667871236

Krążący po Internecie mem, na którym napisane jest, że rodzina spędza ze sobą już 5 dzień kwarantanny i zaczynają się poznać i nawet się lubią – jest kwintesencją obecnej sytuacji na świecie. Ale co zrobić, gdy nagle oczekuje się od ciebie pracy w domu i opieki nad dziećmi? Jeśli jesteś w takiej sytuacji, oto kilka sprawdzonych przeze mnie pomysłów na zarządzanie pozornie niemożliwym do zarządzania.

Vlog #20 - Jak pracować w domu przy dzieciach?
Vlog #20 – Jak pracować w domu przy dzieciach?

Nazywam się Kamila Kozioł jestem psychologiem, certyfikowanym coachem i autorką książek rozwojowych, m. in dziennika coachingowego napisanego wspólnie z Kamilą Rowińską. 

Włącz subskrypcję jednego z moich kanałów np. You Tube, Fan Page na Facebooku, Instagram lub w swojej aplikacji z podcastami, aby być na bieżąco i być informowanym o nowych video, live’ach, promocjach czy nowych produktach.

Vlog #20 – Jak pracować w domu przy dzieciach? Kamila Kozioł

W tym odcinku pragnę zachęcić Cię do ułatwienia sobie dnia pracy przy dziecku lub dzieciach. Bo sukces tkwi w Tobie. Ważne, abyś pooglądała lub przeczytała do końca.

Od czego zacząć zarządzanie domowo-zawodowe?

Od planu!

Ustal przejrzysty dzienny harmonogram. Dzieci uwielbiają rutynę. Wiedzą, czego się spodziewać, uspokaja i pozytywnie skupia ich uwagę na tym, czego się od nich oczekuje. Może również stworzyć dla ciebie poczucie bezpieczeństwa i jasności zadań.

Dzięki temu zadasz o zdrowie psychiczne. Co więcej, dzieci są przyzwyczajone do zorganizowanego świata, bo uczone są tego w szkole, a nawet w przedszkolu.

Integralną częścią każdego dnia jest edukacja i praca, więc to samo zrób w domu. Powiedz swoim dzieciom, że będziecie mieli podobny lub taki sam harmonogram , jak w szkole. Jeśli masz dziecko przedszkolne daj wybór związany np. z plastyką – albo kolorowanki albo play-doh. Im mniejsze dziecko tym bardziej obrazkowo pokazujesz.

Spraw, aby rytuał był zgodny z harmonogramem każdego ranka.

Ja mam zegar wydrukowany, na którym widać, co robisz w danych blokach czasowych.

  • Czyli o 8:00 śniadanie o 8:30 lekcje do 10:30, później samodzielnie się bawią, a ja wtedy pracuję, później mają informatykę.
  • Syn rysuje w Paint, albo uczy się klawiatury dzięki dostępnym aplikacjom, a córka ma gry logiczne dla przedszkolaków i nauka klawiatury. Czasem tez syn uczy się pisać w Wordzie.
  • Później wspólny obiad, i wspólna zabawa z dziećmi. Później podwieczorek, czytanie wspólnie bajek i nauka czytania syna, a na wieczór jakaś bajeczka na Netflixie lub HBO.
  • W normalnych czasach, bajki były raz na kilka dni. Obecnie obniżyłam standardy, bo wiem, że inaczej byłoby więcej mojej frustracji. A tego nie chcę.
https://www.instagram.com/p/B-Jbcjeop24/?utm_source=ig_web_copy_link

Zrezygnowałam wysokich standardów, na rzecz zdrowia psychicznego całej rodziny.

Cicha zabawa? Oczywiście!

Kiedy jest samodzielna zabawa moich dzieci, podczas gdy ja pracuję ustaliłam z dziećmi, że zabawa jest w miarę cicha. Dzieci same posegregowały zabawy na ciche i głośne i korzystają z zabaw cichych, a popołudniu podczas wspólnej zabawy jesteśmy głośno.

