667871236

Wyobraź sobie, jak wyglądałaby ostatnio przeprowadzona rozmowa, gdybyś nie wy buchnęła złością…

…albo jak przebiegłaby rozmowa z dzieckiem, które swoim zachowaniem rozzłościło cię na tyle, że straciłaś kontrolę nad sobą? Jak zmieniłaby się jakość twojego życia, gdybyś lepiej kontrolowała swoje reakcje na emocje, jakie się w tobie rodzą…?

Jak kontrolować emocje - Kamila Kozioł Coaching
Jak kontrolować emocje – Kamila Kozioł Coaching

W tym video przedstawię ci 7 kroków, jak kontrolować swoje emocje, a dokładniej jak kontrolować swoje reakcje na odczuwane emocje…. Zaraz wszystko wytłumaczę. Zapraszam!

Włącz subskrypcję jednego z moich kanałów np. You Tube, Fan Page na Facebooku, Instagram lub w swojej aplikacji z podcastami, aby być na bieżąco i być informowanym o nowych video, live’ach, promocjach czy nowych produktach.

Jak kontrolować emocje?

Co ważniejsze?

Oprócz lepszej kontroli naszych reakcji na emocje dobrze też zwiększać swoją świadomość na temat odczuwanych emocji. I ta druga opcja jest ważniejsza niż ta pierwsza. Dlaczego?

Ponieważ większość ludzi nie wie, jakie emocje odczuwa na dany moment, oni działają w emocjach… a to jaka emocjach doprowadziła ich do tych działań do tego konkretnego zachowania dochodzą dopiero po fakcje, czyli za późno… jak już emocje opadną a oni ochłoną.

Jednak czasu nie cofną i w emocjach zdążyli  powiedzieć coś lub zrobić coś, czego teraz – z perspektywy czasu nie zrobiliby drugi raz.

 Myślę, że każda z nas chociaż raz powiedziała „nie chciałam tak powiedzieć”, albo „niepotrzebnie tak się zachowałam”…

7 kroków kontrolowania emocji

Przedstawię Ci teraz 7 kroków, które są procesem, które jeśli regularnie będziesz ćwiczyć przyniosą ci szybkie efekty kontrolowania swoich zachowań na odczuwane emocje.

Pierwszym krokiem to znalezienie BODŹCA

Pierwszym krokiem to znalezienie BODŹCA. Bo emocja nigdy nie pojawia się ot tak, sama z siebie, coś powoduje, że się pojawia, coś co jest subiektywnym doświadczeniem sprawia, że pojawia się emocja.

To może być jakieś wydarzenie, czyjeś słowa, czyjeś zachowanie… Zastanów się więc, w ramach tego kroku, jaka sytuacja, jaki dokładnie bodziec wywołał w Tobie emocje? Co tak naprawdę spowodowało, że ta emocja się w Tobie pojawiła?

Krok drugi UŚWIADOMIENIE SOBIE EMOCJI.

Krok drugi UŚWIADOMIENIE SOBIE EMOCJI. Czyli moment odkrycia, że właśnie pojawiła się w tobie dana emocja. To powiedzenie sobie w myślach „ocho… czuję złość”. Czyli zwracasz uwagę na to, że w twoim stanie emocjonalnym zaszła jakaś zmiana.

Według badaczy nie ma możliwości zauważenia samego przejścia i momentu pojawienia się emocji. Dopiero, gdy już emocja jest możemy ją dostrzec. Ale to na to nie ma większego znaczenia. Najważniejsze jest, aby dostrzec, że twój stan się zmienić i dookreślić na jaki, czyli jaką emocje czujesz?

To odkrycie, które w myślach możesz powiedzieć, „o, jakaś emocja działa silniej niż zazwyczaj i stara się mną kierować”.

Krok trzeci: nazwij emocje

Krok drugi wiąże się z trzecim, ponieważ jeśli staniesz się bardziej uważna na daną emocję, która się pojawiła w Tobie będziesz w stanie ja NAZWAĆ. A krok trzeci to świadome nazwanie emocji, którą odczuwasz.

Badania psychologiczne pokazują, że już same nazwanie w myślach lub na głos danej emocji zmniejsza jej intensywność i łatwiej jest ci regulować jej natężenie widziane w twoim zachowaniu.

Czyli jeśli czujesz złość, która powoli wymyka ci się spod kontroli, to poinformowanie swojego otoczenia, że coraz bardziej cię dana sytuacja denerwuje zmniejsza intensywność twojej złości.

Jeśli nie wiesz, co ci jest to nie potrafisz tego nazwać. Dlatego tak ważna jest uważność i skupienie się na sobie i swoich emocjach…

Czwarty krok: obserwacja emocji

Czwarty krok to OBSERWACJA – czyli wyłącznie obserwowanie swojego zachowania i tego, co dzieje się z tobą w środku. Ten krok, choć wydaje się prosty jest najtrudniejszy, bo nakazuje powstrzymać się od reakcji a tylko skupić się na odczuciach oraz jak fizycznie mój organizm reaguje na emocje. Pamiętasz?

