667871236
KIERUJ SIĘ W ŻYCIU WARTOŚCIAMI. - Kamila Kozioł coaching

KIERUJ SIĘ W ŻYCIU WARTOŚCIAMI – Kamila Kozioł coaching

W większości przypadków, kiedy odczuwasz zagubienie, nieszczęście lub niespełnienie, to dlatego, że czegoś Ci w życiu brakuje. Dzieje się tak dlatego, że Twoje wartości są nadszarpnięte, nie znasz ich lub ich po prostu brakuje.

Wartości życiowe pomagają podejmować decyzje, motywują, czynią nas szczęśliwymi i odgrywają fundamentalną rolę w podnoszeniu poziomu satysfakcji we wszystkim, co robimy i jak żyjemy. Na przykład, jeśli zabawa, wolność, komunikacja, rozwój, miłość i praca są Twoimi kluczowymi wartościami, a o którejś z nich zapominasz, możesz czuć znudzenie, brak energii i poczucie, że nie wszystko jest do końca w porządku.

Być może pracujesz w dużej korporacji i masz doskonałe relacje ze współpracownikami. Być może jesteś freelancerem i świetnie zarządzasz swoimi zadaniami w czasie. Nawet jeśli w pracy wszystko idzie po Twojej myśli a jednej  to jeśli zabraknie innych podstawowych wartości nie będziesz czuć zadowolenia z życia.

Wartości życiowe

Podstawowe wartości, jakimi kierujemy się w życiu są nam potrzebne. Potrzebujemy zabawy, wolności, komunikacji, rozwoju i wiele miłości, aby czuć się spełnieni. Nasze wartości odgrywają rolę w relacjach z przyjaciółmi i rodziną. Odgrywają one również rolę w rzeczach, które wykonujemy w wolnym czasie, jak również w naszym rozwoju osobistym. Wartości oddziałują również na nasze zachowanie.

Zamów książkę podnoszącą samoocenę! W poczuciu własnej wartości. Zbuduj swoją wewnętrzną siłę.

Osiem lat temu nie zdawałam sobie sprawy z moich podstawowych wartości. Z tego powodu robiłam wiele ważnych rzeczy na raz. Wszystko wydawało mi się słuszne, powielałam zachowania i działania innych, bo myślałam, że tego właśnie chcę. Moja motywacja była wysoka ale bardzo krótka, chodziłam zmęczona i niepewna. Chciałam odnosić sukcesy, zarabiać pieniądze i być popularna wśród moich przyjaciół i kolegów, ale zaniedbałam swoje zdrowie psychiczne. Przywiązałam swoje poczucie wartości do rzeczy materialnych i zapomniałam o prawdziwych szczerych relacjach. Wtedy straciłam kontakt z samą sobą. Byłam zestresowana, nieszczęśliwa i zawsze martwiłam się o to, co może się nie udać. Nic dziwnego, że straciłam równowagę.

Cały czas zapominałam o moich  wartościach. W pracy nie było już rozwoju, pasji i miłości do tego, co robię. Czułam stagnację i niespełnienie. Wtedy zdecydowałam się na certyfikacje w coachingu, w ramach którego zmieniłam swój sposób myślenia. Zrozumiałam, że wartości to: komunikacja, rodzina, rozwój, niezależność, pasja, a moją podstawową wartością jest miłość. Nic dziwnego, że w działaniach skakałam z kwiatka na kwiatek, gdy tak naprawdę w głębi pragnęłam założyć rodzinę.

Nasze samopoczucie emocjonalne, nasze ambicje, motywacja i ogólne szczęście kierują się naszymi podstawowymi wartościami. Tak więc, odczuwamy zadowolenie z życia, kiedy kierujemy się wartościami. Kiedy ich brakuje, czujemy się zagubieni. Dlatego tak ważne jest dla nas, byśmy byli świadomi, czym są nasze wartości i pracowali nad ich przestrzeganiem w każdym aspekcie naszego życia.

Oto jak możesz przenieść nasze wartości z poziomu podświadomości na poziom świadomy:

  • Możesz zacząć od zadania sobie pytania, czego potrzebujesz i co jest dla Ciebie ważne. Twój umysł natychmiast doprowadzi do wartości, która jest ważna, jak na przykład “zaufanie”. Kiedy już masz odpowiedź, co dalej?
  • Myśląc i sięgając nieco głębiej, wymyśl inną, podobną wartość, która może być większa niż np. zaufanie. W ten sposób możemy nadal zbierać słowa, które uważamy za ważne dla nas w naszej relacji, dopóki nie znajdziemy naszej podstawowej wartości.

Skąd dowiesz się, która jest Twoją podstawową wartością? Twoją podstawową wartością jest wartość, która jest większa niż jakakolwiek inna wartość. Jest to wartość VIP! To ta, dzięki której czujemy, że nie ma nic ważniejszego niż ta wartość. Na przykład wartości takie jak: pokój, miłość, szczęście i nieograniczone spełnienie. Będzie ona różna dla każdej osoby w zależności od wychowania i doświadczeń życiowych.

Ważne, aby …

Ważne jest, aby pamiętać o swoich wartościach. Jeśli o nich zapominasz – zapisz je i za każdym razem, gdy czujesz się niekomfortowo, nieszczęśliwa lub niewystarczająco mądra, możesz wrócić do nich i sprawdzić, która wartość jest zapomniana. Zadaj sobie pytanie, co możesz zrobić albo co przestać robić, aby ta wartość znów była w Twoim życiu.