667871236

Wierzę, że wszyscy mamy ten mały wewnętrzny głos, który mówi nam, co chcemy robić w życiu i kim chcesz być. Niestety, odsuwamy ten wewnętrzny głos na bok, ponieważ zaczynamy myśleć: „Jak mam na tym zarabiać?”, „Co ludzie o mnie pomyślą?” i „Co jeśli mi się nie wyjdzie?” Chcesz dowiedzieć się, jak wyjść poza takie zwątpienia i mimo wszystko zrobić? Zapraszam!

Włącz subskrypcję jednego z moich kanałów np. You Tube, Fan Page na Facebooku lub Instagram, aby być na bieżąco i być informowaną o nowych video, live’ach, promocjach czy nowych produktach.

Zobacz w formie video poniżej ⤵️

Transkrypcja

Nieustannie powstrzymujemy się od robienia rzeczy, które naszym zdaniem przyniosłyby prawdziwy sens i cel w naszym życiu, ponieważ istnieje ciągły strach, że nie jesteśmy wystarczająco dobre. Niezależnie od tego, czy chodzi o nasze umiejętności, zdolności, osobowość, czy sposób, w jaki robimy coś na co dzień, zwątpienie w siebie zawsze dręczy nas z tyłu głowy.

Uwierz mi, że ja przez lata wątpiłam w siebie, patrzyłam na siebie i widziałam małą niepewną dziewczynę, która robi wszystko, by przypodobać się innym. Chciałabym podzielić się z Tobą kilkoma sposobami radzenia sobie z tym i nie pozwolić, aby takie przekonania rządziły Twoim życiem. To jest szczera, rozmowa, ponieważ naprawdę chcę, abyś była w stanie przebić się przez zwątpienie i żyć swoim życiem z celem i spełnieniem.

Grupa Kamili Kozioł na Facebooku: Kobieta Wartościowa DOŁĄCZ TERAZ!

Dlaczego doświadczamy zwątpienia?

Wątpliwość pojawia się, gdy chcemy dokonać zmiany w naszym życiu. Może to lepsza praca, inna sytuacja życiowa, zdrowszy styl życia lub nowy związek. Zawsze pojawia się uczucie, że w życiu musi być coś więcej niż to, jak żyjesz teraz.

Jednak z jakiegoś powodu wątpisz, czy zasługujesz na życie, o którym marzysz. Wątpisz, czy będziesz miała motywację, chęć do poświęcenia się i wytrwałość, aby tak się stało. Myślisz o wszystkim, co mogłoby się nie udać, zamiast o tym, co może pójść dobrze.

Dlaczego się powstrzymujesz?

Każdy ma swoją historię. Twoja przeszłość ukształtowała cię, aby być tym, kim jesteś dzisiaj. Ale masz też historie, które za bardzo eskalujesz.

Te historie pochodzą z wydarzeń, które wydarzyły się w przeszłości. Pochodzą z rzeczy, za które inni ludzie cię skrytykowali. Pochodzą również z przypuszczeń dotyczących Ciebie i przyszłości.

Na przykład, może kiedyś przedstawiłaś jakąś prezentację i poszło Ci okropnie. Zapomniałaś wszystkiego, co chciałaś powiedzieć, i poczułaś się całkowicie zawstydzona. Może ktoś inny powiedział ci, że okropnie robisz prezentacje. Z tego powodu, pod wpływem tego  jednego przypadku czujesz, że przez resztę swojego życia nigdy nie będziesz dobry w prowadzeniu prezentacji.

To samo może być w sytuacji, w których myślałaś, że nie jesteś wystarczająco ładna, niewystarczająco inteligentna lub niewystarczająco cudowna. Zaczynasz wierzyć, że te rzeczy będą prawdą do końca twojego życia i już nic nie da się z tym zrobić. To podcina Ci skrzydła. Ciągle powtarzasz te myśli w głowie i mówisz sobie, że nie jesteś wystarczająco dobra, ale to wszystko coś, co było i nie oznacza, że nie można zmienić.

To Twój wewnętrzny krytyk.