Mówiłam o trzech elementach emocji, jeśli nie widziałaś tego video zachęcam Cię do pooglądania. Wracając do obserwacji. Ta obserwacja jest pełna akceptacji. Czyli przyjrzenie się temu, jak wygląda w tobie złość, strach, smutek żal. Ani jej nie osłabiasz ani nie starasz się jej pozbyć. Jedyne co masz zrobić w ramach czwartego kroku to przyjrzeć się temu jak fizycznie reagujesz na emocje.

Najnowsza książka już w sprzedaży. Stań się zaradna emocjonalnie! Sprawdź to:

Krok piąty: Uważność i Oddech

Krok piąty to ćwiczenie swojej UWAŻNOŚCI I ODDECHU. Nie chodzi o to, aby coś z emocją zrobić, ale aby swoje reakcje fizyczne, które są odpowiedzą na obecną emocje uspokoić. Zrobisz to poprzez wyrównaniu oddechu, aby był równy i harmonijny.

Zgodzisz się ze mną, że jeśli przyjrzysz się emocjom takim jak złość, gniew, frustracja, stres, brak poczucia kontroli to wszystkie je łączy płytki i nierówny oddech. Nauka tutaj głębokich oddechów obniża napięcie w płucach i pozwala Ci lepiej kontrolować kolejne reakcje związane z odczuwana emocją.

Krok szósty: Decyzja

Krok szósty to twoja –  i tu cię ucieszę – świadoma DECYZJA. Do tego kroku dochodzisz wówczas, gdy ten miarowy oddech pozwolił Ci dojść do głosu twojemu rozumowi. Tu nie ma reguły, ile dokładnie czasu potrzebujesz na ten oddech, ale od razu mam przed oczami hasło naszych babć „policz do 10 aby ochłonąć”.

Czyli ochłoniesz i to działa, bo zwyczajnie nie karmisz wtedy swoją energią tej emocji więc twoje reakcje na emocje nie są intensywne. To normalnie działa!

I na 100% zauważysz, że intensywność emocji maleje możesz podjąć świadomą decyzję. To moment, w którym decydujesz, co teraz zrobisz.

Krok siódmy: Reakcja

Krok 7.  Twoja reakcja. I tu jest o tyle ciekawe, że jeśli przejdziesz przez ten cały proces zauważysz, że w się nie ma sensu jakoś specjalnie reagować. Zwykle kończy się na machnięciu ręką, asertywnej w pełni kontrolowanej wypowiedzi, powtórne poproszenie o to samo, co 5 minut wcześniej, przytulenie się zamiast krzyczenie …

Ważne pytanie:

Czy oszukałaś siebie? Czy tłumiłaś emocje? Czy byłaś teraz sztuczna i nieautentyczna?

Wierzę, że nie.

Podeszłaś do swoich emocji bardzo odpowiedzialnie. Pozwoliłaś danej emocji na ukazanie się, wysłuchałaś, czyli zwróciłaś uwagę na to, jak się objawia w twoim ciele. Wzięłaś głębokie oddechy i odpowiedzialnie zareagowałaś. A to wszystko dzięki tej emocji i wysłuchaniu tego, co ma ci do przekazania.

Im częściej będziesz ćwiczyć ten proces, tym szybciej o nim zapomnisz i będziesz tak działaś mimowolnie, nieświadomie.

Znam takie osoby, którym ten proces zajmuje obecnie kilkanaście sekund. Myślę, że jeśli miałabyś poczekać na swoje reakcję kilkanaście sekund to świat się nie zawali. Jestem przekonana, że nie spalisz mostów za sobą i nie powiesz o te 2 słowa za dużo.

Uwaga:

Teraz zapraszam Cię do zapisania się na listę osób niecierpliwie oczekujących premiery mojej książki o emocjach. Będzie wyjątkowa i skierowana do kobiet chcących rozumieć swoje emocje, poznać ich znaczenie i stworzyć cudowny emocjonalny pamiętnik… Link do zapisu najdziesz w opisie tego materiału.

Dziękuję Ci za wysłuchanie i do usłyszenia!

Jeśli chcesz posłuchać, możesz zrobić to tutaj:

[spreaker type=player resource="episode_id=40196209" width="100%" height="200px" theme="light" playlist="false" playlist-continuous="false" autoplay="false" live-autoplay="false" chapters-image="true" episode-image-position="right" hide-logo="false" hide-likes="false" hide-comments="false" hide-sharing="false" hide-download="true"]

Kamila Kozioł – zabieram Cię w podróż wzmacniającą Twoje poczucie własnej wartości. Jako psycholog, dyplomowany trener i certyfikowany coach pomagam kobietom rozumieć, że wartość noszą w sobie, nie na sobie. Jestem autorką trzech książek psychologiczno-rozwojowych. Zapraszam Cię do odkrycia Twoich wartości, wizji i misji, bo wierzę, że każdy ma w życiu coś do spełnienia dla siebie i innych. Dowiedz się o mnie więcej