
Dobra, siadasz przy biurku, gotowa, by w końcu wykonać zadania dnia. Mówisz „Dobra, działamy!”. Otwierasz worda, excel, listę kontaktów do wykonania itp. Kierujesz palce na przyciski klawiatury i nagle… co dalej?
Oto kolejny odcinek vloga Kamili Kozioł, w którym opisuję, co zrobić, aby się nie rozpraszać.
Transkrypcja
Zapisujesz kilka słów, ale nie możesz się skupić.
Potem mówisz sobie „ech może najpierw sprawdzę pocztę”. Wchodzisz na pocztę a tam listę newsletterów kierująca się na Facebooka, YouTube, bloga itd…
Mija kolejne 20 minut a Ty już wiesz co słychać na Instagramie u znajomych, przeczytałaś jak zakończył się konflikt Kingi Rusin i Małgorzaty Rozenek-Majdan, dodatkowo weszłaś na Wikipedię, aby zobaczyć ile mają lat!
W ten sposób straciłaś 45 minut i już mamy 9.20 bo rano zaczęłaś od kawy, prasóweczki i pogawędki.
Wydaje Ci się to znajome? Czy zdarza Ci się tak marnować dzień? To są rozpraszacze
Cóż, nie musi tak być, wystarczy, że posłuchasz do końca ten materiał, aby dowiedzieć się, jak nie dać się tak łatwo rozproszyć.
Ale zanim przejdziemy do wskazówek, oto dwie ważne uwagi, które musisz wiedzieć:
- Unikanie rozproszenia jest trudne. Nie jesteś sama. Nie jest łatwo pozostać przy zadaniu, gdy trzeba pracować godzinami ciągiem, ale niektóre osoby są w stanie to zrobić. Pytanie brzmi: dlaczego oni tak, a nie ty?
- Nigdy nie nauczono cię, jak się skupiać. Przez całe szkolne życie nikt mnie nie nauczył, JAK uczyć się i być skupionym.
Rozpraszamy się, bo panuje epidemia przytłoczenia
Ludzie na całym świecie doświadczyli epidemii przytłoczenia w pracy. Uważam, że jest związane z dwiema rzeczami. Po pierwsze, to ilość informacji, które teraz przetwarzamy, do których nasz mózg może nie być przyzwyczajony.
Przygotowując się do tego vloga przeczytałam w internecie, że niedzielne wydanie amerykańskiej gazety New York Times zawiera więcej informacji niż przeciętny francuski szlachcic z XVIII wieku zdążył się nauczyć przez całe swoje życie! Robi wrażenie.
A to tylko 200 lat temu… to za mało aby nasz mózg zdążył ewoluować na tyle by mieć na tyle energii aby chłonąć wszystko. Dlatego też przesiewamy informacje ważne, ciekawe dające nam odczucie przyjemności i rzeczy proste, aby mózg się nie przemęczał.
Drugi powód dla którego jesteśmy przytłoczeni to technologia, która nas otacza, smartfony, które są już małym komputerem i nie pozwalają spokojnie wykonać telefonu do klienta, bo wciąż przychodzą powiadomienia z różnych aplikacji o aktualnościach.
Uwaga jest ograniczonym zasobem
Nie zdajemy sobie sprawy z prawdziwych kosztów rozpraszania naszej uwagi
Kamila Kozioł
Nie zdajemy sobie sprawy z prawdziwych kosztów rozpraszania naszej uwagi: zużywają one codziennie tak naprawdę ograniczoną uwagę i sprawiają, że jesteśmy znacznie mniej skuteczni, jeśli musimy pomyśleć bardziej i skupić się na czymś mocniej i dłużej.
Bo uwaga jest ograniczonym zasobem w Twoim mózgu
Za każdym razem, gdy skupiasz uwagę, używasz wykorzystujesz glukozę ze swojego organizmu i inne zasoby metabolicznych twojego organizmy.
Jak wiecie, jestem psychologiem i moje treści podparte są zawsze rzetelną wiedzą psychologiczną. Więc badania pokazują, że każde zadanie, które wykonujesz, powoduje, że jesteś mniej skuteczna przy następnym zadaniu, a dotyczy to szczególnie zadań wysokoenergetycznych.