Chodzi o to, że masz możliwość napisania dalszej części swojej książki, jaką jest życie. Ty decydujesz, kim chcesz być i co robisz ze swoim życiem. Sprowadza się do trzech rzeczy: zaufania sobie, dostosowania swojego sposobu myślenia i podejmowania małych kroków, które być może na ten moment są trudne.

01. Zaufaj sobie

Pierwszym krokiem do radzenia sobie ze zwątpieniem w siebie jest poprawa tego całego zaufania. Nie tylko ufać innym, ale ufać głównie sobie. Musisz zaufać swojej intuicji, swojej podróży, swoim uczuciom i całemu procesowi, przez który teraz przechodzisz.

Oczywiście będziesz popełniać błędy. To nieuniknione. Ale jeśli uznamy, że popełnianie błędów jest częścią podróży i okazją do dowiedzenia się więcej o sobie, nie utkniesz w tym samym miejscu.

02 . Nastaw się pozytywnie

Kiedy zdasz sobie sprawę, że masz w sobie moc, możesz wziąć odpowiedzialność za swoje życie i swoje czyny. Wszystko sprowadza się do twojego sposobu myślenia i tego, czy uważasz, że jesteś godny posiadania w życiu rzeczy, których pragniesz.

Podczas pierwszego lockdownu i wizji siedzenia w domu z dwójką dzieci, kończąc pracę nad trzecią książką, byłam przerażona. Miałem w głowie wizję końca – wizję realizacji celu, ale nie miałem pojęcia, czy rzeczywiście pójdzie, tak jak chcę, czy nie. 

Każdego dnia mam wątpliwości, jak mam to zrobić, ale w głębi duszy wiem, że to zadziała. To właśnie pomaga mi każdego dnia przebijać się przez zwątpienie. Wiem, że nie mogę pozwolić, aby te wątpliwości przesłaniały mi umysł. Potrafię powiedzieć sobie i skierować do siebie słowa: wiem, że część mnie sądzi, że będzie niepowodzenie i ma wątpliwość, czy wyjdzie. Ale druga część mnie wierzy we mnie i widzi sens i możliwości. Będę słuchać tej części mnie.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś w podobny sposób mówiła do siebie. Jest tak wiele czynników, które determinują twoje zaufanie do siebie, ale szczerze mówiąc, wszystko to ma związek z tobą. 

Popracuj nad swoim sposobem myślenia, nadaj priorytet zdrowiu psychicznemu i znajdź sposoby, aby być dla siebie dużo, dużo milszą.

03. Małe kroki

Jesteśmy niecierpliwy, wrzucamy się na głęboką wodę, nie umiejąc pływać. Jestem zwolenniczką małych kroków, bo widzę na swoim życiu i przykładach moich klientów, że one przynoszą najlepsze efekty. Na to nazywam pingwinie kroki. Robi taki pingwin małe kroki, ale dużo i systematycznie i w ten sposób dochodzi do celu.

Kiedy mówisz „muszę posprzątać cały dom” to brzmi to przerażająco – CAŁY dom, a jeśli wymienisz, co to ma być i zaczniesz tylko od wytarcia kurzy, później tylko odkurzanie, później tylko pranie, to zobacz – już zrobiłaś trzy rzeczy i brzmi to lepiej niż cały dom.

Podsumowując

Zaufanie i wiara w siebie, pozytywne nastawienie i miła rozmowa ze sobą oraz małe kroki dające duże efekty dzięki temu wyjdziesz poza swoje wątpliwości.

Powodzenia!
Z miłością,
Kamila

Kamila Kozioł – zabieram Cię w podróż wzmacniającą Twoje poczucie własnej wartości. Jako psycholog, dyplomowany trener i certyfikowany coach pomagam kobietom rozumieć, że wartość noszą w sobie, nie na sobie. Jestem autorką trzech książek psychologiczno-rozwojowych. Zapraszam Cię do odkrycia Twoich wartości, wizji i misji, bo wierzę, że każdy ma w życiu coś do spełnienia dla siebie i innych. Dowiedz się o mnie więcej