, co działa i uczenie się więcej o sobie, aby móc skupiać się na tym, czego potrzebuję.

Zachęcam do zastanowienia się nad celem lub nawykiem, które od dawna chciałaś opanować. Zadaj sobie pytanie, dlaczego tego nie zrobiłaś, a następnie podejmij zobowiązanie, że będziesz dążyć do tego, czego chcesz. W końcu nikt inny nie zrobi tego za Ciebie.


Kamila Kozioł – zabieram Cię w podróż wzmacniającą Twoje poczucie własnej wartości. Jako psycholog, dyplomowany trener i certyfikowany coach pomagam kobietom rozumieć, że wartość noszą w sobie, nie na sobie. Jestem autorką trzech książek psychologiczno-rozwojowych. Zapraszam Cię do odkrycia Twoich wartości, wizji i misji, bo wierzę, że każdy ma w życiu coś do spełnienia dla siebie i innych. Dowiedz się o mnie więcej

CO JESZCZE PRZECZYTAĆ?