Rozproszenia naprawdę zbierają duże żniwo w Twoim mózgu.
Pamiętaj, że mózg jak organ idzie zawsze na łatwiznę. Bo ma za dużo … na głowie… więc wybiera zawsze rzeczy wymagające mniej energii… przyznasz że skrolowanie facebooka lub oglądanie śmiesznych kotów na YT nie wymaga dużo energii…
Pomysły na rozpraszacze
Ok, przejdźmy do kilku moich pomysłów, które ja wykorzystuje. Czy jestem ninja uwagi i koncentracji? Nie, czy jednym ciosem zabijam rozpraszacze, absolutnie nie. Jestem człowiekiem i mam taki sam mózg jak Ty, ale ja już nauczyłam mój mózg kilku technik dzięki, którym dogadujemy się i w 85% przypadków on słucha mnie, a nie ja jego.
1. Pamiętaj o swojej wizji i celach
Dlaczego w ogóle musisz się skupić? Co czego zmierzasz? Co chcesz zrealizować? Co chcesz umieć? Pomyśl o tym.
Wiedza, dlaczego musisz się skupić, może pomóc Ci przejść przez trudne i żmudne etapy realizacji naszych celów. Właśnie wtedy nasza zdolność koncentracji jest naprawdę testowana i kiedy jest najbardziej potrzebna.
2. Zmniejsz chaos dnia, koncentrując się na 4-6 ważnych zadaniach
Jeśli masz 20 zadań, które musisz wykonywać codziennie, jak skuteczna Twoim zdaniem będzie Twoja zdolność koncentracji? Stawiam na zerową…
Nie możesz oczekiwać, że zrobisz te rzeczy z wyjątkowo dobrze, jeśli jesteś zbyt rozproszona, aby się skupić. Musisz rozbić to na najważniejsze.
Skoncentruj się na wykonywaniu tylko 4-6 ważnych zadań dziennie, ale nie wiele więcej. To wszystko, czego potrzebujesz, aby podjąć kroki w kierunku osiągnięcia swoich celów. O tej technice wspominałam też podczas ostatniej Rozmowie rozwojowej – w opisie tego materiału znajdziesz link.
Wolniejsze działanie jest o wiele lepsze niż wczesne poddanie się, ponieważ wzięłaś zbyt wiele na jeden raz.
Kamila Kozioł
3. Wykonaj te zadania jak najszybciej
Aby mieć pewność, że wykonujesz od 4 do 6 zadań, musisz je wykonać wcześniej. Oznacza to, że jak tylko się obudzisz, już planujesz, jak to zrobić. Bo rano, jak już wstaniesz i dojdziesz do siebie masz najwięcej energii.
Więc wstań, skorzystaj z łazienki, zjedz śniadanie, zawieź dzieci do szkół, przedszkoli, żłobów i bez względu na to, czy posiadasz własną działalność, czy pracujesz u kogoś zacznij od najważniejszych zadań.
To trudne, ale później odwlekanie, przekładanie, zachęca do rozproszenia się i szukania ciekawych zajęć, a to wyczerpie twoją siłę woli. Więc nie czekaj, pracuj nad swoimi celami tak szybko jak to możliwe. Zrób je jak najwcześniej.
4. Skoncentruj się tylko na najmniejszej części swojej pracy naraz
Łatwym sposobem na niezrealizowanie swoich celów jest widzenie go z perspektywy gigantycznego zadania nie do osiągnięcia. Realizowanie większości celów zajmie co najmniej kilka tygodni lub miesięcy, a ta świadomość może sprawiać wrażenie że, zajmie co całe wieki.
Przez to czujesz zniechęcenie, bo cel jest za duży lub siedzisz i fantazjujesz, jak to będzie jak osiągniesz cel. Podkreślam, siedzisz i fantazjujesz… Zamiast fantazjowania i patrzenia na cel z perspektywy skup się na wykonywaniu małej, minimalnej ilości pracy.
