667871236
Porównywanie się do innych – zmora i kara dla samej siebie.

Mechanizm bycia niewystarczająco dobrą opiera się na jednej sprawie: przekonaniu, że nie jesteś ważna, aby być kochaną i znaczącą (dla siebie i innych). Początek tego przekonania rodzi się we własnej tożsamości i tym, jak byłaś oceniania i jak nauczyłaś się oceniać to, kim jesteś. Innymi słowy: Twoja samoocena.

Co przeszkadza tak wielu z nas kochać siebie i wierzyć w to, co możemy osiągnąć?

Teraz, kiedy mówisz, że coś lub ktoś jest wystarczający, myślisz o standardzie, do którego się porównujesz. Standard opiera się oczywiście na perfekcjonizmie. Zamiast pracować w skali od 1 do 10, perfekcjoniści pracują w skali od 1 do 15, z tą różnicą, że 15, to dla nich 10. Wynikiem tego porównania się jest osąd o sobie. 

Kiedy więc dostrzegasz, że nie jesteś wystarczająco dobra (wystarczająca) w porównaniu ze standardem, który jest nierealny, możesz jedynie wywołać ból i wstyd u samej siebie. 

I tak w kółko, karmisz się kolejnymi negatywnymi myślami o sobie, które mogą sprawić, że utykasz w miejscu na tak długo, aż stanie się to zbyt trudne do zniesienia. Jeśli nie zrobisz nic, by przepracować negatywne komunikaty, w końcu w nie uwierzysz.

Jak kończy się porównywanie się do innych?

Kończysz wierząc, że nie możesz być w pełni sobą, ponieważ istnieje ryzyko, że ktoś Cię odrzuci. Co z kolei prowadzi do bólu, smutku, samotności i niedorastania do życia. Więc idziesz w ego-mode: nosisz maskę. Maski są po to, aby chronić nas przed ewentualnymi mentalnymi i psychicznymi ranami. To dzieje się nieświadomie. Świadomie, aby nie odczuwać wewnętrznego konfliktu, wierzysz że Ty – prawdziwa.

Nowości w moim sklepie!

Dołącz do uczestniczek kursów, czytelniczek książek lub indywidualnych Klientek! Sprawdź, co dla Ciebie przygotowałam.

Ile utrzymasz balon pod wodą?

Czy wiesz, co się dzieje, gdy przez dłuższy czas wpychasz balon pod wodę? Czasami tracisz nad nim kontrolę i balon wypływa na powierzchnię.

To jest analogiczna sytuacja. Jesteś w stanie uzdrowić i pokochać siebie, jeśli będzie pracować w tym kierunku. Rzeczy nie muszą być takie, jakie są aktualnie. Nie musisz brać obecnego stanu za jedyny i niezmienny.

Jedynie czego potrzebujesz, to odwagi

Zmiana wymaga odwagi, aby słuchać tego, co ważne i znaczące dla Ciebie. Odwaga jest potrzebna do uzdrowienia i współczucia dla siebie i wreszcie do samoakceptacji. To jest absolutnie możliwe i jest to droga do solidnej prawdziwej, wewnętrznej pewności siebie.

Abyś w końcu zaczęła żyć życiem, w którym możesz być sobą i poświęcić swój czas i energię na to, co czyni cię usatysfakcjonowaną. Otoczona ludźmi, którzy cię cenią i wspierają.

Naukowe
metody do zmiany swoich negatywnych myśli

Ostatnie artykuły i video na blogu:

Kamila Kozioł – zabieram Cię w podróż wzmacniającą Twoje poczucie własnej wartości. Jako psycholog, dyplomowany trener i certyfikowany coach pomagam kobietom rozumieć, że wartość noszą w sobie, nie na sobie. Jestem autorką trzech książek psychologiczno-rozwojowych. Zapraszam Cię do odkrycia Twoich wartości, wizji i misji, bo wierzę, że każdy ma w życiu coś do spełnienia dla siebie i innych. Dowiedz się o mnie więcej