Kiedy udać się do psychologa? Czy czas na terapię? Być może myślisz o spotkaniu z psychologiem lub terapeutą. Ale zachodzisz w głowę, czy to dobry pomysł. Może udać się do psychoterapeuty? A może do psychologa? A może porozmawiać z przyjaciółką, bo jeszcze nic wielkiego ci się nie dzieje? W tym wpisie dowiesz się kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa.
Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?
Spotkanie z psychologiem lub psychoterapeutą może być trudną decyzją, zwłaszcza jeśli gdzieś z tyłu głowy nosisz przekonanie, że problem, z którym idzie się do psychologa musi być mega wielki, a najlepiej, jak to jakaś choroba psychiczna.
Otóż, ten sposób myślenia ogranicza możliwość skorzystania z pomocy w sprawach codziennych, życiowych wyzwaniach i problemach. Stworzyłam dla ciebie listę typowych tematów, z którymi możesz udać się do psychologa lub psychoterapeuty.
Czy mam szukać pomocy u psychologa?
Skąd masz wiedzieć, kiedy udać się do psychologa? W końcu każdy ma zły dzień lub od czasu do czasu przechodzi trudny okres, ale skąd wiedzieć, kiedy rozmowa z kimś może pomóc?
✨ Do psychologa udaj się, kiedy: Potrzebujesz pomocy w radzeniu sobie ze stresem
Stres może prowadzić do różnych problemów, takich jak odwlekanie, drażliwość, bóle somatyczne, trudności ze snem, itp.
Psycholog może pomóc ci wypracować się zdrowe umiejętności radzenia sobie ze stresem lub pomóc ci w rozwiązywaniu problemów, dzięki czemu częściowo wyeliminujesz niektóre stresujące aspekty swojego życia.
✨ Do psychologa udaj się, kiedy: Masz trudności ze zrozumieniem swoich emocji
Trudne emocje, takie jak niepokój i złość, mogą być trudne do opanowania. I chociaż możesz dobrze radzić sobie z innymi emocjami, może być jedna lub dwie są nadaktywne i utrudniają ci życie.
Udaj się do psychologa lub terapeuty, bo on pomoże ci odkryć konkretne techniki radzenia sobie ze złością, które będą skuteczne u ciebie. Może też pomóc ci znaleźć strategie obniżenia niepokoju, dzięki którym szybciej poczujesz się lepiej.
✨ Do psychologa udaj się, kiedy: Jakoś sobie radzisz, ale technika jest niezdrowa
Być może się przejadasz, albo każdy wieczór kończy się lampką wina na odstresowanie… To techniki, które pozwalają ci zapomnieć, ale na dłuższą metę nie działają.
Terapeuta może pomóc Ci znaleźć zdrowe sposoby radzenia sobie, które zmniejszą intensywność trudnych emocji, a jednocześnie uporają się z problemami.
✨ Do psychologa udaj się, kiedy: Masz określone cele, ale walczysz by je zrealizować
Masz określone cele, ale realizacja ich to dla ciebie orka na ugorze.
Psycholog pomoże ci uporać się z takimi wyzwaniami jak perfekcjonizm, prokrastynacja (odwlekanie) albo auto-sabotaż lub brak wiary w siebie.
✨ Do psychologa udaj się, kiedy: Chcesz poprawić swoje relacje z innymi i ze sobą
Być może odczuwasz coś utrudnia ci przywiązanie się, trudność w byciu asertywną i odczuwasz strach przed konfrontacją…?
Terapeuta może pomóc ci odkryć problemy, które zakłócają relacje, i pomóc ci w zdobyciu umiejętności i narzędzi potrzebnych do tworzenia i utrzymywania zdrowszych relacji.
✨ Do psychologa udaj się, kiedy: Chcesz zwiększyć swoją samoświadomość
Co sprawia, że robisz rzeczy, które robisz?Terapeuta może pomóc Ci odkryć przyczyny Twoich zachowań.
Terapeuta może pomóc ci odkryć samoograniczające przekonania, które powstrzymują cię w życiu, takie jak przekonanie, że nie jesteś wystarczająco inteligentny, aby odnieść sukces.
✨ Do psychologa udaj się, kiedy: Nie czujesz się tak szczęśliwa, jak myślisz, że możesz być
Może się zdarzyć, że niekoniecznie poczujesz, że coś jest „nie tak”. Możesz nawet nie być w stanie określić, dlaczego tak się dzieje.
Jeśli czujesz się w ten sposób, możesz porozmawiać z terapeutą. Terapeuta może pomóc ci określić, czy czegoś brakuje w twoim życiu lub czy istnieje strategia, która może pomóc ci poczuć się lepiej.
✨ Kiedy do psychologa: Podejrzewasz u siebie depresję lub inną chorobę psychiczną
Istnieje ogromny zakres chorób psychicznych — i towarzyszących im objawów. Choroby psychiczne są jednak uleczalne. A im szybciej z kimś porozmawiasz, tym szybciej możesz zacząć czuć się lepiej.
Pamiętaj, że to Ty odpowiadasz za swoje leczenie. Ty decydujesz o czym będziesz rozmawiać na terapii lub czy chcesz brać leki.
Jeśli wahasz się, czy pójść do terapeuty lub psychologa, to uważam, że warto spróbować.
Czy już wiesz, kiedy udać się do psychologa? Rozmowa z kimś spoza rodziny i przyjaciół może ci bardzo pomóc. Pamiętaj, że rozmowa z psychologiem/terapeutą nie oznacza, że coś jest z tobą nie tak. Rozmowa nie jest oznaką słabości. W końcu potrzeba siły, by przyznać, że nie znasz wszystkich odpowiedzi.
Skorzystaj z mojej pomocy – psychologa terapeuty terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach
Umów się na spotkanie ze mną!
Skorzystaj z wygodnej formy spotkania on-line, bez względu na miejsce, w którym się znajdujesz – umów spotkanie tutaj – Umów się na spotkanie online KLIK
Spotkaj się ze mną w gabinecie w Gliwicach – umów spotkanie tutaj – Umów się na spotkanie KLIK