W tym odcinku powiem ci, czym jest mapa emocji i jak w ciele odczuwamy 5 wszystkim dobrze znanych emocji – czyli: strach, gniew, smutek, wstyd, szczęście. Serdecznie zapraszam!

Jeśli mnie obserwujesz od jakiegoś czasu już wiesz, że emocje dzielimy na trzy elementy, a jednym z nich jest reakcja fizjologiczna. Czyli to, co czujemy w ciele.

Takimi reakcjami fizjologicznymi są: gęsia skórka, delikatne trzęsienie się rąk lub całego ciała, pocenie się na dłoniach, szybsza praca serca, typowy ścisk w żołądku.

Są też objawy bardziej spersonalizowane i indywidualne, dlatego podczas pracy ze mną nad emocjami zawsze szczególnie przyglądamy się reakcjom fizjologicznym, które są odpowiedzą na emocje.

Mapa Emocji w ciele

W jaki sposób nasze ciało komunikuje emocje?

Gdy starasz się odciąć od emocji zwykle na głos mówisz „nie, nie jestem zła”, chociaż wszyscy w twoim otoczeniu widzą i wiedzą, że jest zupełnie odwrotnie. Starasz się wtedy tłumić dane uczucie, co w konsekwencji kończy się wielką awanturą 10 minut później o rzekome siorbanie herbaty lub porozrzucane skarpetki…

Zdarze się jednak, że stajemy się mistrzyniami ukrywania i nie zwracania uwagi na nasze emocje i uczucia. Co powoduje, że po pewnym czasie potrafisz speuntować swój stan psychiczny do zdania „już sama nie wiem, co mi jest…”. I mówię to zupełnie serio… Dlatego najlepszym sposobem obserwowania uczuć w początkowym etapie poznawania siebie i swoich emocji jest uważność na ciało.

Twoje ciało nie potrafi oszukać samej siebie tak, jak umysł. Każda emocja zaczyna się w ciele.

Opiszę ci teraz 5 emocji i ich występowanie w ciele.

Strach

To emocja, którą każdy choć raz doświadczył i zapewne, na myśl o bardzo, bardzo strasznej sytuacji może na nowo odczuć te same reakcje fizjologiczne.

Najczęściej strach czujemy jako ściśnięcie żołądka, skurcze, zimne spocone dłonie, krew odpływającą z mózgu, zawroty głowy, słabość oraz ucisk w klatce piersiowej. Skrajny strach sprawia, że chcesz uciec.

Kiedy silny strach zmienia się przerażenie, paraliżuje nas. To widać np. podczas przemówień, kiedy wystraszymy się reakcji publiczności potrafi nas to zamrozić i już nic nie powiesz. Albo napięcie mięśni będzie tak silne, że piłkarz albo tancerka, będą wyglądali, jakby połknęli kij.

Gniew

Kto ją raz przeżył, a kto nie niech pierwszy rzuci kamień… ten wie jakie zachowanie wywołuje… ale czy wiesz gdzie w ciele jest umiejscowiony gniew? Mówi się o przypływie gniewu, bo przypływa gorąco, czujemy coraz więcej ciepła, mamy zaczerwienioną skórę, napięte mięśnie, mocno zaciśniętą szczękę (i tutaj kłania nam się ewolucja, zęby zaciśnięte pokazują zwierzęta) nieregularnie zaczynamy oddychać, mamy szybszą pracę serca i czujemy pulsowanie w uszach – ciśnienie narastające. Myślę, że wiesz, o czym mówię….

Smutek

Zdecydowanie inaczej jest ze SMUTKIEM… to moment wycofania się, wyciszenia, rozluźnienia naszego ciała, naszych mięśni, spowolnienia pracy serca, głębsze oddechy, często smutkowi towarzyszy płacz, czyli łzy, możesz też czuć takie obciążenie ciała…

Wstyd

natomiast to uczucie gorąca, cieplejsza skóra. Ale też może pojawiać się odrętwienie, które wewnątrz daje uczucie zimna i pustki. Wstyd sprawia, że czujesz się malutka i chcesz zniknąć, żeby nikt Cię nie widział. Podczas wstydu możemy się też rumienić i często zaczynamy się niespokojnie uśmiechać.

Możesz się zgarbić lub starać się zrobić malutka, jaki taki piesek, który kładzie się na plecki, pokazując, że czuje się podporządkowany i nie wychodzi przed szereg… Wybacz to porównanie, ale pewnie nie raz zauważyłaś, że w stadzie jedni czują się silniejsi a ci z poczucie bycia słabszymi pokazują swoją pokorę…

Szczęście

Za to SZCZĘŚCIE to emocja wyjątkowo przyjemna, której fizjologiczne reakcje bardzo nam się podobają. Musisz wiedzieć, że szczęście jest bardzo intensywne i wymaga tak dużo energii, że gdyby rzeczywiście być w życiu ciągle szczęśliwym to byśmy długo nie pożyli.

Dlatego, jeśli cofniesz się do innych moich video i materiałów, które publikuje zauważysz, że zamiast o poczuciu szczęścia mówię o satysfakcji z życia. Szczęście to ogromny przypływ energii, który spina mięśnie i gardło, masz ochotę piszczeć z radości, aktywizuje mięśnie twarzy, tak, że widać szczęście nawet w błyszczącym się oku.

Tutaj również dochodzi do szybkiej pracy serca i pozytywne odczucie ścisku w żołądku, które w takiej sytuacji nazywamy motylami w brzuchu. Mamy taki napływ endorfin, że coś co bolało, przestaje boleć, a jak byłaś zmęczona nagle potrafisz zacząć skakać z radości.

Wyobraź sobie teraz, gdybyś cały czas czuła to szczęście, do którego tak nieświadomie wszyscy dążymy. Nie dość, że nierealne jest poczucie ciągłego szczęścia ze względu, że jak to mówią w za ocenam SH*T HAPPENS, to jeszcze nasz organizm nie wyrobiłby z tak intensywną w reakcji emocjom.

Najnowsza książka już w sprzedaży. Stań się zaradna emocjonalnie! Sprawdź to:

Okej, poznałaś reakcje fizjologiczne pięciu najbardziej znanych emocji. Co dalej?

Proponuję ci narysować sylwetkę dorosłego człowieka, lub wydrukować z dostępnych w Internecie i zaznaczyć miejsca, w których czujesz te emocje, które opisałam. W mojej najnowszej książce o emocjach, będzie opisanych aż 18 emocji, wraz z pogłębiającymi je pytaniami również będzie sylwetka, na której będziesz zaznaczać daną emocję.

Jeśli chcesz być poinformowana o starcie przedsprzedaży zapisz się na listę niecierpliwie oczekujących na informację. Wiedz, że będzie bardzo mało dostępnych książek! Bardzo…

Jeśli chcesz posłuchać, możesz zrobić to tutaj:

Kamila Kozioł – zabieram Cię w podróż wzmacniającą Twoje poczucie własnej wartości. Jako psycholog, dyplomowany trener i certyfikowany coach pomagam kobietom rozumieć, że wartość noszą w sobie, nie na sobie. Jestem autorką trzech książek psychologiczno-rozwojowych. Zapraszam Cię do odkrycia Twoich wartości, wizji i misji, bo wierzę, że każdy ma w życiu coś do spełnienia dla siebie i innych. Dowiedz się o mnie więcej