Czym jest stres, jakie ma znaczenie w twoim życiu? Czy jest tak naprawdę zły i jak zmienić negatywne uczucie stresu w coś pozytywnego?

Włącz subskrypcję jednego z moich kanałów np. You Tube, Fan Page na Facebooku, Instagram lub w swojej aplikacji z podcastami, aby być na bieżąco i być informowanym o nowych video, live’ach, promocjach czy nowych produktach.

Transkrypcja:

Wyobraź sobie jakie byłoby twoje życie bez stresu? Co by się w nim zmieniło? Czego doświadczałabyś wtedy na co dzień?

Wyobrażam sobie, że teraz starasz się wyeliminować stres ze swojego życia. Chciałbyś, jak większość, wieść bezstresowe życie w spokoju i harmonii. 

Pewnie, jak większość, chcesz stresu unikać. Uciekać przed nim jak tylko się da, bo stres męczy, uwiera i przeszkadza. Każdy to wie i istnieje wiele badań  na temat negatywnych konsekwencji stresu, z których jasno wynika, że stres to jest coś złego.

Fakt, że tak właśnie widzimy stres, jako coś niepożądanego, powoduje, że ciągle staramy się usunąć go z naszego życia.

Bo interpretujemy stres, jako coś z gruntu złego. Ciągle bombardowani cukierkową internetową rzeczywistością jesteśmy przekonani, że życie bez stresu byłoby doskonałe.  Wielu ludzi dąży do tego, pozornego, ideału. Łatwo powiedzieć: Och, gdybym przestała się stresować, to …

Pragniemy aby nasze życie było spokojne, pełne luzu. Zero jakichkolwiek uniesień i upadków. To bardzo kusząca idea… Ale stres ma zupełnie inne znaczenie. Stres wskazuje to, co jest tak naprawdę dla ciebie ważne. Podpowiada na co należy zwrócić uwagę. Zastanów się, czy stresowałabyś się czymś, na czym ci nie zależy?

Okazuje się, że mamy spory wpływ na to, czy stres będzie nam pomagał czy przeszkadzał i czy będzie miał negatywne skutki dla twojego zdrowia czy nie.

Kiedy ciągle starasz się unikać stresu…

Kiedy ciągle starasz się unikać stresu to znowu masz powód do stresowania się… Twoje ciało doskonale odbiera sygnały stresu. W końcu stres jest naturalnym mechanizmem mobilizującym twojego organizmu do działania. Jest po to, żeby Ci pomóc poradzić sobie z sytuacją a nie ją utrudnić. Ale mało kto tak to widzi. Powszechnie uważa się, że stres szkodzi.

Jeżeli będziesz się ciągle skupiać na negatywnych aspektach stresu i będziesz go postrzegała jako dowód na to, że sobie nie radzisz albo dowód na to, że wszystko idzie nie tak – to coś zacznie iść nie tak….

Nowości w moim sklepie!

Dołącz do uczestniczek kursów, czytelniczek książek lub indywidualnych Klientek! Sprawdź, co dla Ciebie przygotowałam.

Dlaczego tak jest? Bo za Twoją interpretacją tego, co Twój stres oznacza idą myśli, emocje a potem działania.

A  kiedy pomyślisz o stresie jako o źródle dobrych i ważnych informacji (że coś, na co wskazuje jest ważne), to przy odrobinie praktyki i zmianie nastawienia będziesz mogła go wykorzystać. Bo za taką interpretacją pójdą inne myśli, emocje i inne pozytywne działania. Wtedy również twoje ciało inaczej odpowie na stres. Zacznie on być interpretowany jedynie jako sygnał, że dzieje się coś, co wymaga mobilizacji i będzie to dla ciebie wartościowa informacja do działania.

Chcę, abyś zapamiętała, że stres to twoja wewnętrzna gra. Stres to nie jest wytwór sytuacji!

Wierząc, że Twój stres jest generowany na zewnątrz i zależy w 100% od okoliczności nie będziesz w stanie go wykorzystać na swoją korzyść.  Kiedy mówisz – mój szef mnie stresuje, stresuje mnie praca w tej firmie, stresują mnie współpracownicy, stresuje mnie mąż, partner, dzieci, teściowa.. I tak dalej, to oddajesz okolicznościom zewnętrznym całą kontrolę. 

Nie masz wtedy szans zarządzać stresem, bo jest on poza Twoją kontrolą! Sama stajesz się ofiarą stresu i musisz być świadoma, że będzie to wzmagało presję, a nie zdejmowało ją z Ciebie.

Wszystko zależy od twojego nastawienia do stresu. Wiem, że to co teraz powiem może wydawać się trudne. Ale im bardziej przywiązujesz się do wyniku, do efektu, tym bardziej będziesz zestresowana. Emocjonalne odpuszczenie (choć trudne) pozwoli ci zmniejszyć odczuwanie negatywnych skutków stresu.