O tym też mówiłam w Ostatniej Rozmowie Rozwojowej. Więc kluczem są małe kroki. Jeśli jakieś zadanie mimo małego kroku nie kończysz i się rozpraszasz, jeszcze bardziej je podziel.
Jeśli masz do napisania cały artykuł, podziel go najpierw na pomysł, co chcesz napisać albo o czym, później na ramy – taki konspekt a później napisz rozwinięcia do konkretnych podpunktów. Ot i cały artykuł.
5. Usuń zewnętrzne przeszkadzacze.
Ta wskazówka jest prosta, po prostu usuń od rzeczy, które cię rozpraszają. Jeśli jest to tv, idź do innego pokoju, jeśli jest to kuchnia i obiad, popracuj w kawiarni, coworkingu, jeśli jest to telefon. Wyłącz go na 30 minut, jeśli social media ta istnieją programy, które blokują dostęp na pewien czas, wyłączają powiadomienia itd
6. Rób sobie przerwy.
Mózg potrzebuje odpoczynku, dlatego wskazane jest aby między zadaniami robić sobie przerwy. I przerwa nie może polegać na tym, że przełączysz okno między outlookiem a przeglądarką i facebookiem, ale wstaniesz rozciągniesz się, pójdziesz się przewietrzyć itp. Skuteczna jest technika pomodoro.
Czyli praca w sekwencji: 25 minut na zadanie lub część zadania i 5 minut przerwy. Nazwa pochodzi od odmierzacza czasu w kuchni, taki wiecie przekręcało się takie jajko albo właśnie pomidora i cykało – fajna zabawka 🙂
7. Wyrzuć myśli z głowy.
Kiedy powiem Ci “nie myśl teraz o parasolce w czerwone kropki” Jestem przekonana, że właśnie ją zwizualizowałaś. To normalne, nasz mózg wciąż wypełniony jest myślami, które przetwarzamy. Aby być skupionym na jakimś zadaniu należy myśli, które zaprzątają Ci głowę usunąć.
Jak?
A np. Spisać na kartce obok, o czym nie chcesz zapomnieć. Oczywiście oprócz ważnych rzeczy, które Ci się przypomną będzie tam np.. Sprawdzenie co słychać np. na grupie na facebooku (przy okazji zapraszam Cię do dołączenia na grupę Kobieta wartościowa, gdzie rozmawiamy o emocjach, wartości, pewności siebie).
Albo w głowie będziesz mieć telefon do przyjaciółki, co u niej słychać, albo jak jej nowo narodzone dziecko… itd.. Zapisz znajdź czas na to później. I nadaj temu granice czasowe. Np.. Wejdź na fb na 7 minut. Albo niech rozmowa z przyjaciółką trwa 5 minut.
Zrób to w trakcie robienia sobie kawy lub podgrzewania lunchu w pracy. Pracujesz w domu, takie rzeczy rób w trakcie przygotowywania obiadu lub wyciągania prania z pralki.
Spisanie rzeczy błahych ale zaprzątających Ci głowę da Ci uczucie zaopiekowania się nimi i wpisania w listę TO DO, oczyścisz głowię i skupisz się na zadaniu.
Podsumowując, jak odeprzeć rozproszenie?
Wyłącz wszystko, oczyść głowę, skup się na tym, co chcesz osiągnąć, miej w zadania małe zadania. I wykonuj trudniejsze zadania z samego rana.
Życzę Ci powodzenia i do zobaczenia w grupie Kobieta Wartościowa!
Pozdrawiam Kamila Kozioł

Kamila Kozioł – zabieram Cię w podróż wzmacniającą Twoje poczucie własnej wartości. Jako psycholog, dyplomowany trener i certyfikowany coach pomagam kobietom rozumieć, że wartość noszą w sobie, nie na sobie. Jestem autorką trzech książek psychologiczno-rozwojowych. Zapraszam Cię do odkrycia Twoich wartości, wizji i misji, bo wierzę, że każdy ma w życiu coś do spełnienia dla siebie i innych. Dowiedz się o mnie więcej