667871236

Być może pozwalasz, by zły humor kogoś z Twojego bliskiego otoczenia zrujnował ci dzień. A może pozwalasz, aby czyjaś krytyka zniszczyła twoją własną opinię o samej sobie. Za każdym razem, gdy pozwalasz komuś wywierać negatywny wpływ na sposób, w jaki myślisz, czujesz się lub zachowujesz, dajesz mu władzę nad swoim życiem.

Vlog 14 - 8 znaków, że ktoś inny kieruje Twoim życiem. Kamila Kozioł coaching
Vlog 14 – 8 znaków, że ktoś inny kieruje Twoim życiem. Kamila Kozioł Coaching

Takie działanie pozbawia cię wewnętrznej mocy, której potrzebujesz, aby czerpać radość z życia i realizować swoje cele oraz marzenia.

W tym odcinku przedstawię Ci 8 znaków, które świadczą o tym, że pozwalasz innym kierować swoim życiem.

W życiu zawsze znajdzie się osoba, która chce nam wbić szpilę, albo spotkamy malkontenta, któremu nic nigdy nie pasuje. Czasem zły humor naszych dzieci potrafi nas rozbić na cały dzień. Tracisz wewnętrzny spokój, żałujesz czegoś to typowe uczucie, gdy nie dbasz o swoje poczucie wartości i nie wzmacniasz swojej mocy.

Być może sama subtelnie oddajesz swoje życie i dyrygentem jest ktoś inny. Jak to robisz? Oto 8 typowych sytuacji.

Transkrypcja:

1. Pozwalasz, aby opinia kogoś innego o tobie dyktowała twoją wartość.

Zapewne spotkałaś się z sytuacją, gdy ktoś nie darzył Cię miłością. Nie lubi cię i już. Niektórym zapewne nie spodobały się twoje wybory. To może być ktoś z rodziny lub ze współpracowników. A ile razy zanim coś zrobiłaś zadałaś sobie pytanie „co powiedzą inni?”.

Ważne jest aby nie pozwolić sobie, aby opinie innych ludzi wpływały na to co czujesz. Wiedz, że nigdy nie zadowolisz wszystkich, i że to jest Twoje życie i Ty wiesz najlepiej co z nim zrobić. Oczywiście Ty ponosisz konsekwencje swoich działań.

Jeśli będziesz opinie samej siebie budować na podstawie opinii innych ludzi to szybko obniżysz pewność siebie, będziesz odczuwać niepokój przez co zaczniesz podejmować złe decyzje. A to spowoduje, że oddasz kontrolę nad swoim życiem innym osobom.

2. Nie ustalasz zdrowych granic.

U większości osób budzi się sprzeciw, gdy ich granice naruszane są wbrew ich woli. Aby móc szanować granice innych, trzeba mieć jednak świadomość własnych granic.

Świadomość własnej granicy, a więc tego, kim jestem, czym dysponuję i za co biorę odpowiedzialność, jest podstawą do bycia wolnym człowiekiem, który kieruje swoim życiem.

To Ty decydujesz, komu na co pozwolić w swoim życie. Jeśli czujesz niechęć do ludzi, którzy pochłaniają zbyt dużo Twojej energii, jest to znak, że nie wyznaczasz wyraźnych granic. Pracuj nad ustaleniem wyraźnych fizycznych, emocjonalnych i finansowych granic, bo inaczej ucieka z ciebie Twoja wewnętrzna moc.

3. Skarżysz się na wszystko, co musisz zrobić.

Naprawdę nikt nie zmusza Cię do pójścia do pracy. Nie ma niewolnictwa i nikt nie stoi nad Tobą z batem. Oczywiście mówisz, że chodzić do pracy, bo trzeba mieć pieniądze na życie, ale to, co robisz aby zarobić to Twoja decyzja.

Narzekanie, że musisz iść do lekarza, musisz iść na zebranie, musisz spotkać się z koleżanką… słowo „musisz” jest tutaj nie na miejscu. Możesz to zrobić lub nie. Ty ponosisz odpowiedzialność za swoją decyzję. Ty ponosisz konsekwencje swoich działań, ale nikt Cię do tego nie zmusza.

Mózg jest na tyle plastyczny, że słowo „musisz” uruchamia u niego system obronny. Nie chcesz wewnętrznie, widzisz same wady, problemy… Dlatego aby mieć pewność, że kierujesz swoim życiem zamiast „muszę” mów „powinnam”, „idę” ,”zrobię”, „powinnam ponieważ”, „to ważne, bo…”. Jeśli nie pójdziesz do lekarza, do pracy, na umówione spotkanie, będą tego konsekwencje, ale to nadal są twoje wybory.

No chyba, że chcesz aby inni stali nad Tobą i mówili „musisz to” „musisz tamto”

4. Nosisz w sobie urazę.

Ktoś Cię obraził. Zrobił coś głupiego, nie pomyślał, a może nawet zrobił to specjalnie. No cóż. Przyjmujesz, mówisz takiej osobie co myślisz i robisz swoje dalej.

Noszenie w sobie urazy do kogoś nie robi tej drugiej osobie absolutnie nic, ale za to krzywdzisz siebie. Trzymanie się złości, gniewu powoduje, że stajesz w miejscu. Wymyślasz kolejne opcje, jakby to było gdyby… Zamiast skupić się na rzeczach ważnych sama wzmacniasz w sobie urazę i nakręcasz się negatywnie.

Zauważ, że jeśli chcesz przestać o kimś myśleć, bo ktoś cię skrzywdził to trzymanie urazy powoduje, że na samą myśl o tej osobie wszystko ożywa. Czyli ostatecznie nie jesteś w stanie od takiej osoby się odsunąć.