Audiobook – dobry pomysł – przetestuj u siebie!

Możesz też dzieciom puścić audiobook, wtedy dzieci bawią się ciszej. Polecam Ci audiobooka „Dzieci z bullerbyn” lekturę czytaną przez Edytę Jungowską. W opisie tego materiału jest link do sklepu, gdzie możesz zakupić audiobook. LINK TUTAJ (nie pirać, kup legalnie!)

Pudełko pomysłów – dobre dla kilkuletnich dzieci!

Wiem, że dzieci nie potrafią czekać, a super pomysłem od razu chcą podzielić się z Tobą, bez względu na to, czy właśnie pracujesz, rozmawiasz przez telefon albo coś piszesz.

Dlatego ja wymyśliłam „pudełko pomysłów” – jest to zwykły karton, który dzieci pomalowały i opisały (co znów dało mi chwilę czasu na pracę, bo ta aktywność zajęła im trochę czasu) i teraz za każdym razem, jak mają super pomysł na zabawę – piszą lub rysują swój pomysł i wrzucają do pudełka pomysłów.

„Pobawię się z tobą, za tyle minut ile trwa Bing”

Moje dzieci potrafią odczytać już zegarek, ale jeśli Twoje jeszcze nie, możesz skorzystać z minutnika, który odlicza czas do godziny „zero”.

Podaj konkretne pomysły na to, co mogą zrobić, czekając. Pomóż im skupić się na czymś produktywnym. Jeśli chcą pobawić się z Tobą w restauracje, czekając na Ciebie mogą udekorować menu. Lub mogą zbudować dom dla swoich dinozaurów, a następnie zabrać cię na wycieczkę po nim, gdy będziesz juz miała czas dla nich.

Ale bądź realistką i bądź empatyczna. . .

Odkryto, że kiedy rodzice byli skupieni na rozmowach telefonicznych przy swoich dzieciach z biegiem czasu, dzieci były coraz bardziej wymagające i zakłócały uwagę rodziców. 

Wówczas rodzice byli jeszcze bardziej zirytowani i karali swoje dzieci. Dlatego kiedy masz już czas dla dzieci bardzo ważne jest, abyś poświęcała im ta uwagę, aby one wiedziały, że rzeczywiście jest taki czas w ciągu dnia, że „mama bawi się ze mną„.

Dlaczego taki jesteś?!

Jest jeszcze jeden ważny aspekt. INTENCJA. Pamiętaj, że Twoje dzieci specjalnie nie doprowadzają Cię do złości. Ich intencją nie jest Ci dokopać.

Ich intencją jest zwrócenie Twojej uwagi. W chwili, gdy MUSISZ coś dokończyć, a dzieci nie dają za wygraną, oderwij się od ekranu lub telefonu i porozmawiaj z nimi. Okaż im zrozumienie i daj im chwilę uwagi.

Powiedz: „Wiem, naprawdę chcesz opowiedzieć mi wszystko o pingwinach i samochodach, ale teraz potrzebuję popracować. Pamiętaj, aby przechowywać wszystkie swoje pomysły pudełku pomysłów. Nie mogę się doczekać, aż będziemy je oglądać i o nich rozmawiać, gdy tylko czas pracy mojej pracy dobiegnie końca. ”

Opanowanie i spokój dzięki posiadaniu harmonogramu dnia da Ci kontrolę. Życzę Ci dużo zdrowia!

Jeśli chcesz posłuchać, możesz zrobić to tutaj:

Kamila Kozioł – zabieram Cię w podróż wzmacniającą Twoje poczucie własnej wartości. Jako psycholog, dyplomowany trener i certyfikowany coach pomagam kobietom rozumieć, że wartość noszą w sobie, nie na sobie. Jestem autorką trzech książek psychologiczno-rozwojowych. Zapraszam Cię do odkrycia Twoich wartości, wizji i misji, bo wierzę, że każdy ma w życiu coś do spełnienia dla siebie i innych. Dowiedz się o mnie więcej