Czy stres może być pomocy? Przykład:

Wyobraź sobie spotkanie dwóch dyrektorów z klientem. Celem dyrektorów jest przekonać klienta do podpisania bardzo śmiałego i ryzykownego kontraktu. Oboje czują presję zarządu swojej firmy. Oboje bardzo się stresują, bo jeśli nie podpiszą umowy, to ich kontrakt również zostanie anulowany.

Obojgu lekko drży głos i mają spocone dłonie. Jeden z nich widząc, co się z nim dzieje będzie postrzegać swój stres jako coś, co oznacza, że na pewno mu nie wyjdzie, że wszystko idzie nie tak. Jego naturalnym wyborem będzie odpuścić i się poddać. Zwłaszcza, że winę za porażkę może zrzucić na stres.

Drugi dyrektor widząc swoje spocone dłonie i drżący głos zinterpretuje to jako coś, na czym mu bardzo zależy. Wykorzysta te sygnały i energię stresu do pełnej mobilizacji i skupienia się tak, aby podpisać kontrakt. 

Skąd taka różnica?  Wynika ona wyłącznie z różnej interpretacji tych samych sygnałów! To wszystko. Bo sytuacja jest w obu wypadkach taka sama. Twoje postrzeganie stresu ma również taką siłę!

Jak sobie poradzić ze stresem?

Wszystko zaczyna się od problemu myślenia, że stres to problem!

Żeby móc wykorzystać stres trzeba zmienić nastawienie i zacząć go traktować jako informację, że dzieje się coś ważnego dla Ciebie i jako dodatkowy zastrzyk energii w prezencie od Twojego ciała. To pozwoli Ci zaakceptować stres jako coś użytecznego i potraktować sytuację w której jesteś jak wyzwanie.

Zwróć uwagę w jakiej sytuacji albo w jakim obszarze najbardziej odczuwasz stres. Chodzi o pieniądze, związek, szefa, współpracowników, o wychowanie dzieci… Co jest w Twoim życiu największym generatorem stresu? Zastanów się w jaki sposób zwykle reagujesz na stres.

Może wpadasz w wir negatywnych myśli albo uciekasz od stresu unikając sytuacji, które mogą go powodować? Taki schemat, w jakim działasz za każdym razem gdy odczuwasz stres, można zmienić świadomie postępując inaczej niż zwykle. Zmieniaj schemat swojego postępowania tak, żeby wspierał Twoje życiowe decyzje i działania, a nie je utrudniał.

Zidentyfikuj, co ważnego jest dla Ciebie w sytuacjach, w których odczuwasz największy stres? Określ jakich wartości to dotyczy. To nada sens stresowi. Przemyśl też, jakich efektów oczekujesz w tej sferze życia i…  odpuść przywiązywanie się do nich tak na sztywno, na zawsze…. Nie zawsze wszystko musi iść po Twojej myśli.

Oprócz nadawania znaczenia i sensu swojej reakcji stresowej, przez określenie co ważnego się za nią kryje, przede wszystkim nadaj znaczenie swojemu życiu. Jakiej idei służysz? Jaką masz misję w życiu? Jaki sens ma Twoje życie? Jeżeli masz w życiu  coś większego od siebie, coś w co wierzysz, czemu służysz, to żaden stres Cię nie powstrzyma. Mało tego, będziesz miała dzięki niemu jeszcze więcej energii, której możesz użyć, żeby realizować to, na czym Ci zależy. 

Wiem, że nawet jeżeli zaakceptujesz stres jako swojego sojusznika, to czasem i tak wciąż będziesz czuć przytłoczenie…  I co wtedy? Wtedy otocz siebie opieką i korzystaj ze wszystkich działań, które dają Ci radość, odpoczynek i ulgę psychiczną. Mogą to być spotkania z przyjaciółmi, joga, medytacja, sport, pasja, hobby, słuchanie muzyki. Polecam Ci też pisanie pamiętania, w których przelewasz emocje na papier. Nie polecam picia, palenia, kompulsywnych zakupów… to nigdy się dobrze nie kończy.Bardzo dużo zależy od Twojego nastawienia. Możesz wykorzystywać stres jako wiatr napędzający Cię do tego co dla ciebie ważne. To nie jest wróg, którego trzeba usunąć.

Z miłością,
Kamila

Kamila Kozioł – zabieram Cię w podróż wzmacniającą Twoje poczucie własnej wartości. Jako psycholog, dyplomowany trener i certyfikowany coach pomagam kobietom rozumieć, że wartość noszą w sobie, nie na sobie. Jestem autorką trzech książek psychologiczno-rozwojowych. Zapraszam Cię do odkrycia Twoich wartości, wizji i misji, bo wierzę, że każdy ma w życiu coś do spełnienia dla siebie i innych. Dowiedz się o mnie więcej