Trzymanie takiego gniewu do kogoś usilnie trzyma tą osobę w twoim życiu.  Nie oznacza to, że masz wpuścić toksycznych ludzi do swojego życia. Po prostu nie marnuj na nie swojej wewnętrznej mocy.

Najnowsze szkolenie Kamili Kozioł!

Moc Kobiety Wartościowej. Zbuduj swoją wewnętrzną siłę

SZKOLENIE Gliwice. Moc kobiety Wartościowej. Kamila Kozioł Coaching .png
KUP BILET

5. Chcesz udowodnić, że ktoś się myli.

Kiedy ktoś w ciebie wątpi, kuszące może być szukanie każdej sytuacji, aby udowodnić, że się ta osoba pomyliła. Co zyskujesz po udowodnieniu, że ktoś się myli? Pewnie przeszło Ci przez myśl, że czujesz się pewniejsza siebie, mocniejsza… no może i tak, ale co będzie jeśli Ty będziesz się mylić i ktoś głośno zwróci Ci uwagę… staniesz się mała i niepewna?

Właśnie dlatego swojej pewności siebie i poczucia własnej wartości nie budujemy na podstawie porównywania się z innymi. Poza tym istnieje duża szansa, że w ogóle nie dojdziesz do porozumienia i zacznie się wielka kłótnia, kto ma racje.

Upewnij się, że skupiasz się na swoich działaniach, na swoich sprawach i póki ktoś Cię nie pyta o opinię to się nie wtrącasz. Kieruj swoim życiem, po swojemu, a innym pozwól kierować po ichniemu. O tak.

6. Inwestujesz czas w rozmowę o ludziach, których nie lubisz.

Każda minuta, którą spędzasz na myśleniu o kimś, kogo nie lubisz lub narzekając na kogoś, to 60 sekund więcej, które dajesz tej osobie. Skupiania się na osobach, których nie lubisz daje im władzę nad Twoim umysłem.

Być może powoduje nawet, że decyzje, które podejmujesz są na przekór tej osobie a być może, aby jednak cię polubiła… wszystko kręci się wokół tej osoby, to oznacza, że to ona decyzje i kieruje Twoim życiem.

Jeśli nie lubisz z kimś przebywać, męczysz się, zwyczajnie się z taką osobą nie umawiaj. Zajmij się sobą i swoimi sprawami.

Grupa Kamili Kozioł na Facebooku: Kobieta Wartościowa DOŁĄCZ TERAZ!

7. Ciężko pracujesz, aby uniknąć krytyki.

Należę do grupy mastermindowej, w której zbieram opinię, dzielę się swoją wiedzą. W grupie informacje zwrotne, czasem ostra krytyka moich pomysłów są pomocne, aby robić coś coraz lepiej. Jeśli jednak zaczynasz robić wszystko tylko po to aby inni Ci przyklaskiwali, to znaczy, że robisz to tylko dla nich.

Jeśli jednak za bardzo cenisz sobie wkład innych ludzi, możesz unikać robienia czegokolwiek, co mogłoby prowadzić do krytyki. Niemożliwe jest prowadzenie najlepszego życia, kiedy koncentrujesz się na zadowoleniu ludzi.

8. Zmieniasz swoje cele, ponieważ zostałaś odrzucona.

Być może liczysz na awans, być może negocjujesz wyższe wynagrodzenie dla siebie. Być może szukasz lepszej pracy. Czasem pomimo chęci i starań nie odnosisz sukcesu. Zostałaś odrzucona na etapie rekrutacji, nie dostałaś podwyżki, a stanowisko, na które liczyłaś dostała osoba z zewnątrz.

Nie poddawaj się. Nie zmieniaj swoich planów, tylko dlatego, że ktoś stanął Ci na drodze. To, że inni ludzie nie widzą jeszcze Twojego potencjału, nie oznacza, że nie możesz odnieść sukcesu. Ty kierujesz swoim życiem, ty ustalasz cele. Nie inni. Być może w Twojej metodzie coś nie działało, być może to nie czas, bo masz za małe umiejętności, być może należy spróbować za miesiąc, trzy, za rok…

Ale nie zmieniaj swoich planów, bo ktoś uważa inaczej. Wysłuchaj argumentów, popraw co należy poprawić. Następnym razem już jesteś bogatsza o te doświadczenia. To ty decydujesz, to Ty masz wierzyć i się starać.

Jak odzyskać swoją moc?

Jeśli zauważysz, że oddajesz swoją moc, wiedz, że nie jesteś sama: Każdy czasem tak robi. Dobrą wiadomością jest to, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć odzyskiwać swoją moc. Przesiądź się z fotela pasażera na fotel kierowcy z swoim życiu.

Podejmij świadomy wysiłek, aby mieć kontrolę nad tym, jak myślisz, jak się czujesz i jak się zachowujesz. Zbudujesz wtedy swoją wewnętrzną siłę i osiągniesz swoje cele i marzenia! Zapraszam Cię do grupy na facebooku Kobieta Wartościowa, na której dziele się bezpłatnie wiedzą i wskazówkami, jak wzmacniać swoją wewnętrzną siłę i moc. Link w opisie materiału.

Jeśli chcesz posłuchać, możesz zrobić to tutaj:

Pozdrawiam Cie serdecznie i do zobaczenia!

Kamila Kozioł – zabieram Cię w podróż wzmacniającą Twoje poczucie własnej wartości. Jako psycholog, dyplomowany trener i certyfikowany coach pomagam kobietom rozumieć, że wartość noszą w sobie, nie na sobie. Jestem autorką trzech książek psychologiczno-rozwojowych. Zapraszam Cię do odkrycia Twoich wartości, wizji i misji, bo wierzę, że każdy ma w życiu coś do spełnienia dla siebie i innych. Dowiedz się o mnie więcej